Matematiksel Düşünme Nedir?

Matematiksel düşünme insanların olaylara karşı sistematik ve hızlı yaklaşmasıdır. Eğer ortada bir sorun varsa muhakkak bir çözümü vardır, bu düşünce üzerine çözüm arayışı içerisine girilir. Matematik sanıldığı gibi sayı ve rakamlardan ibaret değildir, matematik analiz, istatistik, inceleme,  soyutlaştırma, somutlaştırma demektir kısacası olayı basite(temele) indirgemedir.

Matematik temelini ne oluşturur?

Tümevarım: Özelden geneli çıkartma ilkesidir. Tümdengelim: ise tam tersi genelden özeli çıkartma ilkesidir. Matematik bu iki temel üzerine kurulmuş kurallar dizisidir. Görüldüğü gibi matematik çok basit bir kavramdır. Önemli olan kuralları iyi bilmek işin zor kısmı burada oluşur.

Matematik hayatın kendisidir
Sabah katlığımızda saate bakarız, ya da 1 çay koyarız kısacası bir sistem izleriz. Edison’a başarını neye borçlusun denildiğinde %5 zekâma, %95 ise çalışmama borçluyum demiş.  Bana göre matematikte başarılı olabilmek onu hayatımıza geçirmek demektir.  Üniversite mezunları artarken eskisi gibi diploma işe yaramıyor o yüzden mezunlarda aranılan en belirgin özellik aldığı eğitimi hayatına ne kadar katkısı olduğudur.

Matematiği hayatımıza nasıl geçiririz?

Eğer matematik eğitimi almışsanız onu hayıtınıza geçirmek çok kolaydır, üstelik faydaları oldukça fazladır. Her şeyden önemlisi günlük yaşantınız kolaylaşır. Yapılması gereken hayatımızda yaşadığımız olayları somutlaştırıp çözümleme yapmaktır.

Matematiğin yaşantımıza faydası

Profesör,  matematik faydaları hakkında araştırma yapmaktadır, o yüzden çocuğa açık uçlu sorular sormaya başlar amaç çocuğu sıkıştırmaktır.

Senin 2 tane kurabiyen var bunu arkadaşınla nasıl paylaşırsın? Çocuk biri kendime bırakır diğerini arkadaşıma veririm demiş.

Peki, başka nasıl paylaşabilirdin. İkisini de kendime ayırırım demiş.

Profesör soruyu tekrarlayınca bu sefer ikisini ona verirdim dedi, artık seçenek kalmayınca hoca aynı soruyu tekrardan sordu,  çocuk biraz düşündü sonra 1,5 bana yarım ona demiş. Bu mantıkla gidilirse muhakkak bir yol vardır ilkesi sayesinde sıkışmadan hızlıca çözüm üretilir.

Matematik eğitimini almadan önce sorunlarla karşılaştığımda çözüm yolları bulmakta güçlük çekiyordum aslında bunun farkında değildim, çünkü herkes benim gibiydi.  Düşünsenize okuma yazması olmayan bir insanın trafikte yabancı bir yere gittiğini, en az bin insana adres soracaktır bu yüzden zaman kaybı yaşayacaktır. Matematik eğitimini aldıktan sonra anladım ki,  karşısında çaresiz kaldığım birçok şey aslında çözümü basittir.

Özetle matematiksel düşünme bilgiyi analiz etme ve uygulamadır. Özgürce fikirler üretip değerlendirme yetisine sahip olmaktır. Hayatımıza matematiksel düşünmeyi kazandığımızda olaylara daha objektid bakma avantajını kazanmış oluruz.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • matematik gerçekten en zor bölümlerden birisidir fakat insana katkısı çok büyüktür.