Windowsum Çok Yavaş Performasını Nasıl Artırırım?

Bilgisayarınıza format attınız windowsun performansi çok iyi . Bir süre sonra fark ediyorsunuz ki performansta düşme gerçekleşiyor. Bu gibi durumlarda neler yapabiliriz şimdi bunlara tek tek değinelim. Bilgisayarımdan ne kadar verim alabilirim? performansı artırma yöntemleri nasıl olur

Formattan sonra benim bilgisayarda ilk işim windowsun standart ayarlarını değiştirmek oluyor bu şekilde en iyi performasta çalışmasını sağlıyorum.

ctrl+F tuşu ile aradığınız kelimeyi kolayca bulabilirsiniz. ctrl basılı iken F tuşuna basılacak

 

* Bilgisayarımı maouse ile sağ tıklayın özellikler/gelişmiş/performans yolunu tekip edin ve "En iyi performansa ayarla"yı seçin. Bu ayarla tamam demeniz performası büyük bir şekilde artırılacaktır görünüm belki hoşunuza gitmeyecektir onun için bir kaç seçenek seçmeliyiz Klasörlerdeki ortak görevleri kullan,görsel stil kullan,Masaüstü simge etiketlerinde bırakma gölgesi kullan
* Menulerde gezinirken gezinme hızını nasıl artırmalıyım?
Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regeditte ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için kayıt defteri düzenleyicisini açın(başlat/çalıştır ve “regedit” yazıp entere basınız) “HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop” altıdaki “MenuShowDelay” dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri “0”olarak atadığınızda sorun çözülecektir…

* CD leri Otomatik Açılması

Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

XP Pro Için: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. * Internet Explorer düzgün çalışmıyorsa yeniden kurulumu

Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf

* Büyük Arabellek Ayarıyla Performansı Arttırmak

Windows XP bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.


* Internet Explorer başlangıçta hızlı açılsın bunun için Explorer kısayolunun sonuna –nohome satırını ekleyin.

* Windows XP kapanırken çok mu uzun sürüyor

Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

* Sistemi Hızlı Kapatın

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlWa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

* Windows Daha da Hızlansın

Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Eğer bu özelliği çok kullanmıyorsanız(başlat/en son kullandıklarım), bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1 yapın.

* Açıklama Yapmasın

Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliğin olmasını istemiyorsanız HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD değerini bulup değerini 0 yapın.
* Boot Dosyaları Ile Açılışı Hızlandırın

Regedit e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve değerini Y yapın.

* Gereksiz Servislerden Kurtularak Performansı Arttırın

Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a services.msc yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

a-DHPC Istemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

b-DNS Istemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.

* Istenmeyen XP Bileşenlerini Kaldırın

C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

* Windows xp internet hız sınırlamasını kaldırmak

Dikkat !! Sadece Windows Xp professional için Windows xp prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % coğalta bilirsiniz.
Bunun için : Başlat >çalıştır >gpedit.msc >bilgisayar yapılandırıcısı >yönetim şablonları >ağ >Qus paket zamanlayıcısı >ayarlanabilen bant genişliğini sınırla >etkin >bant genişlik sınırı = 5 >uygula >tamam yapmanız yeterli.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Başlangıçta açılan programları kaldırarak sistemin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.
    Başlat > Çalıştır > msconfig >OK yolunu takip edin ondan sonra başlangıç kısmında istemediğiniz programların seçeneğini kaldırınız.

  • Bence sizin bu çalışmanızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin sayesinde bir çok insan faydalanacaktır. Ellerinize sağlık diyor ve şükranlarımı sunuyorum…

  • benim ses kartım yok pc format attım tncxp kurulu suanda anakartın modeline göre asustan ses driver indirdim ama pc kuramıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Ya bde bn bse sorcam bnm bılgısayarmın ram ı 770 mb işlemci p4 2.02 ghz . . en hızlı hngı temada calısır xp yuukluyken onu merak edıorum wındows klasık mı dha hızlı yok xp stılıyle aynı mı yardımcı olursanız sewınırım :D:D