Windowsu Kendinize Göre Özelleştirin

Windowsun varsayılan ayarlarını kullanmak zorunda değilsiniz daha önceki yazımızda performansını nasıl artıracağımıza değindik şimdi ise windowsun kullanımında işimize yaracak ayarlara ya da işimize yaramayan programları nasıl kaldıracağımıza değineceğiz.

ctrl+F tuşu ile aradığınız kelimeyi kolayca bulabilirsiniz. ctrl basılı iken F tuşuna basılacak

* Gezgin Penceresinin Sabitlenmesi

Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz.

Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPoliciesExplorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.


* Konuşma Balonlarından Kurtulun

Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

Bu yardım metinlerini devre dışı bırakmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

* windows msn kaldırmak

Start (Başlat) | Run (Çalıştır) penceresinde şu komutu yazınız:

“RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\inf\msmsgs.inf,BLC.Remove”
(tırnak işaretleri olmadan). OK (Tamam) ile devam edildiğinde sistemden Windows Messenger’ı kaldıracağınıza dair bir uyarı gelecektir. Evet (Yes) ile kabul ederseniz, Windows Messenger sistemden kaldırılmış olacaktır (ya da program/ekle kaldır’dan windows bileşenleri kaldırdan da yapabilirsiniz)

* XP Pro da Gelişmiş Dosya Paylaşımı

Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Herhangi bir klasör açık iken Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın. Burada gizli dosyaları görüntüle gibi diğer ayarları da yapabilirsiniz.

* Masaüstünü Göster Simgesinin Oluşturulması

Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.

[Shell]

Command=2

IconFile=Explorer.exe,3

[Taskbar]

Command=ToggleDesktop

Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin. Buna hiç gerek kalmadan (win+D) tuşunu da kullanabilirsiniz.

* Kişisel Sistem Öğesini Başlat Menüsüne Eklemek .
Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0}(ctrl+f ile arama yapıp daha erken bulabilirsiniz) anahtarını bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

İsteyen bir dosyayı başlat menüsüne tutur seçeneğini kullanarak dosyanın başlat menüsünün sol tarafında görünmesini sağlayabilir. Klasik başlat menüsü için geçerli değildir

* NumLock Açılsın özellikle şifresini rakam kullananlar için güzel bir seçenek

Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

* Geri dönüşüm kutusunu masaüstünden kaldırmak

başlat/çalıştır gpedit.msc yaz ve gelen ekrandan Kullanıcı yapılandırılması/masaüstü seçeneklerinde “masaüstünden geri dönüşüm kutusunu kaldır”‘ı etkin yapın. ya da

( HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersiyon\

Explorer\Desktop\NameSpace klasörüne gidin ve 645ff040-5081-101b-9f08-00aa002f954e

degerini kaldirin hepsi bu kadar.)

Söz geri dönüşümden açılmışken çop tenekesinin simgesini değiştirmek için masaüstünde fareyi sağ tıkla özellikler/masaüstü/masaüstünü özelleştir den yapabilirsiniz.

* Hata bildirme raporu göndermekten sıkılıyor musunuz (programlarınızı windowsa ispiyon etmeyin)

bilgisayarima sag tiklayin, özellikler sekmesinde(win+pause) gelismis kismi seçin ve burada hata bildirme bölümüne tiklayin

* XP arama yardimcisini kaldirin

bir sey ararken çok vakit kaybetmek istemiyor ve köpecigin her isinize karismasini istemiyorsaniz söyle yapmanizi tavsiye ederim. kayit defterini acin ve HKEY_CURRENT_USER\software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\CabinetState klasörüne girin ve Use Search Asst adli yeni bir dizine (string) degerini girin ve degerine no yaptiktan sonra özlediginiz arama menüsüne kavustunuz hayirli olsun

* Bilgisayarimdaki Paylasim Klasorlerini Kaldirir


[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
“NoSharedDocuments”=dword:00000001
[HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
“NoSharedDocuments”=dword:00000001
[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\

MyComputer\NameSpace\DelegateFolders\{59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}]

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • başlat çubugundaki başlat yazısı bozuldu ”ş” harfi bozuldu yok oldu

 • Başlat menüsündeki karakter türkçe olduğu için sorun bölge ve dil seçeneklerinden olabilir.
  *Denetim masasına gir ardından bölge ve dil seçenekleri bölümüne gir. İlk baştaki diller Türkçe olmalıdır sonra gelişmiş kısmında yine dil Türkçe olmalıdır.

  *Bir diğer ihtimal bilgisayarındaki fontlar silinmiş olabilir windows klasörünün bulunduğu kısmında font diye bir klasör var herhangi bir bilgisayardan bulabileceğin fontları oraya kaydet genelde dosya yolu C:\WINDOWS\Fonts şeklindedir. Ayrıca Buradaki siteden güzel fontlar bulabilirsin.

  NOT : Bu işlemler için windows işletim CD si gereklidir ve işlemlerin gerçekleştiğini görebilmek için bilgisayarı yeniden başlatmalısın

 • bilgisayarımın açılış sayfasını değiştiremiyorum kullanıcı hesaplarından değiştirmeye kalktığım zaman netware istemci hizmetlerini kaldır diyor ama ben netware istemci hizmetlerinin nerede olduğunu bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim tşk

 • Büyük bir ihtimalle bahsettiğin sorun yazıcı yüklediğin zaman ortaya çıkmıştır. Netware ağbağlantıları ile ilgili bir hizmettir. Bilgisayardaki bütün hizmetleri görüntülemek için Denetim Masasası/Performans ve Bakım/Hizmetler yolunu izleyebilirsin. Hizmeti yüklemek ve kaldırmak için Ağ bağlantılarından yapmalısın. Eğer bilgisayarında bir ağ kurulumu varsa pek tavsiye etmem.

  Ağ bağlantılarımdan Yerel Ağ bağlantılarını aç ve fareyle sağ tıkla Özelliklere gir. İlk baştakinde yükleyi/kaldır’ı tıkla. Daha fazla ayrıntı için buradan yararlanabilirsin.