Windows’ta Temizlik Zamanı

Windows kanatlarımın altında 2. Adım

Bilgisayarımızın yüksek performansta çalışması için düzenli temizlik şart. Windows bütün bilgileri kayıt defterinde ve genelde C:\Documents and Settings\kullanıcı adınız\Local Settings yolunda saklar Local setting klasörün içerisinde Application Data bölümünde bütün programların ayarları saklanır. Sözü geçen klasörler gizli olduğundan onları görebilmek için Araçlar/klasör seçeneklerinde görünüm kısmında gizli dosyaları göstermeniz gerekir. Biz bunlarla fazla uğraşmadan bir iki program ile işimizi kolaylaştıralım. Sözü geçen klasörlerde özellikle internet ayarlarının saklandığı kısmı programları çalıştırdığınızda bütün bilgilerinizi de siliyorlar bu da demek oluyor ki sil baştan başlayacaksınız yani hızlı olalım derken yavaş oluyoruz. Başımıza az önce bahsettiğim vakaların gelmemsi için varsayılan değil kendi kullanımımıza göre neyi sileceğimiz belirleyip sonra programları çalıştıralım.

Boot timer

Bilgisayarınızın başlangıçta ne kadar sürede açıldığını ölçmeye yarar. Programı kurmaya gerek yok onu çift tıkladığınızda bilgisayar kapanır sonra bilgisayar açılırken sonuçlar ekrana gelinceye dek bekleyin. Sistemin açılmasını zorlayan ayarları kaldıralım ve özellikle başlangıçta açılan gereksiz programları kaldıralım.

Bilgisayar donanımızı düzenli olarak temizlememiz gerekir

Bilgisayarımızın işlemcisi, fanları zaman içerisinde tozlanıyor o yüzden belirli aralıklarla temizlemek gerekir. Kimsenin önem vermediği güç kaynağına da dikkat etsek iyi olur prizlerin kesinlikle topraklı olması gerekir ve kasamız hava alacak şekilde bir yere konulmalıdır. Sistem temizliğine geçmeden önce donanım temizliği ve donanımlarda oluşan aksaklıkları telafi edebilmeliyiz.

Windows sistemimizi düzenli olarak temizlememiz gerekir

Lavasoft Ad-ware 2007
Casus yazılımlar sistemimizi sömürmesine izin vermeyiniz. Genelde bilinçli kullanıcılara kolay kolay bulaşmaz siz yine de düzenli olarak sisteminizi gözden geçiriniz.

Systerac Tools

Formattan sonra kurulması gereken bir programdır. Bütün bilgisayar ayarlarını bu programla yapabiliyorsunuz. Har disk temizleme, disk birleştirme, başlangıçta açılan programları vb.. bir çok ayar kendi içerisinde barındırır.

Ccleaner

Systerac aslında bu programın yaptığı temizliği yapabiliyor olsa da ccleaner ücretsiz olduğu gibi hızlı bir şekilde görevini tamamlıyor. İnternet geçmişinizi kolayca temizler firefox için ayarları da mevcut Ekle-Kaldır’dan kaldıramadığınız programları buradan silebiliyorsunuz ve kayıt defterini temizleyebiliyorsunuz

Double driver

Bu ücretsiz küçük program ile driverlarınızı yedekleyebilirsiniz ve düzgün çalışmayan sürücüleri kaldırıp yerine temiz ve sağlıklı çalışan sürücüleri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınıza format atmadan önce yedek almışsanız driverlarla fazla uğraşmayacaksınız. Yedeklemeden sonra Başlat/çalıştıra

verifier komutunu girerek açılan pencereye “Standart Ayarları Oluştur” ileri “Bilgisayara yüklenen bütün sürücüleri otomatik seç” işaretleyip Son’u tıklayıp bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Verifier komutunu donanımınızda hata olduğunu düşünüyorsanız kullanınız aksi takdirde tavsiye edilmez

PC yeniden başlatılırken mavi ekran ile karşılaşıyorsanız sistemi etkileyen hatalı sürücü var demektir. Bilgisayarınızı güvenli kipte çalıştırın ve hatalı sürücüyü ve varsayılan ayarlarını kaldırınız.

sfc /scannow komutu (başlat/çalıştır)

Sistem dosyaları zamanla bozulunca bu komut ile Windows XP Cd’sini takıp bozuk dosyaların yerine orijinallerini yerleştiriniz

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir