Windows’ta Güvenlik Zamanı

Windows kanatlarımın altında 3. Adım

Özellikle Windows kullanıcıların güvenlikle başı dertte daha önceki yazımızda bilgisayarımızın performansını nasıl artıracağımıza değindik, güvenlikte ise bunun tam tersi bilgisayarımızın performansında düşürmeler gerçekleştiriyor.

Bütün bilgisayarlar için güvenlik şart mıdır?

Bilgisayarı bilen aynı zamanda virüslerle muhakkak tanışmıştır. Bu virüslerin birçok çeşitleri bulunur bütün çeşitlerinden kurtulmak için güvenlik yöntemleri bulunur. Virüsler birer program diyebiliriz aynı zamanda anti virüsler de birer program ve bu ikisi de sistemimizi yoruyor. Eğer çok dikkatli bir bilgisayar kullanıcısıysak ve bilgisayarımızda önemli bilgiler bulunmuyorsa ve aynı zamanda internette de önemli sitelere (banka gibi…) giriş yapmıyorsak sadece otomatik çalışmayan anti virüs kullanabiliriz. Her türlü işimizi bilgisayarda yaptığımız bu devirde geniş çerçeveli bir bilgisayar güvenliği şarttır bu yöntemleri kullanırken bilgisayarımızın da performanslı çalışmasına dikkat etmeliyiz.

Bilgi güvenliği

Virüsler hakkında gereken bilgiye sahip olabilmeliyiz. Virüslerden korunma yollarını araştırmalıyız ve güncel haberleri takip edebilmeliyiz. Konu ne olursa olsun güvenliğin en zayıf halkasının insan olduğunu unutmayalım eğer gereken bilgiye sahip olursak birçok virüse bulaşmadan kurtulabiliriz. İnsan zafiyetini kullanan hackerlara da toplum mühendisleri denir bunların neden çok başarılı olduğunu sanırım anlamışsınızdır.

Düşmanınızı tanımazsanız onlara yem olursunuz.

Windows otomatik güvenlik güncelleştirmelerini ve güvenlik duvarını açık bir şekilde bırakınız. Tanımadığınız kişilerden ve spam olarak bilinen e-postaları kesinlikle açmayınız. İnternette surf yaparken bir program yüklenmesini istenilirse emin olmadığınıza kesinlikle kabul etmeyiniz 5 sn okuyacağınız bir yazı size çok zaman kazandıracağını unutmayınız.

Dipnot: Ünlü hacker Kevin Mitnick’ in Aldatma Sanatı kitabı bilgi güvenliği hakkında çok çarpıcı noktalara değinmiştir okunmakta fayda var

Bir antivürüs programını kullanınız

Antivürüs programları genelde otomatik olarak çalışır ve sizin yerinize virüsleri tespit eder izninizle onları siler. Bilgisayar başındayken özellikle internet ortamında sürekli dalgın oluruz. Güvenlikle uğraşırsak kendi işimizi yapamayacağız onun için önemli bir durumda otomatik çalışan programımız bize uyarıda bulunması işimize çok yarıyor ama program ne kadar kapsamlı ise bir o kadar da sistemimizi yoruyordur o yüzden kendi kullanım alışkanlığımıza göre bir antivirüs programını kullanalım

Tavsiye ettiğimiz en iyi anti virüs programları;

Avast Antivirus Professional Edition – Minumum Sistem Kaynağı Kullanımı, günlük update, kapsamlı motor (engine) taraması, Türkçe ara yüze sahip

Nod32 – Hızlı tarama, Orta Düzey Sistem Kaynağı Kullanımı

Kaspersky – Geniş Tanıma Kapasitesi, Orta Düzey Sistem Kaynağı Kullanımı

Bitdefender – İyi bir koruma sağlayan program aktif olarak çalışmaz yani sizin sistemi taratmanız gerekiyor isterseniz otomatik taramayı açabilirsiniz virüsleri temizlemek için yüklenilmesini tavsiye ederiz.

Firewall (ateş duvarı) gerekliliği

Sıradan bir kullanıcı için aslında bu güvenlik yönteminin fazla bir önemli yoktur hatta ikide bir bize soru sorması bizi son derece sinirlendiriyor ve sistemimizi fazla yorduğundan çoğu kullanıcı firewall kullanmaktan yana değildir. Firewall kalkan görevini üstlenmektedir ağ üzerinde çalışan bilgisayarlarda kullanılmasını ve önemli işlerini internet üzerinden halleden ve kritik bilgilerini bilgisayar üzerinde saklayan kullanıcıların bir firewall programını kullanmasını tavsiye ediyoruz. Zone Alarm bu işin piridir.

Casus yazılımlara (spyware) ve adwarelere karşı koruma

Casus yazılımlar bilgilerimizi çalmak için geliştirilen genelde küçük boyutlu programlardır. Adware ise bir program ile kurulan genelde reklam verme amaçlı kullanılan programlardır. Burada çok dikkatli olmamız gereken bir husus vardır. Bazı antispyware programları aslında birer casus yazılımdır o yüzden bilinen programları kullanmak daha iyidir. Bir sorun daha var bu programlar otomatik çalışmadığı için düzenli olarak bilgisayarımızı taramadan geçirmeliyiz. Tavsiyeler;

  • Adaware
  • Spy Sweeper
  • Spybot S&D

Her türlü virüsleri tespit etmek ve temizlemek için HiJackThis

Bu programı kullanabilmek için windows sistemi üzerinde belli bir uzmanlık alanınızın olması gerekir aksi taktirde bilgisayarınızdaki programlara zarar verebilirsiniz. Bilgisayarınızda virüs olduğunu hissettiğinizde bu programla sistemininizi tarayabilir ve sorunun çözümünü işin uzmanlarına sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir