Windows Kanatlarımın Altında

Windows kullanıcılarının bilgisayarlarından hep şikayet ettiğini duymuşsunuzdur. Windows neden hep donuyor, neden fazla ram, işlemci gücü harcıyor, Windows performansı neden çok düşük, bilgisayarıma virüs girdi … gibi muhabbetler saymakla bitmez. Windows’u tanımak için Linux kullanmak şart neden mi Linux kullandığımızda her şeye müdahale edebiliyoruz, sistem bizim tercihlerimiz doğrultusunda çalışıyor. Linux deyince hemen irkilmeye gerek yok aradaki farkı bilmeniz aslında bir nevi onu çözmek anlamına geliyor. Bilgisayar öğrenmeye nereden başlamalı yazımızı hatırlarsınız. Birinci adımda işletim sistemini seçmek üzerine yoğunlaştık ve siz bilgisayarınıza windowsu yüklediniz. Sisten formattan sonra canavar gibi çalışıyor zaman içerisinde bilgisayarınızın performansında düşmeler gerçekleştiğini görünce hemen çözüm için google’a saldırmaya başlıyoruz.

Windows’u tanırsak aslında fazla teknik bilgiye gerek duymadan sisteminizi uzun bir süre boyunca yüksek performansta çalıştırabilirsiniz. Bilgisayarınızı eviniz gibi düşünün siz ilk başta bir temel kuruyorsunuz ardından kolon duvar derken inşaat bitiyor sonrasında boya badana işinden hemen sonra eviniz siz oturmak için sizleri bekliyor. İçeri girdiğinizde mobilya, halı, tv gibi genel ihtiyaçlarınızla donatıyorsunuz. Daha sonra sizin eve misafirler giriyor kapıları açık bir şekilde bıraktığınızda hırsızlar da giriyor. Bir şey daha var siz eve ilk yerleştiğinizden bu yana mobilyalar eskidiğini ve evi her gün temizlediğiniz halde halıların ilk gün gibi olmadığını fark etmişsinizdir hele evi temizlemediğinizi düşünün sizin benim ev neden kirli diye şikâyet etme hakkınız var mı? İşte kritik nokta burası hakkımız olamayan bir şikâyet ediyoruz windows çöplük içinde ve neden düzgün çalışmıyor diye yakınıyoruz.

Ev örneği Windows için çok ideal bir benzetmedir ama Linux için durum biraz farklıdır ona sonra değinelim. Windows aslında bir programdır yazılım direk donanıma müdahale ettiğinden işletim sistemi olarak adlandırılır. Denetim masası, ie, Explorer (klasör açma paneli, masaüstü, Windows açılışındaki karşılama ekranı… Birer program oluyor. Bizim o programları kaldırma yetkimiz yok. Zaten yeterince işimizi görüyorlar biz onlarla yetinelim :( istediğimiz zaman bir kaç yama ile özelleştirebiliyoruz. Formattan sonra kurulması gereken programları ve ardından ihtiyacımız olan programları yükleyelim. Programlar yüklendikten sonra windowsa bir göz atalım.

Windows’ta rahat çalışmak için performans şart

Bilgisayarımız canavar gibi çalışması için düzenli olarak yapmamız gereken işlerimiz var bu işler bize zaman kaybı gibi görünse de aslında bize çok fazla zaman kazandırıyor en azından bilgisayar başında sinirlenmeye son hatta bazen bilgisayarımıza kızıp onu kırdığımızı düşünürsek maddi yönden de çok karda olduğumuzu söyleyebiliriz. Daha önce windowsun performansını nasıl yükselteceğimize değindik başlangıçta açılan gereksiz programları da kaldırmayı ihmal etmeyin.

Windows’ta güvenlik zamanı

Bilgilerimizi kimse çalmaması için de güvenlik şart bazı güvenlik yöntemleri bilgisayarımızı aşırı derecede yavaşlatıyor. Bunlar anti virüs, firewall gibi programlardır ama aynı zamanda virüs ve trojanlar da bilgimizi çalarlarken sistemimizi yoruyorlar…

Windows’ta temizlik zamanı

Sistem ve donanım temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Bir kaç küçük adımla Windows Vista veya XP’mizi çöplükten kurtaracağız …

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Arkadaşım yazın teşekürler !.. benim sana soracağım konu şuki xp’de ; silinmesi gereken yerler tam olarak neresidir. yani xp her kullanımda artık dosyalar oluşturur. ve bu artıklar zamanla birikir .. xp nin yavaşlamasına sebe olur. işte o yerler neresi?.. birde xp şimdiye kadar ne yapıp ne ettiğimizi kayıt eden bir dosyası varmış oraya kayıt ediyomuşş

 • Silinmesi gereken yerler diye ayırt etmek biraz zor olur. Word dosyasını açarken belki farketmişsinizdir açtığınız dosyanın yanında gizli bir dosya daha açılır normalde siz dosyayı kapatırken bunlar da otomatik olarak silinir oysa bazı durumlarda bunlar silinmiyor tavsiye ettiğimiz programlarla rahatlıkla silebilirsiniz.

  Windowsun bütün ayarları kaydettiği program regedit programıdır bu program C:\WINDOWS
  dizini altında bulunur Başlat/çalıştır regedit yazarsanız kayıt defteri(regedit) açılır.

  Genelde işe yaramayan programlar dediğimiz dosyaların boyutu sıfır(0) dır işte bahsi geçen programlar boyutu küçük olan ve bazı işe yaramayan uzantılı dosyaları kendisi bulup siliyorlar.
  C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Cookies
  C:\Documents and Settings\Kullanıcı Adı\Local Settings\Temporary Internet Files
  Bu iki dizinde internet geçmişi ve ayarları bulunur işe yaramayanları buradan silebiliyorsunuz.

 • Windows’u tanımak için Linux kullanmak şart neden mi Linux kullandığımızda her şeye müdahale edebiliyoruz,

  Baska soze ne hacet. Kucuk Penguen’imiz olmasa idi biz hala “ya, yeni makine aldim ama bu hala yavas. Niye acaba?” diye sorular soruyor olacaktik. Bu Windows’a ne yapsaniz bos.

 • Bir ev kullanıcı olsaydım ben sadece linux kullanırdım oysa bir çok iş yerinde window kullanılıyor bir de ASP.Net ile web site yapınca mecburen windowsa gebe kalıyoruz. En iyisi
  her ikisini kullanmak diye düşünüyorum. Malum windows kullanınca format derdi donmalar başlıyor. Kısacası windowsun yaptığı işi Linux yapıyorsa kesinlikle PENGUEN derim.

 • Ne yazik ki haklisin. Ywni nesil makinelerde yeniden baslatmadan ayni anda iki sistem calistirabilecegimiz soyleniyordu. Bu sayede en azindan bankacilik v.s. islemlerini korkmadan (dikkati de elden birakmadan tabii ) yapabiliriz.

 • vistada silinen internet geçmişine nasıl ulaşabilirim? internet seçeneklerinden ulaşamıyorum?