Web Programlama Nedir? Kime Yaptırılmalı?

Yazılım uzmanı C#, Python, Delhi, Java… gibi bilgisayar prgramlama dillerini editörler vasıtasıyla kullanarak saatlerce bilgisayar başında kod yazan amelelerdir.

Ben bu işi sevdim hele baştan anlat.

Bilgisayar parçalarına donanım diyoruz işte ona müdahale edebilmek için bir programa ihtiyaç var bu programlar Windows gibi işletim sistemleridir. Yazılım bildiğiniz gibi yazı yazmak değildir kısacası bilgisayar programlarıdır. Bilgisayar donanımlarından yararlanmak için işletim sistemleri için program geliştiriyoruz. İnternetin olmadığı ve gelişmediği yılları hatırlarsınız o zaman programlar çok önemliydi bir firma bilgisayar üzerindeki işlerini program geliştirerek yapıyorlardı. Şimdi internet çok hızlı ve artık bütün bilgisayarlar için program yapacağımıza bir tane için yapıyoruz ve internet aracılığıyla diğer bilgisayarlardan görüntüleyebiliyoruz. Bu işlemlere web programcılığı denir biz bu programları sunucu dediğimiz makineye yüklüyoruz sonra web siteleri dediğimiz şey aslında bütün işlerin derli toplu bir şekilde görüntülenmesidir. Web programlama masaüstü programlamadan biraz farklıdır mesela web prgramlama dilleri sunucu taraflı ve istemci (yani sizin bilgisayar) taraflı olmak üzere ikiye ayrılırlar. Buradan şu sonucu çıkartabiliriz yazılım geliştirme işletim sistemleri (ya da bilgisayarlar) için hayatımızı kolaylaştıran programlar yapmaktır. Eğer siz de bu işlerin nasıl olduğunu merak ediyorsanız yazılım uzmanı olabilirsiniz ama baştan söyleyelim çok zor bir süreç sizi bekliyor.

Sizin bir şirketiniz var ve onun için bir web sitesi yaptırmak istiyorsunuz nelere dikkat edilmesi gerekenlere şöyle bir göz atalım.

  • Yaptıracağınız web sitesinin kalitesi çok önemlidir site çökmemeli, hızlı açılmalı vermek istediğiniz bilgilere hemen ulaşılmalı, güzel tasarlanmış olmalı kısacası ziyaretçilerin beğeneceği bir site olmalıdır.
  • Maliyet belirlerken sitenin size getirecekleri ve götürecekleri göz önünde bulundurmalı eğer çok faydası yoksa yüksek maliyetten kaçınmalı ve daha sonra geliştirilecek şekilde en uygun maliyette yapılmalı.
  • İnternet hızlı gelişiyor yazılımcının yüksek teknolojileri kullandığına dikkat ediniz örneğin bazı yerlerde Ajax kesinlikle olması gerekir yazılımcı bunları size sunuyor mu?
  • Unutmayınız siz işinizi bir uzmana veriyorsunuz o yüzden sizin istediğiniz siteyi değil ihtiyacınız olan siteyi tasarlamasını isteyiniz. Eğer hastalığımızı kendimiz tedavi etseydik doktora gitmeye gerek yoktu o halde biz sitenin bize getirecekleri üzerine yoğunlaşalım.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir