Video İzlemek İçin Codek Aramayın

Formattan sonra gerekli programlar yazımızda mediya programlarından bahsetmiştik. Windows kullanıcısıysanız medya player ile tanışmayanınız yoktur. Bazen bir video izlemek istediğimizde bizim meşhur video çalarımız medya player çalmıyor. Her media oynatıcısının kendine has codekleri vardır ondan dolayı medya playerin bazı uzantıları çalmaması doğaldır.

Codek ne olaki;
Anlamsal olarak Compressor ( sıkıştırmak ) ve Decompressor ( sıkıştırılanı açmak ) kelimelerin birleşimidir. Her medya oynatıcı dosyaları sıkıştırır ve video oynatmaya başladığında kendisi otomatik onu çözümler. Codekler kendi başına birer yazılımdır hani mp3, Mpeg2 var ya işte bunlara codek dersem sanırım daha açıklayıcı olur.

Kodekin ne olduğunu öğrendiniz ve hemen medya playerin tüm videoları çalması için site site codek aramaya başladınız. Burada birçok codek bulmak mümkün oysa bu da sizi tatmin etmedi sizin aradığınız herşeyi otomatik bulmak. Site site dolaşacağınıza sizin media oynatıcınız kendisi otomatik bulsun. Rahatlığı istemek en doğal hakkınız o yüzden işe media playerden vazgeçmekle başlayabilirsiniz çünkü sizin aradığınız media oynatıcısı Gom Player uygulamasıdır. Gom playerin çalmadığı video çok azdır Youtube’dan indirdiğiniz flv uzantılı videolarından tutun swf uzantılı flaşları bile izlemeniz mümkündür. Bütün codekleri çalmakla kalmıyor birçok klavye kısa yolu ve video ayarları da var. Video izlemek için kesinlikle gerekli programlardan birisi diyebilirim.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir