USB Belek İle Veri Alışverişi

Bir arkadaşınıza misafirliğe gittiniz ve onun bilgisayarına baktığınızda günlerdir aradığınız müzik, film, program vs… karşınızda. Veriyi kendiniz için almak istiyorsunuz ama nasıl? Kullandığınız bilgisayarın arkadaşınızın olmadığını düşünün, eğer elinizdeki bilgiyi kaydetmezseniz bir daha çok zor elinize ulaşacağını düşünün!?

Bu gibi durumlarda ihtiyacımız olan tek şey bilgisayarlar arasında veri alışverişi sağlayacak bellektir. Bu bellek CD, DVD, usb disk vs… olacağı gibi internet de olabilir ama muhakkak bir depomuz olsun ki hemen bilgiyi kaydedelim.

Her an için bir belleğinizin olması ve onu kullanabilir hale getirmeniz şart bakınız niçin?

24 Temuz’da internet kaffeye giderken usb belleği orada unuttum tabi ki bulan da hemen cebe indirmiş. Bana çok acil bir program lazımdı aklıma hemen internet geldi. (Zor durumlar için ftp adresime birçok program kaydediyorum çoğu kez oradan bilgilerime ulaşıyorum. Eğer ftp adresiniz yoksa size tavsiyem e-mail adresinizi bir yedekleme aracı olarak kullanmanız.) FTP’ de aradığım program yok, programı kaydetmememin sebebi boyutunun fazla büyük olmasıydı. Cep telefonuma kaydetmiştim ama benim hafıza kartı Mikro SD olduğundan açamadım. Sonuç ise programı yükleyemedim ve 5 dakikalık iş bana saatlerce sürünmeme sebep oldu.

Zor durumlara düşmemek için her zaman veri alış verişi sağlayacağımız bir belleğe ihtiyacımız var. Şimdi en son kullanacağınız belleklerden başlayarak bunları sıralayalım;

  • CD/DVD
  • İnternet (ftp, e-posta)
  • Cep telefonu
  • Kart okuyucu+ MMC, SD kart
  • MP3 çalarınız
  • USB disk (her zaman çok kullanışlı en hızlı)

Listedeki gibi bütün bilgilerinizi yedekleyip ondan sonra rahatlıkla usb belleğinizi kullanabilirsiniz hiç zora düşmemeniz için kendim için araştırdığım usb belleği açıklayayımKingston Data traveler mikro Reader flaş bellek. Bunu seçmemin sebebi kart okuyucu olmasının yanında çok küçük ebatta ve hızlı olmasıdır. Sizin de tavsiye edebileceğiniz başka USB bellek var mı?

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Readyboost özelliğide aranabilir eğer vista kullanılıyorsa, ayrıca usb disk alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir özellik, tabi bence, üç büyük işletim sisteminde de çalışması, hız tabiki etken, birde TrueCrypt ile şifrelemelisiniz USB belleğinizi ki çalındığında, çalan hem hırsız durumuna düştüğü için üzülsün, hem de bilgilerinize ulaşamayacağı için.