Türkiye’nin Bloglara İhtiyacı Var

Web sitelerin popülerliğini ölçen alexa top 500 sites de ülkelerin en fazla ziyaret ettiği sitelere baktığımızda artık blogların da yer aldığını rahatlıkla görebiliyoruz. Blog nedir, blogcu ne yapar ne eder ne içer diye defalarca tartıştık. Bu tartışmaların sonucunda herkesin kafasında yuvarlak bir bulut içerisinde bir kaç cümle belirlenmiştir mutlaka. Artık blogları tanıma evrimiz bitmiştir şimdi onları nasıl kullanacağımızı tartışacak ince fikirlere ihtiyacımız vardır. Aslında yeni bir şeyden bahsetmiyoruz bu bahsettiğim düşünce alışverişi daha önce başlatılmıştı. Konu şuydu Türk blog küresinde 100 tane blog bulabilir miyiz? diye, bizim forumlardan gelen kopyala yapıştır alışkanlığımızdan blog işine ısınmamız uzun sürdü. Son zamanlarda kaliteli blogların çıkmasını görünce nihayet özgün bir içerik nasıl olmalı diye bir düşünce alışverişi içerisine girebiliriz.

Çalıntı içeriklere sahip blogları göz önüne almadan Türkiye’de bulunan kaliteli diyebileceğimiz bloglara bir göz atalım. Uzun süredir tüm imleme sitelerini ve blogları takip eden biri olarak gözüme çarpan sitelerin çoğu siyaset, teknoloji, edebiyat ve haber(ne hikmetse!) konulu bloglardır. Seminerlere giden varsa bunu çok iyi bilir bir sunum için ne kadar para verilir, bir kursa giderek birçok para harcıyoruz. Örnekler çoğaltılabilir burada ulaşmak istediğimiz amaç bilgi alabilmek için çok zaman ve para harcıyoruz. Bilgi nasıl alınır tabi ki derslere girerek yani bilgili insanların tecrübelerini öğrenerek

En ucuz dersi nasıl alabilirim?

İnternet çıkmadan önceki alışkanlıklarımız kurslara giderek ve kitaplardan yararlanarak bilgi kazanmak. Burada bir dipnot geçirelim şimdi yine aynı yollar geçerli ama bazı şeyler var ki direk internet üzerinden alabiliyoruz. Bir kitabı göz önüne alalım diyelim ki CSS derslerini anlatıyor aradan ne kadar süre geçerse geçsin o kitabın içindeki bilgiler aynı olacaktır. Zamanla css dili gelişecektir yeni kavramlar gelecektir. Bizim ondan mahrum kalmamız gerekir onun için yeni kavramların oluştuğu bir kitap daha almamız gerekmektedir oysa bu pahalı olduğu kadar gereksizdir niye mi? Çünkü aynı dersi veren internet üzerinde anlatan bir blog var internetten takip ediyorsak yeni bilgileri güncellemek de kolay olduğundan aradığımız bilgiye hemen ulaşabiliyoruz.

hımm anladım galiba internet üzerinden bilgi kazanırsam hem ucuz olduğu kadar daha da fazla anlayacağım ama benim ilgi alanıma göre blog yok ki nasıl olacak şimdi

Yukarıda da vurguladığım gibi Türk blog küresinden maalesef fazla kaliteli blog bulmak zor. Bloglar konu itibarıyla az olacak ve komite blogların(yazarı fazla olan blog) sayısı fazla olması gerekir. Bloğun sahibi bir kişi olunca belirli süre sonra o blog ölmek zorunda kalıyor. Konu az olacak dedik bazı sitelere giriyorum tek yazarı olmasına rağmen aşk,bilgisayar,teknoloji,matematik,edebiyat…. Artık ne bulmuşsa sıralamış, yahu diyoruz bu adam ne kadar akıllı sonrasında kendi bloğunu tanıtırken ‘her telden blog’ diye geçiştiriyor. Yazıları okuyunca belki güzel bir edebiyat yapmış olsa da okuyucuya bir faydası bile yok.

Doktorlar, avukatlar, bakkal amcalar, marangozlar, araba tamircileri, ustalar, uzmanlar… sizlere sesleniyoruz Türkiye’nin bloglara ihtiyacı var. Artık kitap basarak değil blog yazarak tecrübelerimizi paylaşabiliyoruz hem de yüz, iki yüz kişiye değil milyonlarca insana bildiğinizi paylaşacaksınız aynı zamanda emeğinizin karşılığını elbette alacaksınız.

Biliyorum sevgili ziyaretçimiz sen de bir konuda tecrübelisin öğle bir konu var ki onu en iyi sen ve senin gibi düşünenler anlatacaktır. Eğer zamanın varsa hemen bir blog oluşturarak bildiklerini bizimle paylaşmaya başlayabilirsin. Size çok hayırlı bir ticaret anlayışını takdim ediyoruz öğretmenlik yani blog yazarlığı senin faydalı bilgilerini okuyacak binlerce kişinin sana teşekkür ettiğini düşün aynı zamanda hakkını da alabileceğin bir ortam.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Yok ya daha blog yapanlar maddi anlamda hakkını alamıyor o aşamaya gelmedik.

  • Maddi olarak hakkımızı alamamızın sebebi biziz yani Türkiye’deki webmasterların reklam anlayışından dolayı kaynaklanıyor. Biz almasak da biliyorum ki bizden sonrakiler muhakak alacaklardır.
    Burada bir dipnot geçirmek istiyorum maddi derken aslında aldığımız bilgi ve sosyal çevreleri katacak olursak belli bir süre sonra kaliteli blog tutanlar hakkını aldığı kanısındayım

  • inş bigün onlarda maddi anlamda para kazanırlar. daha çok bloga ihtiyaç var :)

  • 2.Maddi olarak hakkımızı alamamızın sebebi biziz yani Türkiye’deki webmasterların reklam anlayışından dolayı kaynaklanıyor. Biz almasak da biliyorum ki bizden sonrakiler muhakak alacaklardır.
    Burada bir dipnot geçirmek istiyorum maddi derken aslında aldığımız bilgi ve sosyal çevreleri katacak olursak belli bir süre sonra kaliteli blog tutanlar hakkını aldığı kanısındayım

  • Bu konuda sizi destekliyorum. Ciddi anlamda haklı ve bilinçli bir şekilde tüm yüreğimle katiliyorum.