Türk Halkının Bilgiye Ulaşma Mücadelesi

İnternet icat edilmeden önce bilgiler sayfalar arasında kütüphanelerde aranırdı ufak bir  bilgiye ulaşmak günleri bile bulurdu. Sonra internet geldi ve daha sonra  arama motorları(google, yahoo…) geldi artık bilgiye ulaşmak çok kolay oldu. Aslında kolay olduğunu düşünüyordum eğer İngilizceniz varsa inanın istediğiniz bilgiye ulaşmak çok basit ya İngilizceniz yoksa ya “Türkün Türk’ten başka dostu yoktur deyip ” hiçbir yabancı dil öğrenme gereği duymadıysak ne olacak?

Burada ufak bir uyarı vereyim lafım kendini geliştirmekten aciz kişilere, hele üşenip imla hatalarıyla internete katkıda bulunanlara, işte google ne bulursa onu gösterir. İmla hatası olmadan  bir bilgiye ulaşamıyoruz maalesef. Örneğin “kirbit” kelimesi için 815.000-1 (bir tane benimki) sonuç çıkmaktadır ama orijinali “kibrit” olan kelime için 810.000 sonuç. Tamam, bu karıştırıyor diyelim, ya “gidiyom” için 150.000 tane çıkan sonuca ne demeli.

Normal bir ülkede bilgiye ulaşmak için şu yollar denenir.

 1. Aramak istenilen bilginin anahtar kelimesi arama motorunda aranır.
 2. Başlıkları okuyarak ulaşmak istenilen sonuca uygun linke tıklanır.
 3. Büyük ihtimalle bilgi alınmış olunur.

Türkiye’de bilgi aramak ise bakınız şu şekilde,

 1. Aynen yapılır
 2. Başlıklar okunmaya gerek yok çalıntı içerikten dolayı hepsi aynıdır muhtemelen Pop-Up reklam çıkmayacağı hissedilen bir linke tıklanır.
 3. Sadece kayıtlı üyeler içeriği(linki) görebilir” uyarısı alınır.
 4. Küfür etme saniyeleri ve klavyeye biraz hasar verdikten sonra geri dönülür.
 5. Aynı işlemleri tekrar yaptıktan sonra pes edilir.
 6. Hızlıca (CTR seçili iken) Kayıt Ol linkine tıklanılır (maksat linkin yeni sayfada açılması)
 7. Form uzunluğunu gördükten sonra yine küfür edilir daha sonra kolları sıvayıp kayıt işlemi bitirilir.
 8. İçeriğin bulunduğu sayfa Refresh (Yenile/F5 tuşu) edilir.
 9. Bazen de  bir dosya indirmek gerekir gizli içerik uyarısı alınır engeli aşmanın yolu içeriğe yorum yapmak gerekir genelde bu yorum aynen şöyle olur. “Emeğine sağlık………………………………”  Bu noktaların iki anlamı vardır birincisi küfür etme, ikincisi ise eğer yazı kısa olursa “Yorumunuz çok kısa” uyarısını almamaktır.
 10. Ohh be denilir.

Her zaman durum bu kadar kötü değil hayırlı evlatlar olur onlar tam anlamıyla hizmet verirler ama günün birinde bu kişilerin sitesine girdiğinizde “Bu siteye girmek mahkeme kararıyla yasaklanmıştır” diye bir uyarı alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • tabiki de her işimiz böyle çetrefilli değil. Blog sitelerinin ilk çıktığı zaman ile şuanı karşılaştırdığımda baya yol katetmişiz keşke aynısı forum siteleri için de geçerli olsaydı ceviz.net, zoque.com, r10.net… gibi kaliteleri forumlar mevcuttur fakat genel çoğunluk dediğim gibi biraz vahim

  İnkar etmiyorum internet sitesinden para kazanmak gerçekten zordur oysa biz bu kafayla gidersek zaten kazanmak imkansız olacaktır forum sitelerinin yerine daha çok web 2 formatına uygun siteler artarsa belki daha rahat ederiz.
  bisorusor.com — örnek olarak verilebilir.

 • tam da yazmayı düşündüğüm bir konu hakında :D ama en aşa 2 hafta sonra yazabilirm. fikirlerini destekliyorum