Toplum önüne çıkma korkusunu yenmek çok kolay

Sen alanında en iyisisin. Bu pozisyona nasıl geldiğini anlatacak çok şeyin var bunu mutlaka paylaşmalısın. İlk başta kendi beyninde bir canlandırma yapıyorsun ve her şey çok güzel geçiyor evet bunu mutlaka anlatmalısın hemen hazırlığa başlıyorsun ve konuyu anlatmak için kürsüye çıkıyorsun, aman Allah’ım! bu da ne her yerin titriyor, yıllarca bildiğin ve herkesten başarılı olduğun konuları anlatacaksın ama ne yazık ki hiçbiri aklında değil. İçinde bir heyecan ve korku belirlemeye başladı oysa sen her şeyi biliyorsun ama ağzından bir kelime çıkmıyor tüm dinleyiciler bu başarıyı nasıl yakaladığını dinlemek için can kulağıyla ağzından çıkan kelimelere bakıyor ve sen heyecandan hiçbir şey söylemeden kürsüden iniyorsun.

Bütün hayallerin yıkıldı herkes senin aslında başarılı olmadığını konuşuyor bu başarıyı başka birilerine ait olduğu dedikoduları yayılmaya başlıyor sen bunları duyunca birden kendini savunmak için tekrar kürsüye çıkmak istiyorsun oysa o şans bir defaya mahsus verilmişti. Artık kendine güvenin kalmamıştır. Bu korkunun nedenini araştırıyorsun. Neden bütün bilgiler o an aklından uçmuştu ve uzamanlar şöyle diyor;

“ Toplum karşısında, mikrofon ve kamera karşısında konuşurken yüzleştiğiniz en büyük engel, korku ve heyecandır. İlk defa yaptığınız her iş önce heyecan ve korku oluşturur. Korku anında dolaşma sistemi içerisinde, gerginlikle orantılı olarak aşırı kortizol salgılar. Bu durum düşünce akışını engeller. Kişi bu anda olumlu duygularını kaybeder. Daha ileri düzeyde elleri ve hatta tüm vücudu titrer. Kalp çarpması ve kan dolaşımı hızlanır. Davranışların kontrol edilmesi zorlaşır. Adrenalin seviyesi yükselir, eller ve koltuk altları terler, ağız kuruluğu başlar, ses titremeleri oluşur …”

Korkuları yenmek öğrenilebilir mi? Her insan için bu sorun var mıdır? Soru sormaya başlamışsan şanslısın bütün bunların çözümü vardır ilk başta kendini tanımaya başla

Sen kimsin? Kendini nasıl tanımlarsın?
Geçmişinde yaşanmış olayları göz önüne alarak bu cevabı bulabilirsin. Bu iş için günlük tut birçok faydasını göreceksin.

Kendini tanımlama mekanizmaları nelerdir?

Bunlar bir yaşam boyu geliştirdiğin ve düzenli olarak kullandığın “Sinirliyim, utangacım, sakarım, unutkanım …” gibi ait olumsuz ve “Sevilmeye değerim, müzikte iyiyim, sempatiğim, çalışkanım …” gibi olumlu tanımlayıcılarındır (etiketlerindir).

Kürsüden inmen bu olumsuz etiketlerinden dolayı olmuştu, eğer biraz daha sabırlı olsaydın heyecanının giderek azaldığını fark edecektin. “Demek ki her insan heyecanlanır, bu yüzden korkunu yenmek için açılış konuşması uzun sürer. “

Olumsuz etiketler yüzünden şuan hayatım mahvoldu bunlardan bir an önce kurtulmalıyım
Olumsuz etiketleri olumluya çevirmeye başlayarak onlardan kurtulmak mümkündür. Her şeye pozitif açıdan bakmak lazım burada pembe gözlük takıp polyannacılık yap demiyoruz eğer ortada senin hayatını olumsuz yapacak etkenler varsa bunu kaldırmak için bir güce ihtiyacın var o yüzden hayata olumlu gözlerle bakman lazım. Sorunlar her insan için vardır ve önemli olan başımıza bir kötü olayın gelmesi değil onu lehimize çevirmek ve vicdanımızın rahat olmasıdır. O gün kürsüden indiğin için hayatının mahvolduğun düşünüyorsun ve bu sorunu olumsuz etiketlere bağlayarak istemeden aynı şeyi yapıyorsun.

Olumsuz etiketlerden nasıl kurtulacağım?

Olaya şöyle bakarak “O gün kürsüden inmeseydim bu sorunum ömrüm boyunca devam edecekti belki başıma daha da kötü olaylar gelebilirdi, artık böyle hataya kapılmayacağım. Sarsılan imajımı kurtarmak için neler yapabilirim? ” diyerek kurtulabilirsiniz. Unutma Edison ampulü bulmak için bin kez hata yaptığı halde başarıncaya dek vazgeçmedi ve hep olumlusunu düşündü. Edison’un yaptığı polyannacılık mıydı?

Etiketlerden kurtulmak ve özgüveni geliştirmek

Beynin emrine amadedir. Sen ne istersen beyin onu yapar eğer mutlu olmak istersen sadece mutlu olmayı iste. Olumsuz etiketler beynindeki otomatik emirlerdir yani sen o emri vermeseydin beynin yapmayacaktı o yüzden kendi beynini suçlamaya gerek yok. Hemen ona daha önce verdiğin emirleri yapmamasını söyle artık otomatik emir verirken dikkatli ol. Otomatik emirler senin etiketlerindir o yüzden etiketlere dikkat etmeye çalış ve özgüveni kaybetmemenin yollarını ara.

Bu etiketler nasıl oluştu ve kendine olan özgüvenin nasıl azaldı?

İletişimi azaltan olumsuz etiketlerin birçok sebebi olabilir o yüzden hayatta yaptığın her davranışlara dikkat etmelisin. Bu sebepler;

 • Zihinsel gerilik,
 • Hayatta hep bir noktaya odaklanmak, bilgisayar kullanıcılarında çok sık rastlanır. Online kolik olmanın sebebi de budur.
 • Yanlış öğretim yöntemleri,
 • Yetersiz konuşma ve dinleme yöntemleri. Bütün insanların bizi dinlemesini isteriz oysa biz karşı tarafı dinlemeyi biliyor muyuz?
 • Elverişsiz çevresel etkenler; suskun evler, anne-baba ile özdeşleşme yokluğu, soğukluk…
 • İşitme bozuklukları gibi engeller olabilir günümüzde engellilerin başarılarını görünce bu da düşündürücü oluyor…

Özgüveni geliştirmek ve etiketlerden kurtulmak için neler yapılmalı?

İlk etapta kendine bir hedef belirle ve kendini iyice tanımaya çalış. En kuvvetli rüzgâr bile yolunu bilmeyen gemiyi limanına ulaştırmaz.

Kendi evini düşün eğer sen mobilyaların yerini hiç değiştirmezsen zamanla ev sana sıkıcı gelecektir hatta temizliği yapmadığını düşün ev artık yıkılmaya yüz tutacaktır. Zihnin de evin gibidir zihnini sürekli canlı tut onu otomatiğe bağlamayı bırakmalısın. Her zaman işe giderken gittiğin yoldan farklı bir yola sapman ona çok şey katacaktır, küçük şeylere dikkat et ve beynini ödüllendirmeyi öğrenmelisin. Korkuyu yenmenin başka yolu var mı?

Toplum önüne çıkma fobisi örnekleri nelerdir?

Öğrencilerin tahtaya çıkma fobisi ya da parmak kaldırması, sunum yapmak, sahnede şarkı söylemek, herhangi kalabalık bir ortamda konuşma yapmak örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • merhaba. ben toplum içine giremiyorum.giremememin nedeni hiçbirşey konuşamamam.sadece onları dinliyorum.bana soru sorulduğunda ise donup kalıyorum.sizden toplum içinde herkez gibi bende nasıl atik olurum onu öğrenmek istiyorum.eğer bu konuda bana yardımcı olursanız size minnettar olurum.yakında kız istmeye gideceğiz ve çok korkuyorum.

 • @Barış
  Düşünceleri değiştirirsen korku diye bir şey kalmaz. Bazı konularda kendim dahi ürkek davrandığım oluyor konunun derinliklerine indiğimde ise geçmişte yaşadığım bir acı yatmaktadır. Senin de ürkek davranmanın sebebi aynı şekilde olabilir birisi beni yanlış anlarsa? Verdiğim cevap yüzünden bana gülerlerse? gibi düşünceler yüzünden aslında gururunu incitiyorsun.

  Bu durumu gerçekten atlatmak mı istiyorsun o zaman sen ilk başta kendini tanı ve nasıl mutlu olduğunu tanımla,

  Sessiz kalmak mı?
  Çok konuşup gevezelik etmek mi
  ….. ya da vs…

  Çıkaracağın sonuc doğrultusunda gerçeklerden kaçma seninler alay etsinler, gülsünler hiçbir şeyi kafana takma sadece yaptığın hataları düzeltmeye çalış. Eğer bunu uygulamada zorlanırsan bir uzamandan(psikolog) yardım alabilirsin.

  Alay eden insanlar aslında kendi acizliklerini saklamak için başkalarını rencide edenlerdir. Bırak onlar acizliklerini açığa vursunlar onların yaptıkları tek şey farkında olmadan muhatabını yüceltmektir.

  Not: Bu konuda yorum yazma cesaretini göstermen zaten bu sorundan kurtulmanın ilk adımını attın sana yardım edecek bir şey bırakmadın ki:)

 • slm ben anadolu ticaret 11. sınıf ögrencisiyim web tasarım bölümü okuyorum bi sorum olacaktı yardım ederseniz sevinirim. web sitesi hazırlarken hazı şablonlar kullanılıyormuş duyduma göre bu şablonlara nasıl ulaşabilecegim ve web sayfamda nasıl kullanacagıma bi yardım edermisiniz LÜTFEN…..!!!!!!

 • @Ayşe
  web tasarım bölümünü okuyorsunuz; bu süper! Tasarım öznel bir şeydir bilgiden ziyade hayal gücü daha önemlidir. Web tasarımın niye yapıldığı ve hangi amaca yönelik olacağı çok önemlidir.

  Sitelerde bahsdilen hazır şablonlar yeni tasarımlardan ziyade yerini oturtmuş sistemler için kullanılır. Buna örnek olarak blogger, wordpress verebilirim daha fazlası web kategorisinde bulabilirsin. Şablon kullanılmasının sebeplerinden biri yazılımdır yani hazır sistemlerde her yerde geçerli olan kodlar vardır o yüzden tasarım bittiğinde kullanılacak yere uyarlamak gerekir.

  Oysa siz tasarımdan bahsediyorsunuz biraz daha kendinizi zorlayarak güzel tasarımlar yapabilirsiniz eğer zorlandığınız konu iskelet oluşturmaksa dreamweaver, frotpage… ile kolay bir şekilde iskelet oluşturabilirsin(iskelet=başlık kısmı+gövde kısmı+alt kısım+menüler).

 • sayın performansi abim benim durumuma cevap yazmamışsınız .cevap bekliyorum.

 • @ahmet
  Sebepler her ne kadar farklı görünse de aslında sorunlar hep aynıdır Barış arkadaşımız için yazdığım yoruma dikkat et ismini zikretmeden yazmamın sebebi bundandır yine de ismini atladığım için kusuruma bakmayın. Yorumu inceledikten sonra şuan odaklan;

  “Ben bir sunum yapmak istiyorum ve bu ilk olacağı için heyecanlanmam kendimi tam olarak ifade edememem doğaldır. Sunum yapacak olan arkadaşlarım benimle aynı durumda ben onlara hiç fark ettirmeden çalılırsam çok başarılı olurum ayrıca sınıfta iyi bir havam olur. Bence buna değer ve hemen çalışmaya başlamalıyım”

  Sana bir tüyo vereyim; sunumu 2 kişiye anlatmakla 100 kişiye anlatmak arasında hiç fark yoktur. Bence o kürsüye çıkmak bile bir ayrıcalık hemen tanıdığın ve sana cesaret veren bir iki arkadaşını topla ilk sunumu onlara yapmayı dene!!

 • mrb bnmde korkularım var.ozellıklede sınıfta kıtap okurken cok korkuyorum ıcımden dua edıorm hoca benı kaldırmasın dıe sesım tıtrıo ağlıcak gıbı oluorm aslında oncelerı boyle değildm . ama bu sene sınıflar değistı bulunduğum sınıftakı arkadaslarım o kadar calıskanlar kı ben kendımı cok dusuk hıssedıorm . cevap veremıorm bazı sorulara ama onların bıldığının aynısını hatta daha coğunu bende bılıorm ama parmak kaldıramıorm . ve en kotusu bunu kumseye anlatamıorm .ve bu sebeple super olan ortalamam dusmekte oğretmenn gozunden dusuorm .üffffffff neden yaaaaaaaa konusamıorm aslında okadar cok kıtap okuormkı kelıme haznemde cok ıyı amaa………

 • @esra
  Senin bu durumun öğrencilerde çok sık rastlanıyor ilk başta bir konu hakkında bilgin olmaz daha sonra özgüveni kaybediyorsun bundan sonra konu hakkında bilgin olsa bile konuşmaya cesaret edemiyorsun. Sınıftakilerin davranışlarını bilmiyorum eğer öğrenciler duyarlıysa yaptığın hatalardan dolayı seninle alay etmezlerse bence hata yapmaktan korkma, anlat! anlattıkların yanlış olsa da en azından çaba gösterdiğinde zamanla özgüvenini kazanırsın. En önemlisi ise sınıf öğretmenlerinle konuş konuşurken kimsenin hocanın yanında olmadığına dikkat et eğer ikili bir görüşme yaparsanız daha olumlu bir sonuç çıkar ve öğretmenlerinin sana yardımcı olacağına inanıyorum

 • merhaba ben emrah sanırım çoğunuz beni hatırlamadınız ben heyecanlarından sıkılan ev intihara dahi başvuran zaman zaman isyankar olan emrahım. her şeyden bıkmış bütün hayatımın şu fani dünyada hiç bir anlamı olmadığına inanıp durdum bu psikolojik sorun yüzünden ben tedavi görmenize hiç bi şey demiorum onların hiç bi faydası olduğunu düşünmorum ban akalırsa aynaya bakın ve kendi kendinize ben nerden geldim nereye gidiorum neden yaratıldım gibi sorular sorun sonra sorularınıza cevap bulduktaqn sonra ALLAH a dua edin defalarca edin hiç durmadan yalvarın ibadetlerinizi aksatmaqyın ve elbet iyleşeceğinize inanın göreceksiniz mutlaka faydası olacak ben bunu n yaşadım sizede tafsiye ederim… sadece zor zamanlarınızda dua etmeyin bu yazıyı da okuyup hatta hiç bi sıkıntınız bile olmasa dahi başlayın ibadetlerinize bütün ömür boyu namazmı kılacaz demeyin ömrünüz ne kadarki siz sadece içinde bulunduğununz zaman dilimindeki farzlardan sorumlusunuz gelecekten değil

 • merhaba ben ilk okul döneminden beri çalışkan oolduğum halde hep toplum önünde okuma yaparken konuşuken sorun yaşıyorum şuan üniversiteyi bitirdim söylediğiniz gibi bu sorunun çok üstüne gittim devamlı sunum yapmaya toplum önünde söz almaya çalışıyorum 15 saniye sonra sesim titremeye kalbim yerinden çıkacakmış gibi atmaya ve nefesim daralmaya başlıyor.hiç bir zaman tam olarak kendimi ifade edemiyorum bu nedenden dolayı.bana yardımcı olabilirmisin bazen acaba tedavi mi almalıyım diye düşünüyorum?

 • @ceren
  Heyecan bütün insanlarda vardır ve ilk defa bir iş yapıldığında muhakkak istenmeyen durumlar yaşanır. Ben dahil olmak üzere herkeste heyecan yaşanır ve istemediğimiz davranışlar sergiliyoruz o yüzden senin yaşadıkların herkesten farklı olmadığından panik yapmana gerek yoktur. Panik yapmana gerek yok diyorum ve olayın üstüne git derken bundan kastım şudur;
  Sunum yaparkan ya da başka bir iş yaparken heyecanlanacaksın hatta yaptığın hatalardan dolayı sana güleceklerdir şundan çok eminim bu gülen insanlar sadece korkak olanlardır kürsüye çıkamadıkları gibi başklarının hevesini kırarak kendilerini haklı göstermeye çalışırlar.

  İşte sen bütün bunların hepsini görmezden geleceksin odaklanman gereken yegane hedef anlatmak istediklerin olacaktır. Pratikleri seni anlayan kişilerin üzerinde denersen daha verimli olabilirsin alacağın en iyi tedavi kendine güvenmendir eğer becermiyorsan o zaman kendine güvenin artması için tedavi iyidir. Her şey düşüncede biter!

 • ben sesten korkuyorum araştırıyorum çözüm bulamıyorum nolur yardım edin.gündüzleri korkmuyorum akşam 19:30 da başlıyor ne yapabilirim.korktuğum sesler telefon,zil,elektirik süpürgesi,çocuk sesi ,çalgı aletleri v.b. daha çok var bütün seslerden korkuyorum çözümmünü nolur bulun nolur hergün ağlıyorum çözüm istiYORUM

 • toplum önünde konuşurken heyecanlanma sorunu bende de vardı hala var ama ciddi anlamda yendim sayılır.. düşününce heyecanlanmanın kötü bşy olmadığını hatta hocalarımızın bile heyecanlandğnı görüyorum bşyler anlatırken.. ve bu benm korkulu rüyalarımdı geçen yıla kadar kafayı yiycektm artk sınıfta bşy anlatırken sesim tamamen gidiyodu heyecandan nefret etmştm kendmden bi ara ama çeşitli terapiler yaptm kendi kendime.. örneğin konuşmalarımı kaydettim snra dinledm sesimin çok kötü olmadğnı farkettm sonuçta kendi duyduğumuz gibi dedğl kendi sesimiz.. sonra bu sorunumdan utanmadığımı herkese haykırmaya başladm yani arkadaşlarıma söyleyebiliyodum artk ben heyecanlanıyorum yaa nasıl anlatcam falan diye… bu yıl sunum derslerimiz oluyo ve herkesin önünde ders anlatmam gerekiyo dün 2. defa insanların karşısındaydım:)) ve ben heyecanlanmış olsamda bunu hiç kmsenin farketmediğini öğrendm sesimin titremesini bile anlamamışlar ve çok güzel bi sunum yaptm herkez beğenilerini sununca daha da mutlu oldm şuan bu kötü hastalığı yenmiş bulunuyorum sanırım artk benmki hastalık seviyesinde değl bence çnkü bu kadar heyecan iyidir:))) kendnize iyi bakın ve şunu unutmayın söylediğiniz yanlış bişeye gülen biri emin olun ki sizin kadar bilgili değil… umarım yardımcı olmuşumdur biraz da olsa:)

 • s.a arkadaslar netde gezinirken aklima benimde konusma ve özgüven sorunum geldi..Almanyada yasiyorum nedense bende heyecanlaniyorum bildiklerimi kolaylikla unutuyorum..aklima bazende acaba büyütülürken bize fazla özgüven saglanmadigindanmi acaba…cünkü kolaylikla görüyorum ki almanlarin kücük cocuklarinin özgüvenleri tam kendilerine …tabiki cok sey beyinde bitiyor ama…yetisme tarzi da cok önemli..yas 30 oldu bakalim kendimi nekadardaha gelistiririm …gelistirmekte istiyorum sevgilerimle hayrettin

 • Merhaba.bende çok heyecanlanıyorum hatta mideme ağrı giryor kalbim hızlı atıyor.28 yaşındayım ama işi yapamayıp rezil olma korkusunu üzerimden bir türlü atamadım.Ne yapmam lazım bilemiyorum.Hangi doktora başvurmam lazım?bana yardımcı olmak isteyenler varmı? :(

  physx.tr [at]xxx.com email adresim.

 • Bende de ne yazık ki aynı sorun var.. Bir türlü kendim gibi olamıyorum. Şu insanların ne düşüneceği fikrini kafamdan atabilmenin en kısa yolu nedir acaba? Bunu yenmek ne kadar da zormuş! Kimilerini görüyorum o kadar rahat ki.. Tabii hayasızlık yapıyorlar da rahatlar demek istemiyorum. Yani davranışlarımı gözden geçirdiğimde ne günah ne de ayıp olmayan normal davranışlardan bile mahcup olabiliyorum. İnsanlarla çok çabuk samimiyet kuramıyorum. Var mı bunun kestirme bir yolu?..

 • ne zamn sınıfta kitap okumaya başlasam sesim titriyo sanki cayr cayr yanıorm bu 1 seneden beri oluor bundan önceki senelerde hiç böyle bi problemm yok tu bunun sebebi ne bilmiyorum

 • Kendine çok sıkıntı yaratma bazen insanlarda belirli noktalarda özgüven kaybı oluyor sen bir ömür süreceğini sansan da bu geçici bir durumdur. Eğer acil halletmek istiyorsan bir pisikolog yardımı alman lazım ve imkanın varsa bence hemen başla. Şunu kesinlikle unutmamak lazım her başın ağrıdığında ağrı kesici alırsan sonra alışkanlık yapar ve faydasını görmezsin daha da kötüsü alışkanlık yapar.
  Geçmişte yaşadığın sorunlarını aklına getir muhakkak bir çözüm bulursun eğer bütün denemelerinde çıkmaza girersen çare pisikologtur.

 • selam arkadaşlar bende bu heyecanı yenme konusunu araştırırken bu siteye rastladım ve yazdıklarınızı okudum. benim sorunum sizlerinkinden biraz farklı. Aslında ben utangaç biriydim ama son bi kaçyıldır bu çekingenliğimi yendiğimi düşünüyodum, konuşurken gayet rahat sakin konuşur ve gayet rahat biriydim. taki bikaçgün önce işyerine gelen bi kzın siparişini yanlış vermemden dolayı utanıp yüzümün kızarmasıyla ve bu olayı iş arkadaşlarımın ve patronumun alay konusu edip, senin yüzün bi kızla konuşunca neden kıpkırmızı oluyo demesiyle başladı. artık ne zaman işyerine bi kız gelse ve ben onunla konuşsam yüzüm kendiliğinden kızarıveriyo heyecanlanıp terlemeye başlıyorum. bütün gözlerinde benim üzerimde olduğunu görüncede bu benim heyecanımı ve sıkıntımı dahada çok artırıyo. eğer bu meseleyi normale kavuşturamazsam işi bile bırakmayı orayı kafamdan tamamiyle çıkarmayı düşünüyorum. sizce ben ne yapmalıyım bu heyecanı nasıl yenmeliyim. beynime biranda giren bu virüsü nasıl temizlemeliyim… yardım lütfen!

 • Bir anda geldi demek yanlış olur daha önce var olan fakat yeni farkına vardığın bir duygu. Biz insanız söyle bana hangimiz kusursusuz ki, tüm içtenliğimle söylüyorum “Rahat ol” ve düşün eğer gerçekten yüz kızarlıklığı seni rahatsız ediyorsa iyi bir savunma mekanizması uygulayarak kurtulabilirsin.

  Belki yanlış bir teknik olabilir genelde kurtulmak istediğim duyguyu kabul etmiş gibi görünür ve zamanla beni o duyguya iten davranışlarımı tesbit edep tek tek ondan kurtuluyorum . Aslında doğrusu olan ise hiçkimse kusursuz değil hatta bazen kusurlarımız yüzünden mutlu oluyoruz. Senin sayende o an herkes gülüyor belki seninle alay edildiğini sanıyorusun oysa gerçek öğle değildir ve ne zaman sen bunu anladığında bir bakmışsın şu cümleyi söylemiş olursun;
  “Bir zamanlar ne kadar komiktim kızları görünce yüzüm kızarır sanki herkes benimle alay edildiğini sanırdım “ ve sen gülersin

 • slm herkese ben ayşe anadolu ticaret meslek lisesi ögrencisiyım bu siteyle ilkkez karşilasıyorum ne zaman üye oldumu bilmiyom açıkçası gayet güzelmiş şahsen begendim.

 • mrb arkadaşlar ben de lise2ye gidiyorum we bnde de buna benzer bi sorun war..ilkokuldayken kesinlikle böle bir sorunum yoktu…ama bu sorun biraz daha farkllıı ben topluluk içinde çok rahat konuşabiliyorumm..fıkraa,hikaye ws şeyler anlatabilioum fakat iş kitap ya da herhangi bir parca okumaya gelince heyecanlanmaya başlıorumm:D nie bilmiorumm ama lise birden beri war.daha önceden büyük bir topluluuğn içinde hiç heyecanlanmadannn okuyabiliodumm..ama sonradan böle bişi oldu.önceden örneğin bir parca okuncak fln dendiğinde çok istekli olurdum ben okiim die …şimdi bu istek kalmadıı..ama böle aktivitelere katılmayı sewen bir insan olduğum için bu sorunundan kurtulmak istiorumm..bazense bi bakıorumm hiç heyecan olmuo okurken..bazen de anlattığım gibi zorlanıorumm..bilgi werir,yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkürlerrr…!

 • bende de heyecan gibi bir problem yoktu 2 yıldır var ve bu beni çok sıkıyor ben sağlıkçıyım başkalarının benim yaptıklarımı kontrol etmesi beni çok huzursuz ediyor birden sıcak basıyor ve ellerim titremeye başlıyor bu kendimi suçlamama neden oluyor toplum içinde konuşmalarımda bu kadar olmasa bile onda da oluyor aslında işimde çok iyi olduğumu biliyorum ama neden böyle oluyor anlamıyorum!

 • merhaba arkadaşlar benim de heyecanlanma gibi bi sorunum var sınıfta kitap okuyamıyorum, konu anlatamıyorum, konuşamıyarum hep arka planda kalıyorum. hiç bi öğretmenim beni tanımıyo sessiz kalmayı tercih ediyor dinliyorum. bi öğretmenimden yardım istedim ama çok da geçmiş değil ne yapacağımı bilmiyorum arkadaşlarımın benden nefret ettiğini,dalga geçtiklerini düşünmeye başladım ne yapmalıyım:(

 • merhaba.ben bir zamanlar birini seviyordum.aklıma koymuştum onu kazanacaktım.önce senaryoyu yapıyordum kafamda.ve başarabilirdim.oda bana karşı ilgisiz değildi.arkadaşlıkla başlayabilirdi.kaç defa karşısına çıktım.ama işte bende heyecandan dolayı konuşama vardı.o selam veriyordu.bense suratımı asıp ters cevap veriyordum.onu gördüğümde kalbim yerinden çıkacak gibi oluyordu.sesim ve bütün bedenim titriyordu.çok acı çektirdi bu durum.çünkü seviyordum.ve onu kazanmaya çalışıyordum.en sonunda unutmanın uygun olacağını düşündüm.ve başka şehre gittim unutana kadar.şimdide kahroluyorum böyle heyecan gibi sebepten dolayı kazanamamaktan.

 • allah allah bu dünyada hala gerçek aşk varmı ya.arkadaşım sen sırılsıklam aşık olmuşsun bu heyecan normal.ama bundan sonra bir takım kararlar alacaksan mantığınla hareket et.o anda ne yapabilirsin ve yapacağın şeylerin sonucu nereye varır.bide sana şunu söyleyeyim unutmak için şehir değiştirmişsin bu fayda vermez çünkü (((kaçış kurtuluş değildir dertlerin yanındaysa)))
  haytın boyunca şuna çok ama çok dikat ett duyguların senin sözlerine ve bedeninine yansımasın başarılar

 • Merhaba!
  Sizinle 11 aralık 2008 de yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum. Ben bir Tıbbi Satış Mümessiliyim. Yaklaşık bu işi 7 yıldır yapıyorum ve işimi çok seviyorum. Amacım sevdiğim bu işte kariyer yapmaktı bunun için de ilk etapta bölge müdürü olmak istiyordum. Bölge Müdürü olmak istiyordum çünkü bir misyonum vardı iyi mümessiller yetiştirerek herkese faydalı olmak amacındaydım. Neyse uzatmayayım, firmam bölge müdürlüğünü yapabileceğimi düşünerek mülakatlara davet etti. Mülakatlardan önce küçük bir hazırlık ta yapmıştım üstelik. Buna rağmen mülakat tarihinden bir gün önceden itibaren bende bir stres oluşmaya başladı. Hele mülakat anı yaklaştıkça bende stresin derecesi kat be kat arttı. Stersimi dağıtmak için mulakata katılan arkadaşlarımla konuşmayı denedim olmadı, mülakat saatine kadar dolaşayım dedim ancak yine heycanımı yenemedim. Mideme kramplar girmişti. Sahada çalışırken son derece rahat olan ben nedense bir türlü bu heycanımı ve stresimi yenemiyordum. Aslında benim için hayati önem taşıyan şeylerde hep böyle heycanlanıyorum. Neyse mülakat anı geldi ve içeri girdim. Sonucu tahmin edersiniz heralde. Heycanımdan sesim titredi düzgün cümleler kuramadım ve akıcı konuşamadım. Aslında sordukları sorulara iyi cevaplar verdim ancak beden dilim çok kötüydü ve heycanlı oluşum yüzüme o kadar yansımıştı ki. Sonuçta gönül verdiğim bu işe kabul edilmem ötelendi ve gelişim sürecine alındım. Mülakat bittikten ve sonuc açıklandıktan sonra kendime geldim ancak iş işten geçmişti bir kere. Hatta mülakat bittikten sonra ki yaptığımız kısa sohpette ne kadar akıcı konuştuğumu görünce onlar bile şaşırmışlardı ancak geriye dönüş yoktu ve sonucu etkilememişti. Eve geldiğimde aynaya bakarak kendime çok kızdım. Kendi kendime sen bu değilsin, ne oldu sana dedim. Bırak artık bu heycan ve stresi kendine gel. Hayatını mahvediyorsun strese girecek heycanlanacak ne var dedim kendi kendime. Bir daha ki mülakatlarda düştüğün bu durumu hatırla ve kendini toparla dedim. Nedendir bilmem bu söylediklerim etkili oldu ve daha dik yürümeye başlamış ve kendime güvenim gelmişti. Ancak bunun daha ne kadar süre devam edeceğini bilmiyorum. bir daha ki mulakatta aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Bunun için sizlerin de bir önerisi olursa çok sevinirim. Katksı olacak herkese şimdiden teşekürler.

 • @ateşböceği
  Siz zaten yapması gereken şeyleri yapmışsınız. Bu doğrultuda giderseniz siz parmakla gösterilecek başarılı kişiler arasında yer alırsınız yalnız dikkat etmediğiniz tek bir konu var, mülakatlarda ilk başlarda heyecanlanmak normaldir bu, kaç tane sürer bilemem çünkü senin olgunlaşmanla bu heyecan günden güne azalacaktır. Heyecanı fazla sıkıntı yapma sadece odaklanman gereken daha önce yaptığın hataları bulman ve onları düzeltmektir.