Toplum önüne çıkma korkusunu yenmek çok kolay

Sen alanında en iyisisin. Bu pozisyona nasıl geldiğini anlatacak çok şeyin var bunu mutlaka paylaşmalısın. İlk başta kendi beyninde bir canlandırma yapıyorsun ve her şey çok güzel geçiyor evet bunu mutlaka anlatmalısın hemen hazırlığa başlıyorsun ve konuyu anlatmak için kürsüye çıkıyorsun, aman Allah’ım! bu da ne her yerin titriyor, yıllarca bildiğin ve herkesten başarılı olduğun konuları anlatacaksın ama ne yazık ki hiçbiri aklında değil. İçinde bir heyecan ve korku belirlemeye başladı oysa sen her şeyi biliyorsun ama ağzından bir kelime çıkmıyor tüm dinleyiciler bu başarıyı nasıl yakaladığını dinlemek için can kulağıyla ağzından çıkan kelimelere bakıyor ve sen heyecandan hiçbir şey söylemeden kürsüden iniyorsun.

Bütün hayallerin yıkıldı herkes senin aslında başarılı olmadığını konuşuyor bu başarıyı başka birilerine ait olduğu dedikoduları yayılmaya başlıyor sen bunları duyunca birden kendini savunmak için tekrar kürsüye çıkmak istiyorsun oysa o şans bir defaya mahsus verilmişti. Artık kendine güvenin kalmamıştır. Bu korkunun nedenini araştırıyorsun. Neden bütün bilgiler o an aklından uçmuştu ve uzamanlar şöyle diyor;

“ Toplum karşısında, mikrofon ve kamera karşısında konuşurken yüzleştiğiniz en büyük engel, korku ve heyecandır. İlk defa yaptığınız her iş önce heyecan ve korku oluşturur. Korku anında dolaşma sistemi içerisinde, gerginlikle orantılı olarak aşırı kortizol salgılar. Bu durum düşünce akışını engeller. Kişi bu anda olumlu duygularını kaybeder. Daha ileri düzeyde elleri ve hatta tüm vücudu titrer. Kalp çarpması ve kan dolaşımı hızlanır. Davranışların kontrol edilmesi zorlaşır. Adrenalin seviyesi yükselir, eller ve koltuk altları terler, ağız kuruluğu başlar, ses titremeleri oluşur …”

Korkuları yenmek öğrenilebilir mi? Her insan için bu sorun var mıdır? Soru sormaya başlamışsan şanslısın bütün bunların çözümü vardır ilk başta kendini tanımaya başla

Sen kimsin? Kendini nasıl tanımlarsın?
Geçmişinde yaşanmış olayları göz önüne alarak bu cevabı bulabilirsin. Bu iş için günlük tut birçok faydasını göreceksin.

Kendini tanımlama mekanizmaları nelerdir?

Bunlar bir yaşam boyu geliştirdiğin ve düzenli olarak kullandığın “Sinirliyim, utangacım, sakarım, unutkanım …” gibi ait olumsuz ve “Sevilmeye değerim, müzikte iyiyim, sempatiğim, çalışkanım …” gibi olumlu tanımlayıcılarındır (etiketlerindir).

Kürsüden inmen bu olumsuz etiketlerinden dolayı olmuştu, eğer biraz daha sabırlı olsaydın heyecanının giderek azaldığını fark edecektin. “Demek ki her insan heyecanlanır, bu yüzden korkunu yenmek için açılış konuşması uzun sürer. “

Olumsuz etiketler yüzünden şuan hayatım mahvoldu bunlardan bir an önce kurtulmalıyım
Olumsuz etiketleri olumluya çevirmeye başlayarak onlardan kurtulmak mümkündür. Her şeye pozitif açıdan bakmak lazım burada pembe gözlük takıp polyannacılık yap demiyoruz eğer ortada senin hayatını olumsuz yapacak etkenler varsa bunu kaldırmak için bir güce ihtiyacın var o yüzden hayata olumlu gözlerle bakman lazım. Sorunlar her insan için vardır ve önemli olan başımıza bir kötü olayın gelmesi değil onu lehimize çevirmek ve vicdanımızın rahat olmasıdır. O gün kürsüden indiğin için hayatının mahvolduğun düşünüyorsun ve bu sorunu olumsuz etiketlere bağlayarak istemeden aynı şeyi yapıyorsun.

Olumsuz etiketlerden nasıl kurtulacağım?

Olaya şöyle bakarak “O gün kürsüden inmeseydim bu sorunum ömrüm boyunca devam edecekti belki başıma daha da kötü olaylar gelebilirdi, artık böyle hataya kapılmayacağım. Sarsılan imajımı kurtarmak için neler yapabilirim? ” diyerek kurtulabilirsiniz. Unutma Edison ampulü bulmak için bin kez hata yaptığı halde başarıncaya dek vazgeçmedi ve hep olumlusunu düşündü. Edison’un yaptığı polyannacılık mıydı?

Etiketlerden kurtulmak ve özgüveni geliştirmek

Beynin emrine amadedir. Sen ne istersen beyin onu yapar eğer mutlu olmak istersen sadece mutlu olmayı iste. Olumsuz etiketler beynindeki otomatik emirlerdir yani sen o emri vermeseydin beynin yapmayacaktı o yüzden kendi beynini suçlamaya gerek yok. Hemen ona daha önce verdiğin emirleri yapmamasını söyle artık otomatik emir verirken dikkatli ol. Otomatik emirler senin etiketlerindir o yüzden etiketlere dikkat etmeye çalış ve özgüveni kaybetmemenin yollarını ara.

Bu etiketler nasıl oluştu ve kendine olan özgüvenin nasıl azaldı?

İletişimi azaltan olumsuz etiketlerin birçok sebebi olabilir o yüzden hayatta yaptığın her davranışlara dikkat etmelisin. Bu sebepler;

 • Zihinsel gerilik,
 • Hayatta hep bir noktaya odaklanmak, bilgisayar kullanıcılarında çok sık rastlanır. Online kolik olmanın sebebi de budur.
 • Yanlış öğretim yöntemleri,
 • Yetersiz konuşma ve dinleme yöntemleri. Bütün insanların bizi dinlemesini isteriz oysa biz karşı tarafı dinlemeyi biliyor muyuz?
 • Elverişsiz çevresel etkenler; suskun evler, anne-baba ile özdeşleşme yokluğu, soğukluk…
 • İşitme bozuklukları gibi engeller olabilir günümüzde engellilerin başarılarını görünce bu da düşündürücü oluyor…

Özgüveni geliştirmek ve etiketlerden kurtulmak için neler yapılmalı?

İlk etapta kendine bir hedef belirle ve kendini iyice tanımaya çalış. En kuvvetli rüzgâr bile yolunu bilmeyen gemiyi limanına ulaştırmaz.

Kendi evini düşün eğer sen mobilyaların yerini hiç değiştirmezsen zamanla ev sana sıkıcı gelecektir hatta temizliği yapmadığını düşün ev artık yıkılmaya yüz tutacaktır. Zihnin de evin gibidir zihnini sürekli canlı tut onu otomatiğe bağlamayı bırakmalısın. Her zaman işe giderken gittiğin yoldan farklı bir yola sapman ona çok şey katacaktır, küçük şeylere dikkat et ve beynini ödüllendirmeyi öğrenmelisin. Korkuyu yenmenin başka yolu var mı?

Toplum önüne çıkma fobisi örnekleri nelerdir?

Öğrencilerin tahtaya çıkma fobisi ya da parmak kaldırması, sunum yapmak, sahnede şarkı söylemek, herhangi kalabalık bir ortamda konuşma yapmak örnek gösterilebilir.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • selam arkadaşlar öncelikle yardımlarınız için teşekkürler benim durumumda aynı sizin gibi heyecan en önemlisi de biraz gergin olmam on parmak kllavye yazıyorum geçen gün sınava girdim ve ilk bir dakika da hiç bir şey yoktu sonra birden heyecana kapıldım ellerim titredi ve yazamadım bunu yenmem için nasıl bir yol izilemem lazım yardım ederseniz sevinirim

 • hoca bana bir sayfa verdi oku dedi ve bende az bişey okudum birden heyecan basladı ve o anda tıkandım ve titremeye basladimmmm ve arkaslarima rezil oldum br an once kurtulmak istiyorummmmmm bu heyecandannnnnnnnnnnnnnnnnn

 • bende aynı sızler gıbı oluyordm bu korkunuzu yenmenız ıcın orda gidip oncden biçok kkez alıştrma yapmalısınız sankı bırılerı varmş gbı sonra bakın tıkır tkır agznzdan kelmeler döklecek

 • MERHABA arkadaşlar lütfen banada yardımcı olun benim omuzumda yıllardır titreme var bir çok doktora gitmeme rağmen sebebini bulamadılar ve aşırı heyecanlanıyorum heyecanlanınca konuşamıyorum rahat hareket edemiyorum çalışan biri olarak çok zorlanıyorum eğer bunun bir ilacı varsa benimle paylaşırmısınız şimdiden teşekkür ederim herkese şifalar dilerim

 • bende çok heyecanlıyım.Evlendikten sonra iyice arttı.Kayınvalide kayınbaba sorunlarından sinir titremeler başladı.hep onların yanında ezik kaldım tabi hep eşim yüzünden.onların yanında yemek doğru dürüst yiyemiyom.çünkü kaşık tutamaz oldum.aklıma geldimi ellerim titriyo.artık dahada çoğaldı komşularımın yanındada rahat çay bile içemiyom.aklıma gelmese titremem ama geliyo nasıl kurtulacağım beynimle alakalı biliyom ama kendimi kontrol edemiyom.benim gibi olan varmı yoksa benimkisi çok mu tuhaf.

 • arkadaşlar ben de aynı sorundayım hoca vatan hakkında şiir yazın dio yazıyorum ama okumaya çekindiğim için yapmadım diyorum bıktım artık kendimi çok kötü hissediyorum babama okurken flan sorunum yak toplum karsısında var kekeme değilim ama biraz daha gelişmemelir bu sorun önerin bana bir şeyler ne olur arkadaşlar

 • Mrb arkadaşlar. Lanet olsunki bende aynı durumdayım. Ama işin acayip tarafı ben ilkokul,ortaokul,lise yıllarımda fazlasyla sosyal bir kzdım. Her ortama ayak uydururdm. Sınıf ortamında tahtaya çıkar arkadaşlarımı eğlendirirdm. Hatta çoğu kez arkadaşlarım ve öğretmenlerim sendeki bu medeni cesarete hayranız derlrdi ve çok hoşuma gderdi. İlgi çekmek her zaman çok hoşuma gitmiştir hep bütün gözler benim üzerimde olsun sadece benimle ilgilensinler gibi bir düşünceye sahiptim daha önceleri ve bunu başarıyordumda. Ama şimdi gelelimki bu sene üniversitedeki ilk yılım ve kendimde inanılmaz bir değişim farkettim. Tahtaya çıkıp konu anlatmayı bırakın hocanın yoklamada benim ismimi söylemesi bile kalbimin yerinden fırlıcak duruma getirmesinde yeterli oluyor. Noldu bana neden böyle oldum hiç bilmiyorum bazen bunları düşünmekten kafayı yicek gibi oluyorum. Kendime hiç güvenim kalmadı. Sabahları karın ağrılarıyla uyanıyorum. Kendimi iyi ifade edemiyorum. Kısaca berbat bir durumdayım ne yapıcağımı bilmiyorum bu hastalığa sahip olan insanlara allah sabır versin……….

 • hepiniz korkularımdan ve pısırıklığımdan nasıl kurtulurum düşüncesi ve umuduyla internette çare ararken kendinizi yorum yazar halde buldunuz. işte sorun burada beyler. korkuyorsunuz. sadece korkmuyorsunuz. siz korkmaktan da korkuyorsunuz!

 • merhaba arkadaşlar evett bende heyecanlanıyorum .Üniversite 1. sınıfım ve derslerde konu anlatılıyor off ne gıcık bişey tahtaya çıkınca dizlerimin bağı çözülüyorr .İşin enterasan yanı arkadaşlarım ve hocalarımla iletişimim gayet iyi hiç bir sıkıntı yok .amaa koca sınıfın önünde konu anlatmaya gelince iş tüm cesaret uçup gidiyor .Sırf bu sorunum yüzünden üniversiteden zevk alamıyorum .Tahtaya çıkınca arkadaşlar bile dalga geçer oldular sıkıntım yüzünden . Bu korkumu yenene kadar rezil olmaya devam edicem galiba .

 • arkadaşlar bende aynı düşünüyorum toplum içinde kendimi ifade edemiyorum bir kelimeyi bazen utangaçlıktan tutturamıyorum: )

 • ben lise 3 öğrencisiyim. Felsefeden sunum yapmam gerekiyodu. Sıramı bekliyodum. Dudaklarım yanaklarım ellerim titredi. Bacaklarım tutmaz oldu. Soğuk soğuk terlemeye başladım. Gözlerim kararmaya başladı. Dua etmeye başladım bana sıra gelmeden zil çalsın diye. Birkaç cümleyi sesim titreyerek söyledikten sonra zil çaldı. Bu hep oluyor. Arkadaşlarımla hocalarımla iyi konuşuyorum ama tahtanın karşısında tüm gözler bende iken bi türlü olmuyo. Hep aynı belirtiler. Ne yapmam gerekiyor? Üniversiteye kadar benim bunu halletmem gerikiyor…

 • Güzel tespit ilkay siz korkmaktanda korkuyorsunuz :) öncelikle merhaba ilkokul yillarimdan beri sahneye cikma toplum icinde konusma gibi korkularım var hatta hoca sınifta yoklama almasin diye dua ettigim gunleri bilrim suanda lise ogrecisiyim bu korkumu az cok yenmis olsamda hala ozguven sorunum var lise 1 sinifta basketbola basladim cok sevmeme ragmen biri bana pas attiginda elim ayagim birbirine dolasirdi hatta sut atmaktan korkardim sokaklarda mac yapa yapa kendimi gelistirdim suanda oldukca iyim pratik mukemmellestirir. Fark ettigim kadariyla bu korkunun tek sebebi cahilliktir bol bol insanlarla konusarak ve rolunuz ya da konusma ustunde bol calisip dogaclama yaparsaniz bu korkuyuda herkesin yenebilecegine inaniyorum iyi sanslar

 • Merhaba arkadaşlar bende aynı durumdan muzdaribim. Bi kere ilkokuldayken sunuculuk yapmıştım. O kadar korkunç bir şeydi ki benim için, program başladı, kelimeleri okuyorum ama ağzımdan çıkıyor mu çıkmıyor mu emin bile değilim. Terliyorum ellerim titriyor. Bir yanda hocanın sahnede nasıl durmam gerektiği konusunda söylediklerini hatırlamaya çalışıyorum bir yandan heyecan belirtilerine engel olmaya çaılışıyorum bir yandan da kağıtta yazanları okumaya çalışıyorum. Ama şu varki ben okumaya devam ettikçe heyecanım kayboldu, hatta ortama yavaş yavaş alışmaya başladım. Şu an lise 3 te okuyorum ve kendi sınıfmın önünde konuşma yapmaya bile korkuyorum. Benim daha önce bir kaç tane daha fobim vardı ve farkındayım ki bu tür şeyleri çözerken önemli olan “Neden korkuyorum” sorusuna cevap verebilmek. Eğer sorunun kaynağına inerseniz her şeyi yapabilirsiniz. (Şu an o fobilerim büyük oranda yok olmuş durumda). Ben de bu sorunu çözmek için önce korkumun nedenini anlamaya çalıştım. Ben galiba hata yapıp önümdekilere rezil olmaktan, kelimelerin ağzımda takılı kalmasından korkuyorum. Çoğu kişide benimle aynı sorunlar yüzünden korkuyordur diye tahmin ediyorum. Ben özgüvenimi lisede kazanmaya başladım. İlokuldayken aşırı utangaç biriydim kendi hakkımı savunamazdım. Şu anda diyorumki ben ne kadar salakmışım :D her gün sınıfta ben mükemmelim diyorum herkes benim kendimi beğendiğimi zannediyo halbuki ben özgüvenimi geliştirmek için sürekli bunu tekrarlıyodum :D Ben sınıfta uzun bi müddet bu şekilde dolaştım ve artık sınıftakilerde demeye başladı hatta birçok sıranın üzerinde mükemmel bahadır yazıyor :D Bi deönemli olan birşeyde galiba hata yapmak çok gerekli bir şey. Eğer daha önce hata yapmışsanız bir daha hata yaptığınızda nelerin olabileceğini bildiğiniz için daha rahat davranıyorsunuz. Ayrıca kendinle dalga geçebiliyosan sorunu büyük oranda hallettin demektir. Çünkü kendiyle dalga geçebildiğin vakit başkaları seninle alay etmeden nce sen kendini hatanı söylemiş oluyorsun. Yani ben öyle düşünüyorom :D İşte bu da roman tadında uzun mu uzun bi şey oldu. Daha yazıcaktımda metnin başını unuttum zaten cümleler arası bağlantı da yok en iyisi okumayın bunu gitsin :D

 • ben konuşmakta zorlanıyorum cenemde kasılma oluyor bacaklarımda sorun var yuruyemiyorum gıtmediğim doktor kalmadı hastalığımın teshısını koyamadılar on yıldır b oyleyım allah kımseye bu hastalıgı vermesın

 • Meraba arkadaşlar
  ne yazık ki bende de aynı sorun var sınıfta bir şey okurken heyecandan ölecek gibi oluyorum..ilkokul 7.sınıfa kadar her şey çok güzeldi bir gün türkçe öğretmeni bir ödev verdi memleketimizi anlatacaktık..7-8 satırlık bir şey yazdım evdekiler çok beğendi.bende güzel oldu diye okumaya karar verdim.keşke okumasaydım..heyecandan son 2 paragrafını bile okuyamadan bitirdim.sonra zil çalar çalmaz tuvalete koştum zil çalana kadarda sınıfa girmedim herkese rezil oldum..hala da var sadece teknoloji ve tasarım dersi ikiye ayrıldığında yani sınıfın yarısına okumam gerektiğinde heyecanlanmadığımı gördüm… :( şu anda sınıfta tek heyecanlanan benim kendimi dışlanmış gibi hissediyorum.herkes okumak için parmak kaldırıyor bense sıranın altına saklanıyorum..:( bazılarınız topuluk önüne sürekli çıkıp konuşmamız gerektiğini söylüyor ama ben 2.defa çıkamam bile bundan nasıl kurtulacağımı bilmiyorum berbat bişey..ALLAH sabır versin herkese..

 • mine kısa yorumları okurken seninkine denk geldim dediğin omuzda titreme bendede oluyor ama bu bir rahatsızlık değil korkma gibi bazı tepkilerdede oluyor bnde bu, durduk yerede. ama ben kafama takmıyorum

 • doktora gidin arkadaşlar yardımcı oacaktır.. neyapacağım ilaçmaı kulansam diyeceğinize sorunun uzmanından yardım alın çaresi oluyor..okey..

 • hep bu sitelere gezdm 4 yıl önce. Bırakın toplum önüne çıkmayı arkadaşlarımla öğretmenlerimle ailemle hatta kendi kendime konuşurken bile heyecanlanıyordum. .şimdi ise kaç kişi olursa olsun karşımda çıkıp rahat rahat konuşabiliyorum. Peki bu nasıl oldu? Eğer inandığınız bir yaratıcı varsa işe ona dua etmekle başlayın. Sonra hep arkadaşlarınızı arayıp sorun. Sık sık onlarla buluşup sohbet edin. Sosyal olun. Ha bide bol bol kitap okuyun. Arapça osmanlıca gbi sözcükler ezberleyin. Bunları kullanın arada. Bu özgüven sağlar. Netten çeşitli alanlarla ilgili bilgiler edinin. Gündemi takip edin. Bence faydası olur. Ayrıca sunum yapacksanız eğer 1 prova yeter. Fazlası sizi heyecanlandırabilir. . Özellikle ilk dediğmi yapmaya çalışın. Ben faydasını gördüm. Umarım inş. Sizlerde görürsünüz :)

 • mesala işgörüşmesine korkudan gidemiyorum gitsemde konuşamıyorum korkudaniçimsızlıyormesaladoktora rahatçagidemiyorumgitsemdekendimi ifadeedemiyorum birçok ilaçkullandım(lustralpaxera relaxol aurorix cipralex dideral buspon isminihatırlamadığımilaçlar) önereceğinizilaçlar

  • @fatih parmaksız doktora gitmeni tavsiye ederim

 • aynı durum bendede var cok fena durumdayım .bu sebep yüzünden okulu bırakmayı bile düşündüm.nolur yardım edin

 • Merhaba arkadaslar. Bugun sinifta 50 kisinin onundea konusma yaptirdi hoca. Fakat sinifin onune geldigim anda ayaklarim,yuzum ve ellerim istemdisi titremeye basladi. Neler oluyor bana ya diye gecti icimden. Nefessiz kaldim sanki. Neden boyle oldu anlamadim. Asiri heyecanlandim bir anda. Cok zor durumda kaldim neyseki sonra toparladim ve konusmami yaptim. Bu titremeyi ve heyecanı nasıl aşabilirim ? Gercekten o heyecanla konusmada yapamiyorsun, kelimeler cikmiyor, ciksada cok titrek bir tonla cikiyor. Yasim 20, insanlarla pek fazla konusmam muhattab olmam, samimi oldugum az arkadasim var. Bundan sikayetci degilim gerci ama bu konusma yapamamaktan daha dogrusu konusma yaparken heyecanlanmaktan sikayetciyim. Ne yapmami önerirsiniz ?

 • mrb arkadaşlar bende de o heyecan var utanıyorum artık . toplum içinde heyecandan sesim titriyor. ve türkü şarkı söylerken birilerinin yanında titriyor. ne yapıcam bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz. tecrübelerinizden .. simdiden sevgiler

 • yarın 10 kasım atatürkü anmak için bir progrm suncz okulda ve ben şiir okuycm 11.ci sınıfım hala heyecnlanyrm çok korkuyorum . Eğer yarn bi hata yaparsm herks benmle dalga geçick bu yüzdn tedirginm aklıma bnlar gelnce gitmek bile istemiyorum ne yapcm bi fikrinz varmı yada sizlerden biri böyle bi durmla karşılaştımıı ?? :(

  • @kübra çevrende gördüğün her büyük karşılaşmıştır. Heyecanlanman gayet normaldir.

 • mrb bn lise öğrencisyim hoca beni ayağa kaldırdığı zaman çok heyecanlanıyorum aslında bildiğim bilgileri söyleyemiyorum dilim dönmüyor yakında sözlülerim başlıcak napıcağımı bilmiyorum lütfen yardım edin

 • Selam arklar belliki arkadaşlarımız çekingenlik ve toplum önünde konuşamam gibi sorunlarla karşı karşı karşıya çıktınız sunum yapmaya,ders anlatmaya kitap okumaya,niye birilerine en iyiyi vermeyi düşünüyorsnuzu yada yapamam diye neden korkuorsunuz okuyacağınız kitap yapacağınız sunum sizin bildiğiniz yapabileceğiniz şeyler.Kendinizi tanıyın arkadaşlarınız sizinle dalga geçse ne olur ki rezil olmazsınız herkes arada hata yapabilir.Karşınızdakiler insan kemikten yapılmış akışkan kanla yaşayan sizin gibi varlıklar,onlar size dikkat etmezler sizin anlattığınıza bakarlar rezil olurum korkunuzu kafanızdan çıkarın korkularınızla yüzleşin illaki çözeceksiniz.Psikoloji ilaç falan boş iş her şey sizde biter.Bence hepiniz her ortamda pekala konuşabilirsiniz görüyorsunuz burada çoğu insan konuşamadığını söylüyor e ne yani hepiniz öylemi olucaksınız.Bunu sorun olarak kabul etmeyin bu sadece sizin en iyisini yapmak istediğinizden ve anlatamasam herkes benle dalga geçer diye düşünmenizden ötürü oluyor.Bir kimse sizinle dalga gecçmez herkes sizin gibi öğrenci ve insan .Kimsede sizden üstn değil ilkokul da başka zamanda engellenmişde olabilirsiniz.Yani bir şey anlatırken arkadşlarınız sizinle dalga geçmiş yada ailenizde susturulmuşda olabilirsiniz.Bence kendizi rahatlatın güvenin kitap okuyon kısa zamanda binlerce kişi karşısına çıakbılırsınız ve en iyi konuşmayı da yaparsınız.Bir üniversite öğrencisi olarak nasihatımdır kardeşlerime korkmayın!!!!.Nefes almayı düzgün yapın ta içinize kadar doldurun nefesi o anda sadece anlatacaklarınıza odaklanın kim bana bakıyor bilmem nasıl yapacam nasıl olucak geçin onları gerekeni yapın sonucu görün..Adolf Hitler Nazi Almanyasında adamın nasıl konuştuğunu bence dinleyin sizde öyle konuşacaksınız emin olun.Siz korkmayın onlar sizde korksun herhangi bir şey anlatmaya çıktığınız zaman herkes sizi kıskansın susssun ve dinlesin can kulağıyla dediklerimi dinleyin.En iyisi sizsiniz konuşanların sizden farkı yok…

 • aklıma bir önemli bir soru geldiğinde hocaya söylemeye utanıyorum.hoca soru sorduğunda cevabım yanlış olurda rezil olurum diye cevap veremiyorum neden?

 • mrb..derste konu anlatmaya başlarken beynimden herşey sanki uçuyor dikkatimi veremiyorum ve cümlelerimi tam kuramıyorum mesela tam güzel anlatıcak ve cümlenin yarısına gelmişken ne diyecegimi unutuyorum ve tabiki bu halde heyecanlı oluyorum..yüzüm kızarıp ayaklarım donuyor (, ve bazenkelimelerin telaffuzunda zorlanıyorum…nütfen yardımlarınızla bu olumsuzlukve isteksizlikten kurtulmak için aydınlatmanızı umuyorum….şimdiden saygılar..

 • insanları küçümseyin umursamayın kaAle almayın kendiniz ulaşılmaz hissedin çenenizi yukarı kaldrarak konuşun telkin yapın kimsiniz lan siz ki ben sizin yüzünüzden bu hale düşüyorum deyin BAĞIRIN eğer rahatladacaksa küfredin ve diyaframdan nefess alınnn bol bol ve yavaşca verin sesli kitap okuyun pes etmeyin eminim rahatlayacaksızzz sürekli küçük küçük kendi başınıza tiyatro oyunları oynayın bir mafya babası olun emirler verin bir iş adamı olun faşist bir diktatör olunn kötü insan gibi rol yapın zevk alarak cinayet işleyin tabiki rol icabı, gidip kşmseyi kesmeyin :)))

 • bir uzmandan duymuştum ;’ kişi kimden çekiniyorsa o kişiyi en kötü haliyle gözünün önüne getirsin’ diyordu mesela..tuvaletini yaparken :) bu kişi bir Cumhurbaşkanı dahi olmuş olsa çekincenizi ortadan kaldırıyormuş..uyguladığımda işe yaradığını gördüm..:) ben de de oluyor bazaen böyle sorunlar.. aşırı heyecanlı bir tipim..makyözüm..profösyonel makyaj yapmama rağmen heyecanlanırsam ellerim titrer mi diye düşündüğüm an ellerim çok titriyor..hiç düşünmeyip nasıl olsa işimi çok iyi yapıyorum,kişi (sanatçı,kimse artık) bu mükemmel sonucu gördüğünde çok memnun kalıcak gibi olumlu düşünceler düşündüğümde hiç heyecanlanmıyorum ve bir an önce işimi yapayımda mutlu olayım diye düşünüyorum.Hatta Hülya Avşar veya Türkan Şoray gelse de o muhteşem gözlere makyaj yapsam diyorum..ama aradan biraz zaman geçince,yada yeni bi işe girerken yine de aynı heyecanı yaşıyorum..çok şaşırtıcı di mi !?

 • Ben normalde o kadar heyecanlanmıyorum ama şöyle olaylar oluyor dersdeyim okul numara sırasına göre ders kitabından okuyoruz sıra bana geldiğinde bir türlü cozemedigim neden den dolayı çok heyecanlanıyorum okurken sesim titrek çıkıyor yutgunuyorum. Ama ne denersem deniyim bir türlü yenemedim heyecanımı sizce napmaliyim???