Toplum önüne çıkma korkusunu yenmek çok kolay

Sen alanında en iyisisin. Bu pozisyona nasıl geldiğini anlatacak çok şeyin var bunu mutlaka paylaşmalısın. İlk başta kendi beyninde bir canlandırma yapıyorsun ve her şey çok güzel geçiyor evet bunu mutlaka anlatmalısın hemen hazırlığa başlıyorsun ve konuyu anlatmak için kürsüye çıkıyorsun, aman Allah’ım! bu da ne her yerin titriyor, yıllarca bildiğin ve herkesten başarılı olduğun konuları anlatacaksın ama ne yazık ki hiçbiri aklında değil. İçinde bir heyecan ve korku belirlemeye başladı oysa sen her şeyi biliyorsun ama ağzından bir kelime çıkmıyor tüm dinleyiciler bu başarıyı nasıl yakaladığını dinlemek için can kulağıyla ağzından çıkan kelimelere bakıyor ve sen heyecandan hiçbir şey söylemeden kürsüden iniyorsun.

Bütün hayallerin yıkıldı herkes senin aslında başarılı olmadığını konuşuyor bu başarıyı başka birilerine ait olduğu dedikoduları yayılmaya başlıyor sen bunları duyunca birden kendini savunmak için tekrar kürsüye çıkmak istiyorsun oysa o şans bir defaya mahsus verilmişti. Artık kendine güvenin kalmamıştır. Bu korkunun nedenini araştırıyorsun. Neden bütün bilgiler o an aklından uçmuştu ve uzamanlar şöyle diyor;

“ Toplum karşısında, mikrofon ve kamera karşısında konuşurken yüzleştiğiniz en büyük engel, korku ve heyecandır. İlk defa yaptığınız her iş önce heyecan ve korku oluşturur. Korku anında dolaşma sistemi içerisinde, gerginlikle orantılı olarak aşırı kortizol salgılar. Bu durum düşünce akışını engeller. Kişi bu anda olumlu duygularını kaybeder. Daha ileri düzeyde elleri ve hatta tüm vücudu titrer. Kalp çarpması ve kan dolaşımı hızlanır. Davranışların kontrol edilmesi zorlaşır. Adrenalin seviyesi yükselir, eller ve koltuk altları terler, ağız kuruluğu başlar, ses titremeleri oluşur …”

Korkuları yenmek öğrenilebilir mi? Her insan için bu sorun var mıdır? Soru sormaya başlamışsan şanslısın bütün bunların çözümü vardır ilk başta kendini tanımaya başla

Sen kimsin? Kendini nasıl tanımlarsın?
Geçmişinde yaşanmış olayları göz önüne alarak bu cevabı bulabilirsin. Bu iş için günlük tut birçok faydasını göreceksin.

Kendini tanımlama mekanizmaları nelerdir?

Bunlar bir yaşam boyu geliştirdiğin ve düzenli olarak kullandığın “Sinirliyim, utangacım, sakarım, unutkanım …” gibi ait olumsuz ve “Sevilmeye değerim, müzikte iyiyim, sempatiğim, çalışkanım …” gibi olumlu tanımlayıcılarındır (etiketlerindir).

Kürsüden inmen bu olumsuz etiketlerinden dolayı olmuştu, eğer biraz daha sabırlı olsaydın heyecanının giderek azaldığını fark edecektin. “Demek ki her insan heyecanlanır, bu yüzden korkunu yenmek için açılış konuşması uzun sürer. “

Olumsuz etiketler yüzünden şuan hayatım mahvoldu bunlardan bir an önce kurtulmalıyım
Olumsuz etiketleri olumluya çevirmeye başlayarak onlardan kurtulmak mümkündür. Her şeye pozitif açıdan bakmak lazım burada pembe gözlük takıp polyannacılık yap demiyoruz eğer ortada senin hayatını olumsuz yapacak etkenler varsa bunu kaldırmak için bir güce ihtiyacın var o yüzden hayata olumlu gözlerle bakman lazım. Sorunlar her insan için vardır ve önemli olan başımıza bir kötü olayın gelmesi değil onu lehimize çevirmek ve vicdanımızın rahat olmasıdır. O gün kürsüden indiğin için hayatının mahvolduğun düşünüyorsun ve bu sorunu olumsuz etiketlere bağlayarak istemeden aynı şeyi yapıyorsun.

Olumsuz etiketlerden nasıl kurtulacağım?

Olaya şöyle bakarak “O gün kürsüden inmeseydim bu sorunum ömrüm boyunca devam edecekti belki başıma daha da kötü olaylar gelebilirdi, artık böyle hataya kapılmayacağım. Sarsılan imajımı kurtarmak için neler yapabilirim? ” diyerek kurtulabilirsiniz. Unutma Edison ampulü bulmak için bin kez hata yaptığı halde başarıncaya dek vazgeçmedi ve hep olumlusunu düşündü. Edison’un yaptığı polyannacılık mıydı?

Etiketlerden kurtulmak ve özgüveni geliştirmek

Beynin emrine amadedir. Sen ne istersen beyin onu yapar eğer mutlu olmak istersen sadece mutlu olmayı iste. Olumsuz etiketler beynindeki otomatik emirlerdir yani sen o emri vermeseydin beynin yapmayacaktı o yüzden kendi beynini suçlamaya gerek yok. Hemen ona daha önce verdiğin emirleri yapmamasını söyle artık otomatik emir verirken dikkatli ol. Otomatik emirler senin etiketlerindir o yüzden etiketlere dikkat etmeye çalış ve özgüveni kaybetmemenin yollarını ara.

Bu etiketler nasıl oluştu ve kendine olan özgüvenin nasıl azaldı?

İletişimi azaltan olumsuz etiketlerin birçok sebebi olabilir o yüzden hayatta yaptığın her davranışlara dikkat etmelisin. Bu sebepler;

 • Zihinsel gerilik,
 • Hayatta hep bir noktaya odaklanmak, bilgisayar kullanıcılarında çok sık rastlanır. Online kolik olmanın sebebi de budur.
 • Yanlış öğretim yöntemleri,
 • Yetersiz konuşma ve dinleme yöntemleri. Bütün insanların bizi dinlemesini isteriz oysa biz karşı tarafı dinlemeyi biliyor muyuz?
 • Elverişsiz çevresel etkenler; suskun evler, anne-baba ile özdeşleşme yokluğu, soğukluk…
 • İşitme bozuklukları gibi engeller olabilir günümüzde engellilerin başarılarını görünce bu da düşündürücü oluyor…

Özgüveni geliştirmek ve etiketlerden kurtulmak için neler yapılmalı?

İlk etapta kendine bir hedef belirle ve kendini iyice tanımaya çalış. En kuvvetli rüzgâr bile yolunu bilmeyen gemiyi limanına ulaştırmaz.

Kendi evini düşün eğer sen mobilyaların yerini hiç değiştirmezsen zamanla ev sana sıkıcı gelecektir hatta temizliği yapmadığını düşün ev artık yıkılmaya yüz tutacaktır. Zihnin de evin gibidir zihnini sürekli canlı tut onu otomatiğe bağlamayı bırakmalısın. Her zaman işe giderken gittiğin yoldan farklı bir yola sapman ona çok şey katacaktır, küçük şeylere dikkat et ve beynini ödüllendirmeyi öğrenmelisin. Korkuyu yenmenin başka yolu var mı?

Toplum önüne çıkma fobisi örnekleri nelerdir?

Öğrencilerin tahtaya çıkma fobisi ya da parmak kaldırması, sunum yapmak, sahnede şarkı söylemek, herhangi kalabalık bir ortamda konuşma yapmak örnek gösterilebilir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • merhaba ben üni. öğrencisiyim kimseyle konuşamıyorum birisine selam verirken bile kekeliyorum herkes bönbön bana bakıyor utanıyorum çekiniyorum ve her zaman bu durumum yüzünden olumsuz şeyler aklıma geliyor olumlu düşünmeye çalışıyorum ama yapmakta zorluk çekiyorum en önemlisi bi muhabbet açamıyorum herkes neseli güler yüzlü iken tam aklıma super espiri gelmişken kelimeyi ağzımdan çıkaramıyorum sesli kitap okudum uyku uyuyamıyordum biraz düzene girdi.Ama tekrar bozuldu kimseyle konuşamadığımdan arkadaşlarım azaldı önceden neşeli espirili biriydim konuşmamda da bir problem yoktu. nerden yardım alsam ne yapacağımı bilemiyorum pisikoloğa da gidiyorum ama yeterli destek alamıyorum sürekli uğraşıyorum geçmesi için lütfen bir tavsiyede bulunun ve uyku sorunumda var aynı zamanda

 • Bende cok utangac birisiyim arkadaslarimla dogru duzgun sohbet edemiyorum konusunca bile bazen agzim titriyor hic girisken birisi degilim polis olmak istiyorum fakat mulakatlarda heyecanlanipta basaramazsam diye cok korkuyorum oysaki basarmayi cok istiyorum bana yardim ederseniz sevinirim

 • bende konu anlaticam ama cok utaniyorum nefesim kesiliyor aslinda bunu daha onceden yaptim az kalsin bayiliyordum hep kotu bir sey olacakmis gibi dusunuyorum nefesim hizlaniyor sinifta sanki jerkez bei izliyor sinifta dolasmak istiyorum ama yine heyecanlaniyorum

 • Arkadaslar munaaramiz vardi . Bn 2. Cikan oldum kursiye ciktim herkes bana vakiyordu bi heyecan basti 2 sinifin onunde konusma yapacaktim cunku herkesten iyi biliyoodum genelde boyle olmazdi bana ama bilmiyorum o an ne olduysa en iyi bildihim seyi yapamadim. kendime zaten guvenim olmazsa bu ise en bastan katilmazdim. Hic bisey anlatamadim . Sacma sapan yarim yamalak konustum. Bi kacinin guldugunu gorfum . Bnm hicbisey bilmedigimi dusunduler takim arkadaşlarım nda puanlarini azalttim o an gercekten hemen bitmesini istiyodum yarida kesttim. Yerime gectigimde tekrar konusmak istedim blki bu sefer duzeltebilirdim ama olmadi 1 sansim vardi bu arada 9. Sinifim :/ simdi butun sinifa rezil oldum .

 • ben de çok heyecanlıyım. hoca derste bir şey okutunca sesim titriyor kalbim hızlı atıyor ve parçayı yarım bırakıyorum. arkadaşlarımdanda utanıyorum. sınav notları açıklanırken bile gereksiz heyecan yapıyorum. bana yardım ederseniz sevinirim