Doğa Kirliliğin Sebebi “Sudan Ucuz Reklam” Anlayışı.

Su bütün canlıların büyüyüp ve gelişmesi için önemli bir kaynaktır. İnsanlar yokken doğada çok bulunurdu. Değerli olmasına rağmen kıymeti bilinmezdi daha sonra dünyaya “insan” adında akıllı yaratıklar çıktı. “Akıl” kavramı öyle bir şey ki istediğin gibi kullanabilirsin.

Bütün canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için bir özellikleri vardır kısacası düşmanını yok etmesi için “silaha” ihtiyaçları vardır insanların en büyük silahı tabi ki “akıl” oluyor.

Zaman geçer fabrikalar çevreye zarar verir duruma gelmişti, hırs için verilen bedava kömürler havayı dumana çevirir bütün enerji kaynakları tek tek bilinçsiz bir şekilde kullanılmaya başlandı. Kaynakların kullanılmasının sebebi “daha güzel bir yaşam içindi.

Akıllı adam bindiği dalı kesmez

Bu insanları canavara döndüren şey “hırs“larıydı bu hırsları için akıllarını kötüye kısa süreli refah için kullanmaya başladılar. Bir gün gelecek bilim adamları küresel ısınmadan bahsedecekler artık enerji kaynaklarımız kalmamış ve gitgide dünyanın sonu geliyor diyorlar. Artık “Su” eskisi gibi bulunmuyordu.

“Hırs”=”Akıl” diyorlar ya işte ben buna kızarım. Eskiden bu adamlar bir ürün çıkardıkları için ucuza getirdik anlamında “sudan ucuz” ibaresini kullanırlardı. Neden mi suyun değeri yok her yerde bulunur at gitsin…

Daha sonra bu adamlar ucuz ürün çıkartamayınca düz mantıkla suyun fiyatını artıralım. Nasıl mı az “bulunan kaynaklar değerlidir “den yapacaklardı. Artık fabrikalar için ormanlar bir bir yakılıyordu vahşet günden güne artıyordu, orman katliamını herkes görüyordu tek kişi ses çıkartmıyordu, şimdi öyle bir zaman geldi ki su bulunmuyor.

Üretici firmalar bu durumdan çok memnun çünkü rahatlıkla “sudan ucuz” ürünler üretebiliyor.

İstemiyorum

Ben ormanlarının yakılmasını, doğayla oynanmasını, her yere bilinçsizce çöp atılmasını, enerjinin boşa kullanılmasını, yöneticilerin sigara yasağı getirdik diye övünüp bir yandan ciğerlerimizi yakmalarını kısacası ben artık zarar  is-te-mi-yo-rum.

İstiyorum

Ben yöneticilerin çevre için kaynaklar ayırmalarını, doğaya önem vermelerini istiyorum. Hani başında insanlar akıllıdır dedik ya, işte “hırs” yerine “akıl”larını kullanmalarını istiyorum.

“Doğa bindiğimiz daldır lütfen onu kesmeyi bırakalım”

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir