Seo Uzmanı Olmak İster Miydiniz?

Bloglar da bir site olduğundan seo (arama motoru optimasyonu) artık bir siteye sahip olan herkesin duyduğu bir kelimedir. Saatlerce teknik bilgi vermek yerine ilk başta bu işin mantığını bir çözelim sonra teknikler için sizleri yönlendireceğiz. Site sahipleri sitlerinin hit almalarını isterler yani ziyaretçi sayısını artırmak isterler. İşe etik açıdan bakarsak hit (ziyaretçi sayısı) almak, kaliteli sitemizin doğrudan ziyaretçi alması, arama motorlarından gelmeleri ve yönlendiren sitelerden gelmeleridir. SEO normalde arama motorlarından gelen ziyaretçileri ilgilendirse de teknikleri okuduğumuzda yönlendiren siteleri de eklendiğini görürüz. O halde SEO’ ya başlarken amacımız sitemizin google, yahoo, search… gibi sitelerden gelen ziyaretçi sayısını artırmaktır. Bu işleri genelde anahtar kelimelerle yapıyoruz ve ilk başta google’ın seo işine bakış açısını okumalıyız. Anahtar kelimeler anlatmak istediğimiz kavramdır ve sitemizi ziyaret eden kullanıcıların bu kelimeler vasıtasıyla anlatmak istediğimizi duyurmaktır. Örneğin bu yazıda anlatmak istediğimiz başlıkta açık bir şekilde anlatılmıştır. Bütün arama motorlarının da istedikleri şey bu anahtar kelimelerin doğru kullanılmasıdır yani anlamsız bir kelime kullandığınızda sizin siteye ziyaretçi gelecektir ama hiç okumadan sayfanızı kapayacaktır işte bu durumda arama motorları bunları dikkate alır ve hile yapanları affetmiyorlar. En doğru anahtar kelimeler tabiî ki ziyaretçinin aradığı şeyi bulmasıdır işte bunu iyi tutturanlara SEO Uzmanı deniliyor.

Bu açıklamalardan SEO’ ya yeni tanım getirebiliriz. SEO arama motorlarından gelen ziyaretçilerin ne istediklerini bilme ve istediklerini verme sanatıdır. Her sanatta olduğu gibi bu da emek ister seo sanıldığının aksine kolay bir iş değildir.

SEO uzmanı olmam için neler bilmem gerekli;

Kitap (metin-yazı-makale) okumayı seven ve kelime hazineniz gelişmiş biri olmalısınız.

Ayrıca internet ile aranız iyi olmalı internetteki gelişmelerden haberdar olmalısınız yani iyi bir internet takipçisi olmalısınız.

Unutmayın ki siz bir konuda uzman olduğunuzda o iş size basit gelebilir oysa bu işe yeni başlayanlar için çok zordur o yüzden onların psikolojisini iyi bilmek gerekir ve onların da anlayacağı dilden konuşmak gerekir.

Gündemi takip etmek gerekir internet gerçek hayatta yaşayan insanların gölgesidir o yüzden bu insanların ne aradıklarını takip etmek gerekir Google bu işlemleri paylaşıyor ve isterseniz deneme yanılma yöntemiyle de deneyebilirsiniz.

Unutmamamız gereken en önemli şey bir iş yaparken bizim akıllı olduğumuzu rakiplerimizin ise aptal olduğunu kesinlikle düşünmemeliyiz. Arama motorlarının da aynı şekilde birer aptal robot olduklarını aklımızdan çıkartalım bu robotların arkasında akıllı uzmanlar vardır. Yani kesinlikle hile yapmaya kalkışmayın demek istiyoruz ve siz de uzman olabilirsiniz yeter ki dürüst olunuz ve emek harcamaktan kaçınmayın bunun geri dönüşümü mutlaka olacaktır. Benim zamanım yok derseniz o zaman bu işi uzmanlara bırakın yine de bilinmesi gereken noktalar var uzman bildikleriniz hile yapabilirler işi vermeden önce aklınıza gelecek her türlü soruna açıklık getirilsin ayrıca konuyu biraz anlamanız için ufak bir araştırmadan kaçmamak gerekir.

SEO uzmanı olmanız için sizlere tavsiyelerimiz;

 • Arama motorların çalışma mantığını iyice anlamanız gerekmektedir.
 • Temel düzeyde html bilgisine sahip olunmalıdır.
 • Title, description site için seo çalışmalarında her zaman önemli olmuştur etkili başlık ve açıklamalar konusunda uzmanlaşılmalıdır.
 • Programlı çalışma ve analitik düşünme konusunda bilgiye sahip olmalıdır.
 • Bu işin temel taşı araştırma yapmaktır. Teknoloji sürekli geliştiği için aram motorları algoritmalarını iyice takip etmeli ve yeni teknolojik araçları site üzerinde uygulanması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • 911’in tanımına göre Arama Motoru Optimizasyonu Google botu ile SEO uzmanı arasındaki stratejik bir oyun. Birtakım kurallar ve avantajlar var. Gerisi zeka ve strateji. Bu stratejik oyunun satrançtan farkı ise yaptığınız yanlış hamleleri düzeltme imkanınız olabiliyor ama bazen o yanlış hamleler cezasız kalmayabilir

 • “seo” optimizasyonda yalnış bilinen bazı şeyler var çok öenmlidir örneğin her yerden link almak sizin en önemli hedefiniz olmalı link almak seo nun can damarıdır. Hiç kimse bunu öğretmiyor yada anlatmıyor.

 • seo optimizasyonda yalnış bilinen bazı şeyler var çok öenmlidir örneğin her yerden link almak sizin en önemli hedefiniz olmalı link almak seo nun can damarıdır. Hiç kimse bunu öğretmiyor yada anlatmıyor.”

  Çok doğru söylüyorsunuz, bende çok araştırdım ama nedense seo konularında link almaktan dfizinlerden toplistlerden cok az söz ediliyor.

 • Bir site yeni açıldığında çeşitli yerlerden karşılıksız link almanın tabi ki faydası olacaktır ama alınan pagerank değeri geçicidir özellikle toplistlerde linkler fazla kalmıyor.

  Dunyadaki tüm siteler googleda mevcuttur ve pagerank toplistlerde pek fayda etmiyor onun için boşa geçirilen zamana değmez. Örneğin bu sayfaya yorum yaparken websiteni yazman zaten backlink olarak sana geri dönüyor. Böyle bir bilgi söyleyince günde binlerce “merhaba, slm,….” gibi saçma sapan yorumlar alıyoruz.

  En iyi optimasyon iyi bir araştırma yapmak ve analizden anlamaktır

 • Bu harika anlatım için hem yazarını hem paylaşanı kutluyorum.
  Elbette link almak önemli.Özellikle ilgili konulardan link almak.Şuanda ben bu yorumu yazarken hem bu makaleye katkı sağlamak hemde link almak maksadıyla amaçladığım seo uzmanı kelimesine link oluşturup bu makaleyede katkı sağlıyorum.Yukarda yorum yazan arkadaşların yaptığı gibi.. Sadece link almak yetmediği gibi başarılı,güncel,hedef kelimenizi aydınlatacak makalelerde neşretmek gerekiyor.
  Saygılar.

 • makaleniz cidden guzel olmus. seo uzmanı olmak basit bir ugras degıldır. düşünen arkadaşlarla bilgi paylasımında bulunabılırz. ıyı calısmalar

 • Şuan mantar gibi seo danışmanları türüyor bunu müşterilere anlatmak gerek başta

 • Faruk bey size katılıyorum artık sektörümüzde inanılmaz fiyatlar veriliyor çok değişik teklifler sektörü küçük düşürüyor böle giderse seo sektörü tamamen biticek gibi.

 • Güzel makaleniz için teşekkürler seo ancak böle net ve anlaşılabilir olmalı herkes seo uzmanı olmamalı.

 • Güzel makaleniz için teşekkürler seo ancak böle net ve anlaşılabilir olmalı herkes seo uzmanı olmamalı

 • makaleyi bende çok beğendim aradığım cevabı buldum.teşekkür ederim.iyi çalışmalar

 • Seo geniş kapsamlı bilgileri başkalarının uygulamadağı taktiklerleri uygulayanların zirve yaptığı sektördür. Şu an seonun en iyi parçasından biriside tanıtım yazısıdır.

 • merhaba, Faruk bey size katılıyorum artık sektörümüzde inanılmaz fiyatlar veriliyor çok değişik teklifler sektörü küçük düşürüyor böle giderse seo sektörü tamamen biticek gibi.