Sabit Disk İle Yüksek Performans

Bilgisayarın hızlı ve daha performanslı çalışması için birçok yöntem var ve çoğunun da yapılması gereklidir. Bu işlerde akla gelen ilk iş ram, CPU (işlemci) yükseltmektir. HDD (hard disk) ise nedense kimsenin aklına gelmez. Oysa biz bilgisayara işletim sistemini hdd üzerine kuruyoruz. Yani sabit diskimiz hızlı çalışmadığında performanstan bahsetmek mümkün değildir. Şunu aklımızdan çıkartmamalıyız ki sabit disk (hdd) sadece bilgi depolamak için değildir aynı zamanda bilgisayarı çalıştıran işletim sisteminin bulunduğu kısımdır.

Yeni bilgisayar alacak olanlar oldukça ucuz olmasına karşı hızlı çalışan bir sabit disk alarak daha baştan hızlı bir bilgisayar alabilirler. Overclockçılar bu işi çoktan çözmüşler ve yüksek performansın tadını çıkartıyorlar.

İşte sabit disk performansını artıma işine de biz RAİD (Redundant Array of Inexpensive Disks; Ucuz Ardışık Tekerler Dizisi veya Redundant Array of Independent Disks) diyoruz. raid0, raid1, raid2, raid3, raid4, raid5 olmak üzere altı farklı şekilde oluşur. Tabi bu işi yapmak için bilgisayarınız da bazı özelliklerin olması gerekir örneğin ana kartınızın desteklemesi gibi. Yeni bilgisayar alacak olanlar bu özelliği de eklemekte yarar var (gerçi artık yeni ana kartların hepsi destekliyor).

Raid ne işimize yarar?

Elbette çok işimize yarar özellikle güvenlik (bilgilerin silinmemesi için), hız, performans artışı yeterli sebeptir. Şimdi sizin bilgisayar her şey için hazır ama nasıl yapacağınızı merak ediyorsunuz işte raid nedir makalesiyle ve Google’da bu konu hakkında yazılan birçok yazıyla baş başa bırakıyorum siz de yüksek performansın tadını çıkartın.

Not: Bu yazı yazıldığı dönemde bilgisayar performansında HDD önem verilmiyordu. Şuanda yeni çıkan Solid State Disk (SSD) ile PC’de sadece disk değiştirilerek performans en az 10 kat artmaktadır. İlerleyen dönemlerde SSD disk hakkında detaylı makale girilecektir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Muzaffer meraba. Wodrpress açılmış. Neden açıldı biliyormusun? yani yetkililerin wordprescilerin aklına Türki’yede ki bloğun kapalı olduğu yeni mi gelmiş? mahkeme kararına uyup hakaret içeren blogları kapattılar ki açıldı değil mi? Bundan sonra wordpres kapanırmı sence? Ben oranın imkanlarını çok beğeniyorum. Aslında senin gibi bi site yapmak lazım. Birara tanışalım, yemek borcumu ödeyeyim sen de bana öğret şu işi ya.

  • konuyla alakası yok ama bir çok blogdan farklı bir blogunuz var, bence çok başarılı. sanırım yabancı sitelerden örnek alıyorsunuz, tebrikler… ücretsiz bilgisayar dergisi

  • siz siteme yorumunuzu yazmışsınız yazınızın altına kaynağını yazın diye siz niye yazmıyorsunuz?

  • Bir yazı yazarken bir emek harcanır şuan bahsettiğiniz yorumumu göremedim ama bir ara yazdığım yazıları sanki onlar yazmış gibi gösteren içerik hırsızı blogculara yorum bırakmıştım. Benim bloğa dikkat edersen link vermediğim bir yazı yoktur ve genelde bütün yazı bana ait. Ben bir yerden alıntı yapmayın demiyorum bir kısmını alıntı yapıp ardından alıntı yaptığınız siteye link verin diyorum. Blogları canlı tuttan zaten verdikleri linklerdir bu blogları okuduklarının bir göstergesi olur. Umarım bana leke atmak yerine beni anlamışsınızdır

  • Saolun bundan sonra kendi yazımı kendim yayınlıyıcam yayınlayamadığımı kaynağını yazcam :)siz çok iyi birisine benziyorsunuz tanışmak isterim size bir mail attım bakarsanız sevinirim:)iyi günler efendim