RSS İle İnternet Dansı Yapmak

İnternette ne kadar zaman harcıyorsunuz? Cevabınız “çok” mu?. İnternet bir deniz gibidir eğer içinde kaybolmazsak istediğimiz birçok şeyi elde etmek mümkündür. İnternetten fazla faydalanabilmek için zamanımızın çoğunu ona adamaktan değil, internetten en az süre içerisinde bize gerekli bilgilere ulaşmaktır. Google kısa zaman içerisinde fazla şöhret kazanmasının sebebi zaten bizim bu isteğimiz içindir. Şimdi ise internette birçok kaynak oluştu ve Google’da bir arama yapacak olduğumuzda bizim ihtiyacımız olan bilgiye uzun bir süre sonra ancak ulaşabiliyoruz. Demek ki zamanınızın çoğunu googlede aramak için harcıyoruz iyi de googledan başka bir seçenek var mı? Tabiî ki bir çok seçenek var bu konu biraz uzun olduğundan başka bir güne erteleyelim şimdi internetti keşfetmeye koyulalım.

Haberleri izlemek için bir iki tane siteyi takip ediyorsanız çok şey kaybediyoruzdur. Daha fazla bilgiye ulaşmak için bütün siteleri ayağımıza getirmenin yolu rss ile tanışmaktan gelir. Rss hakkında burada güzel bir yazı var ayrıca videoya dikkat ediniz çünkü o programı kurmaya karar verebilirsiniz. Yazıyı okuduysanız rss ne ola ki demiyorsunuzdur bu aşamadan sonra kendimize göre rss okuyucularını seçmeye başlayalım. Rss hakkında birçok kaynağa rss nedir adresinden ulaşabilirsiniz. Bilgisayarın ve telefonun (eğer telefonla internete bağlanıyorsanız) bulunduğu her yerde haberlere ulaşmak bir kaç tıkla elimizin altında. Benim kullandığım rss kaynakları feedreader programı dır. İnternette dans edebilmek için hemen kendinize göre bir tane rss okuyucu seçtiniz bu güzel işte hemen sevdiğimiz haberleri çağırmaya başlayabiliriz. Birçok sitede simgesiyle karşılaşmışsınızdır işte bu simgeye tıklayarak hemen sevdiğiniz siteye abone olmaya başlayabiliriz. Ben en çok del.ico.us eklentisi kurulu firefox kullanıyorum bazen evde olmadığımda igoogle yardımıma koşuyor. Haberleri kendimiz ekleyeceğimiz için etiketlere ve kategorilere dikkat etmeliyiz benim kullandığım kategoriler genel haberler, teknoloji haberleri, sevdiğim forum siteleri, bloglar fazla blog takip ettiğim için de bunu da bir kaç kategoriye ayırdım. Resimde görüldüğü gibi del.icio.us için bir araç çubuğu ortaya çıkıyor daha önce bir etiket koyarak eklediğimiz sitenin en çok kullandığımız etiketi çubuğa eklemek için hemen araç çubuğunu fareyle sağ tıklayalım ve Manage favorite tags, etiketin ismini yazıyoruz ve sonra add tag ile ekliyoruz.

del.ico.us firefox-fareyle sağ tıkla resmi görüntüle tıkla

İgoogle için de aynı şeyi yapmaya başlayınız web site Türkçe olduğundan kategori kısmını sekme açarak yapmaya başlayabiliriz. Sitenin hemen sağında konu ekle var oraya tıkladığınızda karşınıza birçok haber kaynağı çıkacaktır isterseniz arama çubuğunun hemen yanında Url’ye göre ekle ile bildiğiniz bir adresi eklemeye başlayabilirsiniz benim sitemin rss adresi http://feeds.feedburner.com/bloglar dir. Birçok blog sitesinin adresine yukarıdaki gösterdiğim simgeden ulaşabilirsiniz. Sadece haber kaynaklarıyla yetinmek elbette yeterli değil o yüzden sosyal imleme sitelerine de abone olarak aynı anda birçok kişiyi takip edebilme şansını yakalayabilirsiniz. Bu sitelere örnek olarak

Bu örneklerden sonra konunun derinliklerine biraz daha inelim. Nasıl mı örneğin benim del.ico hesabına abone olarak gezdiğim sitelere hemen ulaşabilirsiniz artık nereye kaçsam beni yakalarsınız :) .

Bu kadar bilgi yeter mi? hayır blog takip ederek istediğiniz konulara ulaşmak mümkündür. Ben en çok teknolojiyi merek ettiğim için sadece teknoloji bölümlerine abone oluyorum. Buna da örnek olarak

Ben bunları yazarken siz hemen olayı kaptınız ve başladınız örnekleri geliştirmeye artık internette fazla zaman harcamayarak kendinize göre en uygun bilgiye ulaşabiliyoruz. Arkadaşınız son zamanlarda gelişen bir olayı anlatıyor o kendisinin herkesten önce duyduğuna inanıyor. Siz onu dinledikten sonra hemen konu hakkında daha fazla detaylı bilgi vererek açıklamaya başlıyorsunuz. Arkadaşınız şaşırmış durumda hemen ağzı açık “nereden öğrendin?” diyor. Sizin bir sırrınız var o yüzden gülümseyerek “tahmin ettim… sadece tahmin ettim ” diye bir cevap veriyorsunuz.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir