Reklam Nedir? Ne Zaman Yapılmalı?

Vikipedia’da da belirtildiği gibi reklam: “insanları gönüllü olarak belli bir davranışta bulunmaya ikna etmek, dikkatleri bir ürüne, fikir ve düşünceye yöneltmek ve bilgi vermektir”. Adı ne olursa olsun(ürün, insan…) reklâmın amacı onu tanıtmaktır. Reklamlar tv, internet, gazete, kulaktan kulağa… Gibi yöntemlerle yapılır. Aslında buraya kadar hepimiz biliyoruz asıl dikkatinizi çekmek istediğimiz konu ise reklâmların etik olmasıdır. Türkiye’de çok tartışılan konudur özellikle hepimiz reklam denilince korkuyoruz çünkü biz biliyoruz ki bunun arkasında yağsız bir kazık duruyor. Reklamın tanımına baktığımızda “insanları gönüllü…” diye başlıyor yani biz bilerek mi kazık yemek istiyoruz! Biz bir ürün için reklâm incelemesini yapacağız ama konu genel olduğu için örnekler çoğaltılabilir.

Problem: Adını bilmediğimiz bir firmanın ürünün reklâmını nasıl yapması?

Bir ürün üretildiğinde ne kadar kaliteli olursa olsun reklamı güzel yapılmadığında tanınmayacağı için istenen satış gerçeklenmeyecektir. Reklamın da belli bir maliyeti var ama “hiçbir zaman fazla maliyetli olan bir reklam iyidir savı geçerli olamaz”. Reklam sonuç odaklı olmalı ve yaratıcılık ön planda olmalıdır.

Sonuç odaklı ve yaratıcı reklam nedir?

Yaratıcılık az bir maliyetle müşterilerin duygularına hitap edebilmektir. Reklamı yapılan ürünü her yerde adını duyurmasıdır. Yaratıcılık tek başına ürünün ismini duyurmasına yeterlidir peki her yaratıcı olan reklam iyimidir. Hayır reklam sonuç odaklı olmalıdır reklamın asıl amacı ürünü tanıtmaktan ziyade onu satabilmektir. Türkiye’de özellikle “sonuç odaklı ve yaratıcı reklamlar” ön planda. Eskiden bu yöntem her zaman için geçerliydi şimdi ise müşteriler çok bilinçli artık bu gibi reklamlar kısa vadede olmak üzere etkisini gösterebiliyor. Bunlara örnek olarak bizim sanat camiasındaki yaşanan kötü olaylar (duygu sömürüleri).  Bu tarz basit reklamlara niye  hala aldanıyoruz? fırsat bulursak değinirz :)

Uzun vadede etkili olabilecek reklam türleri nedir? 

İlk başta ürün reklamı yapılmayı hak etmelidir. Yani ürün kaliteli olmalıdır kendini düşündüğü gibi müşterileri de düşünmelidir. (buna örnek olarak Google)

Müşteriyi tanımak şart 

Müşteriyi düşünmek onları tanımaktan başlar. Yukarıda yaratıcılığın tanımını yaparken ürünün müşterinin duygularına hitap edilmesi gerektiğiniz söyledik. Müşterinin ne istediğini bilmek için onların arasında olmak lazım ama artık bu işi de bizim yerimize yapan ciddi araştırma firmaları var.(bu tarz reklamlara örnek olarak hiç sevmediğimiz coca cola ‘yı verebiliriz-kaliteli ve müşterinin ne istediğini kesinlikle biliyorlar-Bu Cola Turkaya da bir sitemdir :( )

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir