Herkes Neden Zengin Olamıyor?

Bir anket hazırlayıp soru sormak için hemen sokağa fırlayın. Pat diye soracağımız sorumuz şu; . Bazıları tereddütte kalsa da %99’un “Evet” diyeceğinden eminim.

Şimdi bu soruyu kendinize sorunuz gerçekten zengin olmayı hiç düşünüyor musunuz? Bu soruya dürüstçe cevap veriniz ve gerçekten de aslında zengin olmayı hiç düşünmediğinizi anlarsınız. İnsanlar aslında zengin olmayı istememektedir. Şunu söylemekte fayda buluyorum zengin olmak demek harcanmayan paraya sahip olmak değil istediklerini alabilme gücüne sahip olmaktır. Yani alım gücü yüksek ve borcu olmayandır. Şimdi aklınıza neden zengin olmadığınıza dair bir liste yazacağımız geliyorsa yanılıyorsunuz çünkü zengin olmak için binlerce yol var oysa kimse görmek istemediği için bir listenin de pek faydası olacağına inanmıyorum. Şimdi para kazanma felsefesinin ilk adımı olan “Düşünmek” hakkında bir fırsat sunuyorum. Aşağıdaki fıkrayı iyice okuyun sonra verdiğim tabloyu iyice inceleyin eğer cevabı bulursanız ve uygularsanız zengin olmanın ilk adımını atmışsınızdır.

İskoc baba çok cimridir. Oğlu da ona çekmiştir. Bir gün çocuk gezmeye gider ve akşam eve döner dönmez babasına yaklaşır; “Gelirken ne yaptım biliyor musun baba, otobüse bineceğime arkasından koştum, böylece bir sterlin kar ettim, iyi mi?” “Neresi iyi bunun?” diye babası homurdanır. “Otobüs yerine bir taksinin peşinde koşsaydın on sterlin kar ederdin!”

Hiç konuşmayacağım dedim kendime ama bir ipucu vermeden de edemedim kendimi. Eğer etkili tasarruf yapmayı ve bunu devamlı yapmayı öğrenirseniz zengin olabilirsiniz. (Etkili tasarruf için soyut matematik birebirdir) . Şimdi formüle geçelim;

Kazanç => Harcama => Gider ve Borç

Tasarruf=> Yatırım

Bu yazının hazırlanması parasal zeka kitabından esinlenmiştir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Güzel bir konuya değinmişsiniz,tebrik ederim.
  Zengin olmanın birinci koşulu dediğiniz gibi tasarruflu olmayı bilmektir ama tasarrufunda ucunu kaçırmamak gerekir.
  Tasarruf cimrilikle karıştırılmamalıdır ki çoğu insanımız ikisini birbirine karıştırıyor.
  Tasarruflu olmak parayı boşa harcamamktır,elindekini bilip ona göre hareket etmektir.

 • Tasarruf etmek ile cimrilik malesef birbirine karıştırılıyor ondan dolayı ben de fıkrayı anlattım. Formülde de tasarrufu yatırım olarak yazdım yani parayı bir kenara koymak değil değerlendirmek önemli. Kazanç azalırken tasarruf(yatrım yaptığımız para) artıyor.

 • başarıyla ilgili benim hayatımdaki tecrubeye gore keyfimizi duşundugumuz herşeye çok dikkat etmelıyız yanı onemsemıyoruz ne parayı ne karıyı ne insanlığımızı o esnalarda.

 • arkadaşım emeğin ve düşüncelerin güsel ama uygulayacak topluma sahip deiliz kendimiz uyguluyoruz linkini dağıtmaya üşeniyoruz teşekkürler DaDaŞ_25

 • arkadaşım yiyip içmek için para gerekir.EĞER o kadar paran varsa zengın olursun zaten . Zengın olsak bızde yıyecez de :D

 • Arkadaşım sözüne katılmak isterdim ama yiyip ,içip, gezmek için de para gerekir . Zaten zengin olsak tasarruf da yapmayız ama ziyan etmemek gerekir.

 • Eğer dış devletler ülkemize bu kadar baskıda bulunmasalardı .HAKsızlık yapmasalardı ve ZENGİN İNSANLAR da arkadaşın dediği gibi fitresini verseydi fakir felan kalmazdı

 • Zenginlik çok sorumluluk gerektiren . Bir o kadar da fazla merak veren fakat çok heyecanlandıran ama sevindiren sonunda dertlendiren kendinden bıktıran güzel ama korkutucu bir şey !