Matematik Mantığıyla Dost Edinme Kuralı

Dost edinme internetteki arkadaşlık sitelerinde gördüğümüz gibi çok kolay görünse de ister gerçek hayatta ister sanal ortamda bu çok zor bir süreçtir. Dost iyi ve kötü günlerimizde bizimle beraber olan fedakâr arkadaşlarımızdır. Daha önceki yazımızda güvenden bahsettik mutlu olabilmek için insanlara olan güvenimizin çok değişken olmaması gerekir. İşte bu devrede “Tanımak (Tanyabilirlik derecesi)” kavramı ortaya çıkıyor. İnsanları tanımak çok zor bir iştir ama bunu becerdiğimizde mutlu olma ihtimalimiz çok yüksektir. Bu aşamadan sonra önceki yazımızdaki problemin cevabına geçebiliriz.

Eğer “Güven” i tanıdığımız insanların karakterine göre seçersek o zaman “Mutluluk” en yüksek olur.

Evet, yukarıdaki cümlede görüldüğü gibi şartlar sağlandığında insan kolay kolay ihanete uğramaz. Neden mi?

“Tanımak” ve “Güven” birbiriyle doğru orantılıdır. İki kavram de değişkendir ama “Tanımak” bizim elimizde olan bir şeydir biz bir insanı tanımdan önce güveni 0(sıfır) seçiyoruz sonra onu tanımaya başlayınca “Güven” derecesini de yükseltmeye başlıyoruz. Bu durumda şöyle bir şey meydana çıkıyor “Tanımak” derecesi ne kadar yüksek ise “Güven” de aynı şekilde yüksek olur. Bu yanlış bir varsayım olur bu karışıklığı önlemek için şöyle bir tanım yapabiliriz;

“Tanımak” “Güven” i etkileyen bir kavramdır. “Tanımak” eğer sonuç itibariyle olumlu ise “Güven” derecesini yüksek tutmakta fazla sakınca yoktur ama tersi için kesinlikle “Güven” derecesi sıfır seçilmelidir. Buna bir örnek verelim; diyelim ki çok cimri bir arkadaşımız var onunla lokantaya gittiğimizde eğer cebimizde paramız yoksa ve biz cimri arkadaşımızın ödeme yapacağını düşünüyorsak yanılgımız ortadadır. Bu durumda ona bu konuda kesinlikle güvenmemeliyiz o yüzden daha önce gereken önlemi almalıyız. Ama aynı arkadaş çok güzel saz çalar ve saz çalmayı çok sever o zaman onu çağırarak eğlenceli bir ortam oluşturabiliriz yani bu konuda onu iyi tanıdığımız için güvenebiliriz. Örnekten çıkaracağımız sonuç her zaman için “Tanımak”>(büyüktür) “Güven” olmalıdır ve aradaki fark ne kadar yüksek ise “Güven” değişken olma ihtimali çok düşük olur.

Sonuç: “Mutlu” olabilmek için “Güven” derecesi yüksek tutulmalıdır. Bu derece insanlara göre değil insanların karakterine göre seçilmelidir. “Güven” derecesini yükseltmeden önce “Tanımak” derecesinin yüksek olması gerekir. Üzülmemek için “Tanımak” ile “Güven” arasındaki fark yüksek olması lazım aradaki fark yüksek olduğunda bu seferde “Mutluluk” derecesi düşük olacağından bu farkı fazla değişkenlik göstermeyecek şekilde seçmeliyiz ki üzülmek en az olmalıdır. Aradaki farkı seçme eylemine “Risk” denilir. O halde mutlu olmak risk almaktır tıpkı ticarette olduğu gibi eğer zarar(iflas) etmek istemiyorsak bu riski kesinlikle yüksek tutmamalıyız. Ne yazık ki risk almadan da kazanılmaz.

Not: Elimden geldiği kadar kavramları basit tutmaya çalıştım umarım anlaşılmıştır ve insanları tanımak göreceli olduğundan bu konuya fazla değinmedim net bir sonuç çıkartırsam daha sonra değinirim.Daha eklenmesi gerekenler var mı?

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Oran-orantı ile hayattaki gerçeklerin açıklanabilir hale gelmesi takdire şayan. Hem sonra düşündüm de, bütün bu yazdıklarınızı okuduktan sonra size güvenebiliriz heralde :)

  • Sizden aldığım ilhamla bu gerçekleri anlatmak çok kolay. Asıl takdire şayan olan bu konuda bir ilki becermenizdir.

  • Dost olalım sana yemek ısmarlıyayım dedim cevap vermedin Muzaffer. Halbuki site işlerinde senden yardım alacağım çook konu vardı.

  • kusura bakma yakında bitirmem gereken işlerim var ondan sonra çok zamanım olacak o zaman bol bol görüşürüz

  • güzel bir denklem mi olmuş diyeyim:) aslında ben kendimi iyi bir dort olarak görürüm. yani ne bileyim cömertlikse cömertlik özveri ise özveri fedakarlık ise fedakarlık.yni hasta arkadaşnı kaç defa kucağına alıp dışarı çıkarmış ve onlarca defa gezdirmiş biri olarak dosluk konusnda kendimi iyi biri olarak görüyorum:) enaniyet oldu emme olabilir. hanii dosstluğun gereklerini gerçek anlamda yerine getirirm. kendim gibi sadece iki dostum var desem yeridir. tabi ailenin haricinde. ailemde de dostlarım var.vel hasıl gerçek dostum budur.

  • Sizin bahsetttiğiniz dosttan daha iyiysini bulabilir miyiz? O benim de en iyi dostumdur ah keşke onun gibi fedakar olabilsek

  • düşüncelerini bizle paylaştıgın için tesekkur ederım güzel olmus basarılarının devamını dılerım …