İnterneti Ele Geçirme Zamanı

Bundan 8 ay önce ilk girdi eklemek istediğim yazıydı uygulamada bu kolay olmamıştı. İnternet hep bir okyanusa benzetilirdi onu zapt etmek kolay değildi ama imkânsız da değildi. İlk etapta windowsa savaş açtım virüs derdinden, performans kaybından kurtulmak gerekirdi en sonda onu kanatlarımın altına alabildim. İnternet eğer bir okyanus ise onu ele geçirmek için denizaltı gemilerine ihtiyacımız var ve sayısızca gemi ile bir ağ oluşturmak gerekirdi. Bu ağımız çok güçlü olmalıydı ve aramızdan hiç bir şey kaçmaması gerekirdi işte bunun için ortam hazırlanması gerekirdi. Savaşı resmen başlatacaktım o yüzden sinsice yaklaşmak gerekirdi ilk hedefim bana lazım olan araçları ele geçirmek oldu. Evet, artık gizlenme devri bitti ve sinsice açtığım savaşı duyurmam gerekirdi işime yarayan araçları sıralamadan önce niye savaş açtığımı anlatmak istiyorum.

Hatırlarsınız eskiden saadet zincirleri vardı size para kazanmak adına değerli zamanınızı alıyorlardı, sonra internettekiler sanki başka yerlerden geliyorlarmış gibi ahlak dışı konular diz dize, forumlarda en çok görülürdü siz bir yazı yazardınız anında yazını çalındı fikir hırsızlığı kol geziyordu. Sonra bütün bunlar yetmiyormuş gibi dil katliamı yapılıyordu işte bunlara benzer birçok sebebim vardı savaş açacak…

Savaşı başlatmak için sinsice hazırladığım araçlar;

İlk başta işletim sistemlerini tanıttım bilgisayar öğrenmeye nereden başlanılması gerektiği üzerine durduk bilgisayarı iyice tanıyınca web ortamına giriş yapmak kolaylaşıyordu.

arama motorları arasında cirit atınız – İnternette saklanan bilgileri yakalamak için en güçlü araçlarımız

google ile neler yapılabilir – sonra anladık ki bu güçlü araçlarımızı çok iyi kullanmak gerekirdi

Blograzzi, imleme siteleri benzeri siteler….

rss ile internet dansı – ele geçirdiğimiz bilgileri en iyi düzeyde kullanmamız için çok güçlü bir araç

internete nereden başlasam – imleme sitelerinin, haberlerin yani aklınıza gelecek her şeyin bulunduğu bilgi toplama merkezi, benim başlangıç sayfam

google reader ne işe yarar – gözünden hiç bir şey kaçmayan kartal, gözetleme kulesi olarak kullanacaktık

bloglara ihtiyacımız var – askerlerin alındığı bölge, güçlü birlikler oluşturulma evresi

Şimdi bir kaç konuya açıklık getirelim bu süreç içerisinde internet artık benim için ikiye ayrılmıştı keşfedilenler ve keşfedilmeyenler. Bilgi, site, blog… Keşfetmek için rss ye kadar olan liste lazımdı. Şu imleme siteleri dediğim şey hani siz bir link gördüğünüzde beğenir ve sonra bu sitelerden birisine üye iseniz beğendiğiniz linki favorilerinize eklediğinizde anında herkesle paylaşmış olursunuz eğer çok beğenilirse bu sefer ana sayfada bile çıkar. İmleme siteleri askerlerimin bilgileri topladığı yerdir bunun için bir tuzak hazırladık hemen yazının altında ekle bunu diye bir şey var siz yazıyı eklerken anında herkesle paylaşmış olursunuz. Artık keşfetmek için birçok araca sahiptik bir de keşfettiğimiz siteleri kaybetmemek vardı onun için de rss teknolojisini kullanacaktık. Beğendiğim sitelerin rss adreslerini başlangıç sayfama ekleyip hepsini takip edebiliyorum ama bazen uzun bir süre internete giremiyorum ( gemin bakımıyla uğraştığım anlar) işte bu gibi durumlar için de kartalım yardımıma koşuyor.

Savaşı kazanıyorduk ama daha ganimetleri almış değiliz şöyle bir düşündüm ağlarımız arasında çatlaklıklar var ve bazı yerlerde boşluklar vardı işte bu yüzden ganimetleri almak zorlaşıyordu ama yılmayacaktım bunlar da geçecek en sonunda biz kazanacağız ganimetler elebet bizim olacaktı niye biz dedim çünkü;

Savaş remen başlamıştı askerlerim dediğim kişiler sizdiniz ve keza ben de sizin askeriniz oluyorum yani bütün gemilerdekiler eşit şartlara ve eşit haklara sahipti.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Çok güzel anlatmışsınız konuyu.
    Okyanusu zapt etmek için tüm askerlerin birbirine ihtiyacı var. Biz asker olduğumuza göre internette başarılı olmak için bizim birbirimize ihtiyacımız var.Birbirimize yardım ederek,paylaşarak yükselebiliriz.

  • internete gizlice resmimiz verilmişse eğer bunu kimin verdiği Ip adresinden falan öğrenebilirmiyiz yada öğrenme yolu varmı bilen varsa yazsın

  • nereye verildiği biraz önemli atıyorum bir forum sitesine verimişse sitenin moderedötüründen (sahibi,yöneticisi) ip adresini isteyebilirsin tabin onun verme ihtimali de çok düşük kısacası biraz zor bu yüzden resimleriniz gibi özel bilgilerinizi çok gizli tutmanınzda fayda var.