İnternete Nereden Başlasam?

Aynı işi iki defa yapmak istemem diyorsanız muhakkak RSS teknolojisiyle tanışmışsınızdır. Rss ile internet dansı yazımızda daha önce değinmiştik. Daha önce firefox del.icio eklentisiyle sevdiğimiz linkleri ve sevdiğimiz sitelerin rss adreslerini aynı anda okuyabildiğimizden bahsettik. Bu kurduğumuz eklenti zamanla firefoxu kullanılmaz hale getiriyordu bir de siteleri takip edebilmek için firefoxa muhtaç kalıyorduk. Bakınız buna nasıl bir çözüm bulduk;

İnternetimizi ilk açtığımızda bir açılış sayfamız olsun yani her zaman için internette takılacağımız bir yer olsun istiyoruz. İnterneti genelde haber, eğlence, ufak işler… İçin kullanırız. Açılış sayfamızı RSS teknolojisi sayesinde oluşturabiliriz. Başka önemli bir nokta daha var internette güzel bulduğumuz linklere tekrar ihtiyacımız olabilir o yüzden onu da saklamak gerekir. Burada da sosyal imleme siteleri yardımımıza koşuyor. Bütün sosyal imleme sitelerine AddThis adresinden ulaşabilirsiniz. Böyle işler için Pocket kullanıyorum ve firefox eklentisini (artık tümleşik şekilde) ama bu eklenti sadece butonları eklediği için firefox kasılmıyor.

Resimde anlaşıldığı gibi işimize yarayacak olan etiketleri yer imleri olarak kaydediyoruz. Daha sonra linklere ulaşmak hızlı oluyor. Rss okuyucusu için birçok site mevcut kullanışlık açısından. Burada eklediğiniz yer imlerini çok kolay bir şekilde okuyabilirsiniz.

Daha çok yazıları kendi orijinal sitesine okumak istiyorum derseniz ve ön izleme imkanı da olsun derseniz Pocket bu işin en, iyisidir. Pocket kullanabilmek için Firefox hesabınızın olması gerekir ya da kendiniz hemen hesap oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Google Desktop uygulaması da iyi bir şey. Girdiğiniz bütün sitelere yeni eklenen bir şey olduğunda hemen görünüyor…

  • muzaffer bey bu bilgiler için çok teşekkürler. rss ile gerçekten internette samba yapabiliyoruz:) sizi izlemeye devam ediyorum saygılar.

  • @cihanser
    Sizin yazıyı okudum googledan gelen arama sonuçlarına da göz attığımda amacıma bir nebze olsun yaklaştığımı hissettiğimde çok seviniyorum. Gerçekten de daha bilgisayarda öğrenilecek çok şey var amacım en anlaşılır bir şekilde herkese hitap edecek bir bilgisayar öğrenme bloğu oluşturmak. Yazınız için teşekürler :)