İnsanlar Neden Dinlemezler?

Dinlemeyi öğrenmek için neler yapabilirim? İnsanlar neden dinlemeyi sevmezler? Birisi beni dinlemiyorsa acaba bunun nedeni ne olabilir? Soruları istediğimiz gibi artırırken asıl önemli olan dinlemenin bize getirileri üzerine yoğunlaşalım. İnsanlar konuştuklarında akılarında tek şey vardır karşı taraf beni dinliyor mu yani benim söylediklerim onun üzerinde ne kadar etkisi vardır diye. Karşı taraf onu dinlemeyince hımm der demek ki ben de hata olabilir etkili konuşmayı bilmiyorum deyip kendini geliştirmeye başlar. Bizim düşüncemiz iyidir ama kaçırdığımız bir nokta var etkili konuşabilmek demek bizim tecrübelerimizin olması bir çok konuda bilgili olmamız demektir yani bunun Türkçesi bu bilgilere sahip olabilmek için dinlemeyi bilmek gerekir.

Bilgi sahibi olabilmek için dinlemeyi, bilgiyi unutmamak için de paylaşmayı (konuşmayı) öğrenmeliyiz.

Artık etkili konuşabilmek için tek çare dinlemek olduğunu öğrendik peki insanlar neden dinlemezler?

 1. Dinleyici konuşmacının ne söylediğini bilmek istemiyordur veya ona çok karmaşık geliyordur,
 2. Konuşmacının ne söyleyeceğini tahmin ediyordur(çok şey kaçırıyordur) onu dinlemekle zaman kaybetmek istemez,
 3. Konuşma sırası ona geldiğinde ne söyleyeceğini düşünür,
 4. Kızlarda fazla görülen bir şey konuşmacının diksiyonuyla ilgilenirken dinlemeye zaman bulmamasıdır,

Görüldüğü gibi dinlememek için fazlasıyla sebeplerimiz var bu sebeplerimiz olduğu müddetçe bizi neden dinlemiyorlar diye yakınma hakkımız yoktur?

hımm Etkili konuşabilmek için benim dinlemeyi öğrenmem şart

Şu etkili dinlemek ne demektir?

Duymak ses dalgalarının kulağa çarpması; dinlemek ise işitileni kavramak ve zihinde saklamak demektir. Bazen işittiğimizi hatırlamayız; çünkü dinlememişizdir.

Açıklamadan anladığımız şu ki dinlemek için çaba gerektirir o halde herkesi dinlersek boşa enerji tüketiyor muyuz?

Yukarıda saydığımız maddeler dışında bu cevaba evet demek zorundayım dinlemek eğer bize enerji yani performans kaybı yaşatacaksa bizim bu enerjimizi verimli kullanmamız gerekir. Neyi dinlememiz gerektiğini seçebilmeliyiz, diyelim ki örgü dantel işlerinin konuşulduğu bir ortamda sesleri işitmek bile bana zarar verecekse orada bulunmamam bile gerektirir. Bizi fazla ilgilendirmeyen bir dedikodu ya da hayatımız boyunca bize faydası olmayan bilgileri veren konuşmacıyı dinlememek en iyisidir. Bunların dışındaki durumlarda alacağımız her bilgi bize fayda verecektir yani bu bilgileri alabilmek için dinlemek dinlemek ve dinlemek lazım.

Herkesin kaçırdığı bir konuya da değinmeden olmaz, dostumuz bizimle dertleşirken onun acısını dindirmesi için konu ne olursa olsun onu dinlemeliyiz çünkü bu durumda ancak ona etkin çözümler bulabiliriz.

Buraya kadar etkin dinlemenin önemi üzerinde durduk ne yazık ki etkin dinlemek için liste o kadar uzun ki bir kaç satıra sığdırmak mümkün değildir. Bütün insan yarası olan dinlememenin bize çok şey kaybettiğini bilmek ve bunun öğrenilerek geliştirileceğini bilmek başlangıç için iyidir. Dinlemek bir sanattır tıpkı etkili konuşma gibi bize kalan o güzelliği yaşamak için çaba göstermemiz gerekir. Hayatımızın her safhasında karşımıza çıkan bu kavramı en iyisini yaşayarak ve bunun önemini de kaynaklardan yararlanarak öğrenebiliriz.

Dinleme sanatı

Profesörlerin ağzından bu sanatın tanımını öğrenirken,

Arthur K. Robertson; Çeviren: Sabri Yarmalı Hayat Yayınları etkili dinleme kitabı bizim işimize çok yarayacaktır.

Bir konferansta etkili dinleme sanatı nasıl öğrenilir bir kaç ipucu içimize yarayacaktır.

Ders dinleme ve not alma : Öğrencilerin hep yakındığı neden fazla anlamıyorum sorusuna birer cevaptır.

Eğer dinlemeyi öğrenmezsek aşağıdaki kadının durumuna düşebiliriz. Videoyu izledikten sonra tekrar düşünün bilgi eksikliği yaşadığımız bir noktada nasıl da küçük duruma düşüyoruz eğer bu bilgi eksikliği daha önce duyduğumuz bir şeyse yüzümüz çok kızarıyor

Ekşisözlük >> dinlemek
Dinlemek hakkında meşhur sözleri okuyabilirsiniz

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • hehe bu haberi daha önceden görmüştüm. Kadın manyakmıdır nedir susmak bilmiyo :D

 • Cidden çok kötü örneklerden. Konuşmak ayrı bir sanat, gerek içerik gerek seviye gerek tonaj açısından. Bunların hepsi konuştuğunuz kesime çok uygun olsa bile çoğu zaman başarılı olamadığını söylüyorlar konuşmacılar. Konuşmak kesinlikle tecrübe dışında teorik olarak çok da gelişmeyen birşey – en azından ben geliştiremiyorum.

  Özellikle konuşma yaptığınız kesimin diline inebilmek ve ağzınızdan çıkan her şeyi farklı bir yerden anlamamalarını sağlamak için yapılması gereken uğraşlar başarının anahtarı gibi.

  Neyse konuya geri dönmem gerekirse, dinlemek gerçekten büyük ve zorlu bir uğraş. Çoğumuz zaten bu uğraştan kaçıp üzerine bir de bizimle etkileşime geçmek için vakit harcayanları beğenmiyoruz. İnsanoğlu’nun manyaklıkları hiç bitmiyor görüldüğü gibi :D Biz bahaneler bulmak için yaşıyoruz. Gerçi Steve Jobs gibi konuşma ustası insanları her halde dinlemek insana zevk veriyor. Konuşmanın bir tür show olduğunun unutulmaması lazım.

 • Her şeyin başı dinlemektir. Gerçek manasıyla dinlemek cidden zorlu bir uğraştır ama zamanla kazanılacak bir durumdur. Bilgi sahibi olabilmek için dinlemek şart. Etkin konuşma için bir şey diyemem en azından mantıklı bir şekilde konuşabilmek zamanla kazanılabilir bir durumdur. Şahsen fazla iyi konuşmadığım halde ticari ilişkilerde biraz daha etkin bir konuşma yapabiliyorum. @Burcu hanım bu son dediğinize katılıyorum güzel konuşan insanları dinlemek gerçekten zevk verici.

 • insanları etkilemek için iyi bir prejtij sahibi olmak gerekir. bunu konuşma ile yapmak mümkündür. ancak sırf birşeyler konuşmak için konuşmak insana prestij kaybettireceğinden dolayı daha sonraki konuşmaları olumsuz etkilenecektir. bir diğer konuda konuşmacının ses tonunu ayarlaması vurgunun yerinde yapılması gerekir, aksi taktirde dinleyici beynini kapatır!

 • insanlara kendini dinletmek için dinleyiciyi sıkmadan, dolaylı anlatımlara kaçmadan, kısa ve öz açıklamalar yapmak gerekir diye düşünüyorum..

 • Bilgi sahibi olabilmek için dinlemeyi, bilgiyi unutmamak için de paylaşmayı(konuşmayı) öğrenmeliyiz.

  ÇOK GÜZEL Bİ SÖZ GERÇEKTENDE DOĞRU PAYLAŞMAYI BİLMEDİKTEN SONRA BİLGİLERİMİZİN OLMASI BİZİM İÇİN BİŞEY İFADE ETMEZ…