İnsan Nedir? Toplum Anlayışına Göre İnsan Sınıflandırılması

Bilime göre insan nedir?

İnsanın latince ismi Homo sapienstir. Çok detaylı açıklaması olduğundan kısaca şu şekilde özetleyebilirim. İki eli ve ayağı olan, ayakları üzerinde dik bir şekilde hareket edebilen, düşünme yetisi yüksek olan en gelişmiş memeli canlı grubudur.

Kendi izlenimlerime göre insan tanımı nasıldır?

İnsan denilince akla gelen ilk olgu “iyilik” yapmadır. Ortak olarak içten gelen anlam yaradılışın verdiği iyilik yapma halidir insan. Bu konuyu biraz açmak gerekir insan iki şeyden sorumlu tutulur “iyilik” veya “kötülük” neticede cennet ve cehennem kavramı ortaya çıkmaktadır. Bu iki kavram insanların temel sınıflandırılmasıdır inanç ve dinle hiçbir alakası yoktur. Örneğin yaratıcıya inanmayan insanların bile iyilik yapmak için mücadele edildiği görülmüştür. Sadece neticenin cennet olacağını kabul etmemiştir. Şimdi konuyu özetlemek gerekirse iyilik yapana insan denir, kötülük edene ise insan görünümü almış insan adayı diyebilir miyiz?(kötülük: ortak değerler örneğin acımasızca bir canlıyı katletme, canavarlaşma hali alınmıştır)

Bu verdiğim kavrama kimse katılmazsa da aslına çoğu insan bunu bilinçsizce kabul etmiştir.  Şimdi kanıtlamak istediğimiz ise insan ne olursa olsun insan olduğudur yani şuana kadar bildiklerimizin yanlış olduğudur. “kötülük” yapan insan olabilir mi?

  • Kötülük yapan insan nadiren olsa da düşüncesinin değiştiği ve iyilik yapma haline girdiği gözlemlenmiştir.” Pişman olma” ya da yaptıklarından “sıkılma” örnek verilebilir.
  • Mevlana “ne olursan gel…” demişti sevgiyle herkesi yanına çağırmış ve onun yanına giden kötü insanların bile hızlıca iyilik yapma halini aldıkları gözlemlenmiştir.

Bu iki durumdan kötülerin de insan olarak kabul edilmesi ve ortamdan uzaklaştırılmaması gerektiği anlaşılmaktadır.

Anlam karmaşası nereden gelmektedir?

Hani şu kadın programları vardır ya “nasıl bir eş arıyorsunuz?” sorusu sorulduğunda verilen cevap “insan olsun yeter” dir. Türk toplumuna göre iyi olma hali yani içkisi, kumarı olmayan ailesine bakacak biri. Yahu kim demiş kumar oynayan insan kötüdür, işte anlam karmaşası buradan kaynaklanıyor. Toplumlarda insanların rahat yaşamaları için kanunlar var ve örf ve adetler işte bunlara uyan insana toplum içerisinde iyi diyoruz. Bu noktada yanıldığımız için insanları hep canavarlaştırdık. Biraz daha ileri gidecek olursam dinlerde de aynı şey geçerli yani dini görevlerini yerine getiremeyen canavarlaştığı kabul edilmiştir.

Dikkat ettiniz mi bütün bu anlam karmaşası hep kendini ifade edemeyenlerde olur, adam kendini ifade edemediği için eş bulmamış sonra gelip insan olsun diye nutuk atar. Kendini ifade edemeyenler dinlemeyi bilmeyenlerdir.

Şimdi kafa karıştırmayı bırakıp sonuca gelme zamanı geldi. Eğer sevgiyle insanı karşılarsanız kötü, iyi her zaman için insan insandır yani sınıflandırma anlamsızdır. Sevginin temel kaynağı dinlemektir ve endişeden, korkudan uzak durmaktır.

Filozoflara göre insan nedir

KONFÜÇYUS: İnsan, öğrenen hayvandır.
THALES: İnsan, araştıran hayvandır.
SOFİSTLER: İnsan, kazanan hayvandır.
SOKRATES: İnsan, sorgulayan hayvandır.
PLATON: İnsan, toplumsal hayvandır.
ARİSTO: İnsan, düşünen hayvandır.
SEPTİKLER: İnsan, şüpheci hayvandır.
A.CAMUS: İnsan, itiraz eden hayvandır.
STOİKLER: İnsan, her şeye alışan hayvandır.
HERAKLIETOS: İnsan, tartışan hayvandır.
J.LOCKE: İnsan, deneyen hayvandır.
G.W. HEGEL: İnsan, sistematik hayvandır.
J.DEWEY: İnsan, çıkarını düşünen hayvandır.
I.KANT: İnsan, eleştiren hayvandır.
GAZALİ: İnsan, tutarsız bir hayvandır.
DESCARTES: İnsan, konuşan hayvandır.
K.POPPER: İnsan, yalanlayan bir hayvandır.
T.KHUNN: İnsan, teori kuran bir hayvandır.
K.MARX: İnsan, mücadeleci bir hayvandır.
E.FROMM: İnsan, seven bir hayvandır.
H.BERGSON: İnsan, araç yapan bir hayvandır.
F.NIETZSCHE: İnsan, düpedüz hayvandır!

https://bisorubicevap.com/diger/felsefe/filozoflara-gore-insanin-tanimi-nasildir

Dinlere göre insan nedir?

Bütün cansız ve canlı varlıklar bir yaratıcı tarafından yaratılmıştır. Evrendeki tüm varlıkların insana hizmet ettiği düşünülmektedir. İnsan bedenini ruh yönetmektedir. Bu hizmetin karşılığı dinlerdeki kuralları yerine getirenler beden ölümü gerçekleştiği zaman ruh mükafatlandırılır ve özgürlüğe kavuşmuş olacaktır. Kuralları ihlal edenler ise ruhları sonsuza dek cezalandırılacaktır.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir