İki İşletim Sistemi Kullananlar İçin Bir Tüyo

Uzun bir süredir linux (ubuntu) işletim sistemini kullanıyorum aslında windowsla işim olmasa windowsu çoktan kaldırmıştım . İki işletim sistemini birlikte kullanınca bizim için bir sorun başlıyor linux ve windowsun biçimlendirmeleri farklı olduğu için bölümlere erişmek zor oluyor. Neyse ki bizim için bir program üretip buna çözüm bulmuşlar

Windowstan linux dizinlerine erişip okuma-yazma yapabilmek için  Ext2IFS programını kurmalıyız

Linuxta normalde windows dizinlerine erişebiliyoruz fakat okuma-yazma hakkı yok onun için ntsf-3g programını indirmemiz gerekir.

Sabit disk dosya biçimleri

  • Fat: En basit dosya biçimidir. Küçük boyuttaki USB disklerde kullanılmaktadır. Windows Nt üzerine en fazla 4 Gb, Ms Dos’ta ise 2 Gb ile sınırlıdır. Bütün işletim sistemleri desteklediği için küçük boyutlardaki diskleriniz için tavsiye edilmektedir.
  • NTFS: Windowsun desteklediği dosya biçimlendirmesidir. 16 Tb kadar üst limit desteklemektedir. Yüksek boyutlu diskleriniz için tavsiye edilmektedir. Diğer biçimlendirme seçeneklerine göre güvenirliği daha fazladır. Windowsun desteklediği dosya biçimleri sayfasından daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.
  • Ext2, Ext3, Ext4: Linux’in desteklediği dosya biçimleridir. Ubuntu gibi linux işletim sistemleri kurulduğunda ext3 biçimlendirme kullanılmaktadır. ntfs gibi 16 Tb kadar üst limit bulunmaktadır.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Ben de Windows – Linux kullanıyordum. Dediğin gibi biçimlendirmede sorun cıkıyodu. 2 işleim sistemi kullananlar için çok faydalı programlar. Ancak sadece Windowstan Linux a erişim yine de yeterli değil bence :) Bunun Linuxtan Windowsa erişim sağlayan versiyonu çok iyi olur :)