Haydi Tasarruf Yapma Zamanı

Enerji tasarrufu, su tasarrufu derken kısacası kemer sıkma dönemi başladı. Bu konuya daha önce değinmek istedim ama bu şartlar altında değil. Amacım tüketim çılgınlığıyla kendimize verdiğimiz zarara değinmekti. Durum şimdi çok farklı tepeden(hükümet) adeta başımıza balyozla indirdi. Hükümet bize diyor ki tasarruf yapmazsanız cebinizde olmayan parayı da alacağız aslında tasarruf yapsak dahi alacak ama ben bu polemiğe hiç girmeden etkili tasarruf yapmanın önemine değinmek istiyorum.

Tasarruf nedir?

Ekonomik anlamda bütün masrafların minimum düzeye indirilmesi. İhtiyacımız olmayan ne varsa tüketmekten sakınmak demektir; bu enerji, para, su giyim olduğu gibi zaman, eğlence gibi soyut kavramlar da olabilir. Şimdi işin felsefi kısmına girmeden hemen en çok tasarruf yapmamız gereken yerlere değinelim enerji=elektrik, doğalgaz, yakıt(benzin, bedava kömür, motorin), su, özel ihtiyaç=giyim, eğlence …

Elektrik tasarrufu

Tasarruf yapma amacımız fatura indirmek değil de gerçekten kullanmamız gereken enerji olmasıdır. Elektrik en çok aydınlanmada kullanılır bu yüzden herkesin aklına ilk gelen az enerji harcayan ampuller kullanmak oluyor. Bunlara ilaveten  muhakkak su ısıtıcısı(kettle) ve fritöz bulunması gerekir.

Doğalgaz tasarrufu

Doğalgaz zammında sonra en çok düşündüren bölüm arasında yer aldı. Eğer siz de kiracıysanız izocam ve yalıtım gibi önerilere gülüyorsunuzdur o yüzden hemen var olan imkanlarımızı konuşturalım.

Kombiyi açma kapatma alışkanlığı edinin evde olmadığınız saatlerde açık bulundurmayın. Ayrıca not düşüreyim kombiyi herhangi bir soba gibi kesinlikle düşünmeyin yani aman oda ısındı şimdi kapatalım gibi. En çok oturduğunuz odanın devri(musluğu son açın) diğerlerini ise kısın bunu bizzat kendim deniyorum faydası oluyor.

Su tasarrufu

Link verdiğim siteye ilave edeceğim ana vanayı sonuna kadar açmamak bir de şofben, kombi için sıcak su gelmesini beklerken  boşaltılan suyu bir yere depolamak bizde şahsen bidon var.

Özel ihtiyaç tasarrufu

Alış veriş yapmadan önce her zaman şu soruyu kendinize sorun, Gerçekten ihtiyacım olduğu için mi alıyorum yoksa fazla ucuz olduğu için mi? Eğer ihtiyacınız yoksa bedava bile olsa o ürünü almamanızı öneririm.

Bazı insanlar çok para harcayarak eğleneceklerini sanıyorlar oysa fazla para harcamadan da bu son derece mümkün küçük şeylerden zevk almayı alışkanlık edinelim.Eğlenelim her zaman için eğlenelim bir de fırsat olsa tatil yapalım ama buna gerçekten ihtiyacımız olmalı değil mi?

Birçok insanda marka takıntısı var oysa biraz araştırmadan sonra kaliteyi almak bence daha ucuz ve makul.

Özetle  Gelir-Gider=Maximum kazanc olacağından ne kriz ne de başka fırtına bizi kendine doğru sürükleyebilir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • yakıttan (dogalgaz , fuel-oil , mazot) %30 garantili tasarruf ısı transfer sıvısı HYDROMIX kalörifer tesisatına

    alevko ltd. sti.
    birlik mah. 96 sk 9/A çankaya/ANKARA
    TELEFON : 4965050

  • bu sıvıyla tanışalı 1-2 ay oldu yapılan tasarruf gözle görülecek şekilde yüksek bi tasarruf