Kendi Gücünün Farkına Varmak İçin Hayatından “AMA” Bağlacını Çıkar

Olgunlaşmak ne demektir bunu hiç düşündün mü? Birisi “olgunlaştım” dediğinde ne demek istiyor? Ne zaman bu kelime kullanılır ve bu kelimenin anlamı nedir?

Bu kelimeyi hayatında kusurlar olanlar söyler. Bu kelimeyi içtenlikle söyleyen artık kendimi kanıtladım kuruntularımdan kurtuldum demek istiyor. Vicdanınızın, yüreğinizin sesini dinleyin eğer bu kelimeyi duyarsanız o sese kulak verin ve artık hayatla yüzleşme zamanıdır. Büyükleri anlayabiliyorsan iste hayatla yüzleştiğin andır.

Olgunlaştım demek geçmişimdeki sorunlarımdan, hatalarımdan arındım ve artık hayatın bana verdiği sorumlulukları göğüsleyebilirim demektir. Bu konuya şu öyküyle devam edelim.

Vakti zamanında Tedirgin adında biri yaşarmış. Kendisi çok iyi bir insandı herkese yardıma koşar insanlara önem verirdi. Ne yazık ki Tedirgin konuşurken kullandığı her cümlenin içinde “ama” bağlacı vardı. Nedir bu “ama” ama demek kendimize güvenmemek demektir. Bu , o, şu sorumluluğu göğüslerim ama yapmamak için bahanem, çekinmem budur demektir.

Tedirgin insanları çok seviyordu onlara önem verdiği için insanlara yardım etmeyi çok istiyordu lakin her yardım etmek istediğinde aklına bir sorun gelir acaba yaparsam kötü mü olur diye tedirginlemeye başlar. En sonunda işi yarım yamalak yapar ya da yapamazdı Tedirginin kişsel hayatı da öyleydi kendisi için bir şey yapmaya kalkıştığında mutlaka bir ama cümlesini kullanır ondan sonra işi erteler ya da vazgeçerdi. Zaman içerisinde Tedirgin’in arkadaşları azaldı kimse onu sevmiyordu oysa o herkesi seviyordu onlara yardım etmek istiyordu AMA elinden birşey gelmiyordu.

Tedirgin çevresinde hiç arkadaşı kalmadığı için üzgündü, Tedirgin üzüntüsünü düşüne düşüne yürüyordu biraz sonra yorulduğunu farketti ve büyük bir taşın üzerinde dinlenmeye başaladı. İşte burada bir şeyi fark etti küçük bir karınca ordusu hepsi kilolarından çok fazla olan yiyecekleri yuvalarına taşıyordu. Tedirgin hayret içinde kaldı onlar bu gücü nereden buluyor. Kendisinde de acaba böyle bir güc olabilir mi diye üzerinde oturduğu taşı kaldırmaya çalıştı malesef kaldıramadı oysa bir karınca yapabiliyordu. Tedirgin kendi kendine söz verdi o taşı yerinden kaldıracaktı. Aradan baya zaman geçmişti Tedirgin o taşı kaldırmak için çalışıyordu en sonunda uğraşa uğraşa taşı kaldırmaya başladı.

Tedirgin çok sevinmişti artık onunda gücü vardı yapamayacağı bir işi yapmıştı bu sefer ama’lara yenilmemişti çabaladı ve başardı. Tedirgin anladı ki yalnız kalmasının sebebi kendisine güvenmemesiydi şu ana kadar bir şey becerememesiydi. Tedirgin hayatı boyunca ama’ların arkasına sığınarak hep sorumluluklarından uzaklaşmıştı artık kaçmanın çare olmadığını anladı. Hayatındaki amaları tek tek silmeye başladı. Tedirgin’nin artık bir çok arkadaşı vardı herkes onu anlayabiliyordu şaşkınlık içerisinde olan bir arkadaşı sordu. Tedirgin sen eskiden herşeyden kaçıyordun, muhabet ederken dahi bir sürü sorun çıkartıyordun ne oldu sana öyle? Tedirgin gülümseyerk “olgunlaştım…olgunlaştım ben” dedi.

Artık tedirgin kendine güveniyordu çünkü akıllı olduğunu anladı o mükkemeldi geç de olsa gücünün farkına varabildi.

İnsanoğlunun yapamayacağı bir şey yoktur. Yeterki hayal et ve iste. Yapılması gereken akıl yoluyla kendi gücümüzü görmektir. Hayatınızdaki amalardan kurtulun, bahane üretmek bir insana yakışmaz. ama kelimesinin de âmâ’dan türetildiğine inanıyorum, âmâ kör anlamana gelmektedir. İşte bu körlükten kurtulmanız lazım, olgunlaşma zamanınız geldi de geçiyor.

Şimdi olgunlaştım cümlesini kurma zamanı sende. Hayatına amalara yer verme. Sen çok akıllısın, sen mükkemmelsin belki kimsenin aklına gelemeyeceği bir çok projeye imza atacaksın. O zaman niye hâlâ bahane uyduruyorsun?

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • evet hayatımızdaki ‘ama’lardan kurtulmadığımız sürece kaybetmeye devam edeceğiz.

    Hepimizi bir TEDİRGİN kabul edersek; karıncaları görüp de varolan gücümüzü keşfetmek için yorulup da bir taşın üzerinde dinlenmeyi beklemeyelim derim! Herşey ortada Rabbim hepimize düşünmek için beyin vermiş, biz de bu hazineyi en güzel şekilde değerlendirelim arkadaşlar.

  • o kadar güzel söylediniz ki ilave etme gereksinimi duymadım, biz hep gücü dışarıda başka ülkelerde ararken kendi içimizdeki güçten yoksun olarak bir hayat geçiriyoruz

  • hmmm.bilmiyorum okumadım daha:D Arkadaslar derslere iyi çalışalim ve geleceğe yararımız olsun lütfen. Çünkü; küresel ısınmayı belki biz de engelleyebiliriz:) ne olurrr.Siz de ben gibi düşünseniz su dünyayı:)