Hackerlar Nasıl İz Bırakmazlar?

Bilgisayarda bazen izimizi silmek isteriz o an ki ihtiyacımıza göre silme işlemlerini gerçekleştiririz. İzimizi silmek için en iyi yöntem windowsun bilgileri kaydedildiği yerleri tespit etmektir. Şurada listeye ilave edecek olanlara değinelim. Bu iş için ilk başta herhangi bir klasör açar sonra Araçlar / Görünüm / Gizli dosya ve klasörleri göster kutucuğunu işaretleyerek gizli dosyaları görmeye başlayalım.

Bilgisayar dosyaları şu klasör altında kaydeder ilk başta oraya ulaşalım C:\Documents and Settings\windows kullanıcı adınız\Local Settings

* Bilgisayar dosyaları şu üç klasörde saklar; Temp, Temporary Internet Files, History

* msn kullanıyorsanız Windows oturum açma bilgilerini kaydeder (Windows Messenger için) hemen Başlat/çalıştır’a (Win+R) girip “control keymgr.dll” komutunu giriyoruz ardından kaydedilen oturumlar görünür. Msn bir de şu klasörde kişisel ayarları kaydeder; C:\Documents and Settings\windows kullanıcı adınız\Local Settings\Application Data\Microsoft\Messenger daha bitmedi bir de kayıt defterinde de kaydeder. Başlat/çalıştır’a “regedit” yazıyoruz ardından;

(hemen ulaşmak için ctrl+f yapıp çıkan pencereye msn adresinizi yazınız)
HKEY_USERS/S-1-5-21-220523388-1757981266-725345543-1003/Software/ Microsoft/IdentityCRL/UserExtendedProperties

* Bir program yüklediğinizde genelde program file dosyasına kaydedilir ayrıca onu kaldırdığınızda bazen kayıt defterinde kalır.(HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall, HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Uninstall )

* Windows belli aralıklarla bilgi kaydeder olay görüntüleyicisi. Hemen bilgisayarımı sağ tıklayıp yönet bölümünden olay görüntüleyici/uygulama kısmına giriniz. Bizim meşhur msn adresimizi kaynak Esent yazılan alanlarda bulunabilir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • biçok ıp gizleme programı kullandım. fakat başka pc lerden aradığımda ıp ımı buluyoırdum (deneme yaptığımda) tam olarak ip ımı nasıl değiştirebilirim ??? progrm veya yardımcı bilgi arıyorm

 • ip adresini gizleme dediğin şey senin istem ettiğin site veya bilgisayar bağlantısının ip ni alması ama senin yaptığın birkaç numaradan ötürü görememesidir.Aksi takdirde internet protokollerinde ip numaranı gizleyemezsin yoksa boş istem yapmış olursun buda zaten internet bağlantının olmadığını gösterir senin pc.İnternette ip gizleme telefonda gizli numara ile aramaya benzer sen numaranı gizlersen diğer telefon göremez fakat servis sağlayıcı herzaman bu bilgileri kaydeder (ortalma 10-15 yıllık) ok ?

 • bir sure once msn den bana muzik gonderildi,mp3 un viruslu oldugunu dusunup sildim…simdi o mp3 un adi hkey_classes_root da default reg_sz ve mp3 un adi yaziyor ,bu ne demek?

  • @ege
   silmen iyi olmuş mp3 isimi olarak windows kayıt defteri ismini yazmış isim çok önemli değil eğer virüs gönderirse sınırsız :) isim verebilir. İçinde virüs olmasa bile bu tür mailleri açmamak en iyi tedbirdir.

 • Merhaba,

  Yahoo mail hesabım hacklendi, ben şifreyi değiştiriyorum,o tekrar değiştiriyor. Yedek e-posta adresini,gizli soruları değiştirdima am işlemedi.Sürekli contact listeme spam gönderip duruyor.Ne yapabilirim?