Fotoğraflarınızı İnternette Yedekleyin

Resimlerimiz bizim için çok önemlidir. Bilgisayara yanlışlıkla format attığımızda belki bütün medya arşivimizi kaybedebiliriz ancak en çok üzüleceğimiz bizim fotoğraflarımızın silinmesi olacaktır. Bunu yedeklemek için cd ye çekebiliriz fakat daha güncel bir yedekleme için şüphesiz internet daha iyidir.

Resimleri internete yüklemenin biri sürü avantajı vardır. Resimleriniz internette sürekli sizin elinizin altındadır özel resimlerinizi şifre yardımıyla sadece kendiniz görüntüleyebilceğiniz gibi arkadaş ve aileniz ile paylaşıp sadece izin verdiklerinizin görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bunu söylerken internet ne kadar güvenlidir diye duyar gibiyim eğer resimlerimizi bilgisayarımıza yüklemişsek bence resimlerimizin internette olması bilgisayarımızdan olmasından daha güvenlidir malum her yer spam, virüs kaynıyor. Resimleri internete yüklemek için bir çok yolumuz var, resimlerinizi bir çok yerde depolayacağınıza bir yerde saklamanız daha mantıklı. Resimleri internete yüklemenizin sebebine göre servislerde değişiklik olabilir. Şimdi bildiğim bir kaç fotoğraf paylaşım sitesini anlatmaya başlayayım.

Foto blog oluşturmak için ne yapmayılım?

Blog siteleriye tanışmamızla  içimize sinmesi bir oldu. Herkesin blog tutması için bir nedeni var. Kişisel bloglar, foto ve video bloglar, şirket blogları dahi var artık. Fotoğraflar için en iyi blog servisi flickr olarak görüyorum bir hesap açmak için yahoo hesabınızın olması yeterlidir eğer yahoo hesabınız yoksa buradaki formu doldurup bir hesap açtıktan sonra filckr sayfasına girip resimleri yüklemeye başlayabilirsiniz. Her yüklediğiniz fotoğrafa yorum yapılabildiği için bir grafiker ya da görsel iş yapanlar için de çok güzel bir servis bence hemen fotobloglamaya başlayın.

Hesap açtıktan sonra üst linklerde You diye bir link bulunur oradan Your Account bölümünden Privacy & Permissions kısmına gelip isterseniz başkalarını fotoğraflarınızı indirmenizi engelleyebilirsiniz. Flickr ile daha bir çok şey keşfetmeyi sizlere bırakıyorum olası bir sorun yaşarsanız yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Fotoğraflarımı internet üzerinde nasıl depolayabilirim?

Bu bölüm için bir çok seçenek mümkündür size tavsiyem yüklemede en pratik kısmı seçiniz örneğin picasa programını kullanıyorsanız bir kaç mause hareketiyle internete dahi girmeden yükleme yapabilirisiniz . Seçimi sizlere bırakıyorum size tavsiye edeceğim Google fotoğraflar ve Onedrive fotoğraflar. İki site de resimleri sanki bir klasöre yüklemişsiniz gibi resimleri görüntüleyebiliyorsunuz. Yine isterseniz geleneksel fotoğraf yükleme sitesi olan ImageShack sitesinde de resimlerinizi yükleyebilirsiniz.

İnternette kayıt olmadan resim yüklemek için bir öneriniz var mı?

Türkçe bir site olan hızlı resim işinizi görebilir mi? ImageShack ile kayıt olmadan da resim yükleyebiliyorsunuz.

Resim aramak için sadece google ile yetinmeyin

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Öncelikle blogunuz hayırlı olsun. Biz flickr kullanıyoruz gayet de başarılı :) 7000’e yakın resmimiz şu an orda umarım bişey olmaz :)

  • ve en iyilerinden biri olan photobucket ‘i unutmuşsunuz fhotobucket de resimler için klasör oluşturabilirsiniz isterseniz başkalarıyla paylaşabilir yada bu özelliği kapatabilirsiniz
    resimlerinizi bir forumda veya internet sayfasında kullanmak istediğinizde hazır kodları vardır
    albüm özelliği ve bunun yanında photobucket’te video flash benzeri yüklemelerde yapabilirsiniz bende bunu ekleyeyim

  • iyi ki dediniz verdiğiniz site yedekleme için güzel ve kullanışlı picasadan daha hızlı