Format Atma Nedir? Neden Format Atılır?

Bilgisayara format atıktan sonra gerekli programlar hakkında daha önce bilgi vermiştim. Şimdi bu format neyin nesi oluyor diyenler vardır?

Format atma nedir?

Bilgisayar, mobil cihaz veya herhangi bir teknolojik ürünün çalışmasını sağlayan işletim sisteminin fabrika ayarlarına dönüştürme işlemine format atma denir. İşletim sisteminin cihazın uzun süre kullanılması sonucu sistemde hatalar oluşmasından dolayı sistemi tekrardan stabil duruma getirmesi amaçlanır.

Format atmak zor mudur?

Format atmak aslında çok kolaydır. Mobil cihazlar iki tıklama ile yapılan işlem windows, linux gibi işletim sistemlerinde biraz daha zor olabiliyor.

2018 Notu: Son zamanlarda işletim sistemlerinin ilerlemesi sonucu artık kişisel bilgisayarlarda da bu işlemler kolaylaşmıştır. Google format artma kelimesinde azalma olduğu gözlemlenmiştir.

Bilgisayar kullanan bir kişi tarafından çok basit bir soru olabilir sadece 2008 için format nedir sorusunu soran çok kişi olmuştur. Peki 2009’da ne oldu dersiniz?(aramalar daha da arttı)

Bilgisayara gereken ilgi günden güne artıyor umarım ilerleyen zamanlarda linux için de bu araştırmalar devam eder. Bu araştırma sonucu belki teorikte basit bir şey görünse de şu ana kadar izlenimlerim Türkiye’de bilgisayar sektörü cidden iyileşiyor. Daha 2008 yılında bile hemen hemen her bilgisayarcıda “Windows XP Format bedeli 50 YTL” ilanını görüyorduk.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • slm öncelikle sizlere tşk ederim böyle güzel bi paylaşım sonduğunuz için benım kafama takılan soru bu windows 32 sistem diye bişey var mı bi arkdaş sen onu kurmadığın için hata raporu geliyor diyor hata raporu gelince actığım sayfayı kapatıyor sizlerden istediğim hata rapuru neden geliyor

  • system32 dediğin windowsun bir klasörüdür hata raporu kullandığın programlardan kaynaklanır. Eğer durduk yere bu hatayı alıyorsan sorun her yerden olabilir yani hdd, ram, işlemci gibi donanımsal bir hata olacağı gibi windowsun hasar görmesi de olabilir. Çözüm için onu maales bilgisayardan iyi anlayan birine göstermen gerekir.