İş Fikrinizi Hemen Hayata Geçirin

Bu hafta İstanbul teknik üniversitesinin ilkini hazırladığı e-fikrim gününe katıldım. İnternet girişimcilerin konuşmasıyla ahenk katan panelden yerin dar olmasından ve az kişinin katılmasından dolayı konun bir özetini sizinle paylaşmak istedim. Başlıca üzerinde durulan konular ve özeti şöyle tabi kendi yorumumla yazıyorum :)

 • Türkiye’den neden uluslararası İnternet markası çıkmaz?
 • Fikrinizi nasıl İnternet şirketine dönüştürürsünüz?
 • Başarılı bir internet şirketi nasıl kurulur?
 • İnternet şirketi kültürü nasıl belirlenir?
 • İnternet üzerindeki fırsatlar
 • Gelişen eğilimler ve bizi yakın gelecekte bekleyen gelişmeler
 • Fikrinize nasıl sermaye bulursunuz?
 • Sermaye olmadan İnternet şirketi kurmak mümkün müdür?
 • İnternet şirketinizi nasıl satarsınız?
 • Yatırımcılar nasıl İnternet şirketleri ile ilgilenirler?

Sadece internet değil her yerde ve her konuda bir başarı kazanmak için ve marka olabilmek için elbette iyi bir araştırma yapılması gerekir ve ciddi bir çalışma gereklidir. Özellikle interneti iyi takip edenler için şunu rahatlıkla söyleyebilirim mutlaka aklınızda bir fikir vardır ve hayata geçirilirse çok güzel olur diyorsunuz.

Fikirler nasıl oluşur aklımıza nereden gelir?

Düşünceler, içinde bulunduğumuz pazarın eksikliklerinden kaynaklanır. İlk başta şöyle bir şey olsa iyi olurdu ardından üzerinde bir çalışma yaptığımızda bir bakarsınız iyi bir fikir ortaya koyarsınız. Eğer iyi bir girişimciyseniz ihtiyaç oluşturacak fikirler bile geliştirebilirsiniz. Bu açıklamadan sonra rahatlıkla söyleyebiliriz ki sizin düşündüğünüz bir işi şuanda belki binlerce kişi düşünüyordur. O yüzden fikir ne kadar güzel olursa olsun hiçbir önemi yoktur.

Siz de biliyorsunuz ki bir işe girdiğimizde kaynaklarımız sınırlıdır ondan dolayı fikrin uygulanabilirliği çok önemli.  Eğer düşünceleriniz hiçbir yerde yoksa ve kolay taklit edilmeyecek bir teknoloji kullanmayı başarırsanız kesinlikle bir marka olabilirsiniz.

Türkiye’de neden marka çıkmıyor? 

Maalesef biz taklitçi bir milletiz nerede  güzel bir proje çıkarsa onların klonları her yerde görüyoruz. Bir de alt yapı sorunumuz var, sanıldığı gibi internet şirketi kurmak öğle ucuz değildir birçok ihtiyaç gerektirir Türkiye de birçoğunu pahalıya bulduğumuzdan projeyi hayata geçirmek zor oluyor.  İş kurarken  iyi bir araştırma yapılması gerektiği üzerinde durduk yabancı ülkelerde benzeri var mı diye? Neyse siz fazla kafanıza takmayın bunları sizin yerinize yapan yatırımcı şirketler var inveon, embrio  gibi... Eğer elinizde projeyi hayata geçirecek paranız yoksa bu şirketler sizin yerinize yapıyor dediğim gibi projenin uygulanabilmesi çok önemli.

Konu uzadıkça uzar biz kısa keselim siz işinizi kurmaya başladığınızda size taş atanlar çok olacak zor yollara gireceksiniz ama siz sabırlı olun ve kazanacağınıza inanın. Gerçek hayattan da kopmamak şartıyla  mücadeleniz sonucunda mutlaka bir marka olabilirsiniz. Yapılan en büyük bir hatayı da siz yapmayın işinizden hemen gelir kazanmayı ümit etmeyin .

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • “Türkiye’de neden marka çıkmıyor?

  Maalesef biz taklitçi bir milletiz nerede güzel bir proje çıkarsa onların klonları her yerde görüyoruz.”

  Bu kısma kesinlikle katılmıyorum. Taklitçi millet falan değiliz biz. Tutan internet projelerinin kopyaları bir tek Türkçe mi var? Türkçe’nin kaç katı başka milletlerin var.

  “# Türkiye’den neden uluslararası İnternet markası çıkmaz?
  …..
  # İnternet şirketinizi nasıl satarsınız?”

  Ayrıca yukarıdaki sorunun cevabı aynı anda altındaki konunun da tartışılması olmasın? :)

 • Taklit yok desen dahi var ama üzerinde durduğum sadece o değil alt yapı sorunumuz var sermaye yok. Sermaye olmadığından maalesef projeden hemen kazanç bekliyoruz işte bu yüzden iyi şeyler ortaya koyamıyoruz. Bunların zamanla aşılacağına inanıyorum eğer inanmasaydım bu yazıyı yazma gereği duymazdım