#WOMM En Etkili Pazarlama Tekniği

Para icat edilmeden önce ticaret takas yöntemiyle yapılırdı. Paranın icadından sonra ticaret hızlı bir şekilde gelişme gösterdi. Zaman içerisinde insanların nufusu artınca beraberinde ihtiyaçları da arttı, eskiden ihtiyacımız olan tek şey barınma ve yemekti, onun için de kendimiz üretim yapabiliyorduk. Şuan ise ihtiyaçlar o kadar arttı ki maalesef tüketici olmak zorunda kaldık.  Tüketmek için paraya gerek duyulur para kazanmak için üretim yapmak gerekir. Yani biz bir ihtiyaca yönelik üretim yapacağız sonra kazandığımız parayla başka ihtiyacımızı gidereceğiz.

Basit bir örnek verirsem bir çiftçi domates üretir sonra ürettiği ürünü satar kazandıklarıyla televizyon, mobilya gibi başka ihtiyaçlarını karşılar.

Yeni dünyada herkes hem üretici hem tüketici olmuş işte bu yüzden iyi bir pazarlama yapmak bir sanattır. Sanatçı bir eser meydana getirirken kimsenin aklına gelemeyecek güzellikte bir yapıt oluşturur eğer doğru bir zamanda onu halka sunarsa çok beğenilir, eğer erken sunarsa beğenilmesi için biraz zaman geçmesi gerekir(Sonra değeri anlaşılır :) ) Eğer doğru bir zamanda doğru bir ürün üretilmişse pazarlamada en etkili silah şüphesiz iyi bir reklam yapmak olur.

Bazı ürünler vardır ki herkesin aklına gelir yalnız onu üretmek maliyeti fazla olacağından herkes iç geçirir ama kimse yapamaz. Eğer insan isterse başaramayacağı bir şey yoktur.  Öyle de olmuştur, kaliteli bir ürünü kalitesinden ödün verilmeden ucuza mal etmeyi başaranlar oldu. Peki başarıya nasıl ulaşıldı?

Şuana kadar hep klasik pazarlama yöntemlerini kullandık ne zaman kaliteli bir ürün ürettiğimizde herkes o ürünü tanıdığı kişiye tavsiye eder.  En etkili pazarlama kulaktan kulağa reklam olmuştur.  Bu noktadan çıkış yapılarak network marketing ( çok katlı pazarlama) yöntemi bulundu. Burada bir ürün üretiliyor ve ürünü disbiritör vasıtasıyla tüketiciye ulaştırılıyor.  Ürünü alan kişi ürünü tavsiye ettiğinde karşılığında komisyon aldığı için tavsiye etme bir iş olarak görülüyor o yüzden iyi bir sistem kuran bu yöntemle daha iyi kazanıyor. Bu pazarlamaya avon örnek verilebilir.

Network marketing dışında “Kulaktan Kulağa” ya da “Ağızdan Ağıza” reklam yapılabilir mi?

Word of mouth marketing (WOMM)

Kuşkusuz herhangi bir ürün veya hizmet etkili bir reklam stretejisi izlenilerek yapılabilir. Birinci kural hitap edilen müşteri kitlesini iyi tanımaktan geçer. Doğru kişi kitlesine ve doğru zamanda ulaşan bir ürün her zaman kazanç sağlayacaktır. Bu reklam stretejisinde en önemli faktör tüketiciyi mutlu etmektir.

Etkili reklam nasıl yapılır?

Sosyal medya, mobil uygulamalar, arama motorları optimizasyon ve reklamları gibi dijital pazarlama kanalları ile öncelikle ekonomik bir şekilde tanıtım yapmak mümkündür. Herhangi bir dijital pazarlama kanalı ile müşteri kitlesini mutlu edecek yaratıcı çalışmalar yapılabilir.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir