Ekim 2007 Pagerank Güncellemesi Analizi

Google uzun süredir pagerank güncellemesini yapmamıştı. Bu süre uzun olunca pagerank hakkında farklı yorumlar yayılmaya başlandı. Bildiğim kadarıyla geçen sene Ağustos ayında da aynı şey olmuştu. Bunlardan bihaber olup yorumları okurken bu yorumlar nedir ve neden yapıldı buna bir değinelim. Pagerank nedir diye soranlara wikipediadaki açıklamayı referans olarak verebiliriz. Fazla uğraşmaya değmese de yine de merak edenler olabilir ve bilinmesi gerektiğine inandığımız için pagerank-nedir.blogspot.com bloğunu takip edebilirsiniz.

Birkaç gün önce Damacana.org pagerank güncellendi diye müjde vermişti. Ama biz ondan öncesine bakalım

Burcu Doğan Pagerank ne kadar önemli diye bir yazı yayımladı. Konu google stratejisini değiştiriyor mu? Bu haklı tepki nerden çıktı derseniz google’a “site ekle” yazdığımızda 2.390.000 tane sonuç çıkıyor. Tırnak işaretlerine ve bunun sadece bir Türkçe arama olduğuna dikkat edilirse sonuç gerçekten vahim. Bu sonucun fazla olmasının tek sebebi google sitenin ne kadar ziyaret edildiğine bakmaksızın link popülaritesine göre değer verdiğinden çıkıyordu.

Google para karşılığı link satan dizin sitelerine savaş açtı mı?

Bildiğimiz sitelere bir baktığımızda birçoğunun değiştiğini fark edebiliyoruz. İnsanın aklına şöyle bir şey geliyor google alexa’ye göre mi pagerank güncellemesini yapacak. Bu soruya bir cevap verebilmek için bir analiz yapmak daha mantıklı görünüyor

http://www.zoque.net -forum ağırlıklı güncelleme Alexa değeri: 12,470 pagerank: 3

http://www.ceviz.net/ -forum ağırlıklı güncelleme Alexa değeri: 44,465 pagerank:-

http://www.fazlamesai.net- blog sitesi Alexa değeri: 78,407 pagerank: 5

http://mzffer.blogcu.com -blog sitesi Alexa kendisini blogcu.com dan alıyor: 1,807 pagerank: 3

Alexa değeri fazla yüksek olan ceviz.net son zamanlarda makale durgunluğu yaşadığından dolayı pagerank değeri düşmüş olabilir. Ceviz.net alexa değerinin pagerank için fazla önem kazanmadığının bir göstergesi. Türkiye’de yine en çok ziyaret edilen forum sitesi zoque pagerank değeri 3 ve birkaç bildiğimiz forum sitelerin değerine baktığımda müthiş derecede bir düşme olduğu gözle görülür cinsten. Bu sonuçlara dayanarak google artık forum sitelerini sevmiyor diyebiliriz. Fazlamesai Türkiye’de en çok takip edilen bir blog sitesi, özgün bir içerik sayesinde pagerank değerinde bir düşme yok. Daha önce blogcu.com üzerinden yayımladığımız mzffer.blogcu pageranki 1’den 3’e bir sıçrama gerçekleşmiş. Blog sitelerinin çoğunda ahım şahım bir düşme gerçekleşmemiş aksine birçok sitede yükselme oldu. Google Blogohbe’ye de 3 değer vererek şereflendirmiş. mzffer.blogcu.com uzun süredir güncellenmiyor tek özelliği blog sitesi olması ve özgün içerik olmasıdır.

Henüz bu yorum için erken olsa da sonuçlardan bakıldığında google blog sitelerine aşık olmuş ve forum sitelerinden de nefret ediyor diyebiliriz. Tabi bir ilginç durum daha var top list sitelerinin pagerank değerinde bir değişme gerçekleşmemiş. Belki birçok kişinin merak ettiği Mert Alemdar arkadaşımızın vikipedi sitesi ne durumda 7 den 6 ya düşeceğini tahmin ettiğimiz sitenin değer şuan için 1 olduğuna göre google stratejisini değiştirmiş demekte haklıyız. Sizce google’ın yeni strateji nedir?

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Benim iki site 2 den sıfıra düştü. Ama her şeye rağmen güncelleme olması güzel ya:D

 • arkadaşlar yav benim pagerangkönce 4 tü sonra 3 e düştü 27 ekim güncellemesinde ise 1 e düşmüş nasıl oluyo bu yav

 • Bu gelişmeyi hoş karşılayamadım. İlk kez Google’un yaptığı bir işe akıl sır erdiremiyorum.

  Pagerank Algoritması “telafili hata düzeltimli bir algoritma” olmalıdır.

  Bunun anlamı şu; forum.zoque.net örneğinde olduğu gibi topluma hizmet eden sitelerin hiç kimse tarafından linki verilmese de günlük ziyaretine amaçlarına ve içeriğine bakılarak pagerank’ı yüksek olmalıdır. Bunun için belki her ülkenin mesela Türkiye’nin ilk bin – onbin aralığındaki siteler için editör denetimli ek bir puan bile hesaba katılabilir.

  Dahası diyelim siteler hata yaptı. Google neredeyse kimseye bağlantı vermeyin diyecek. Sanırım nofollow tagi ekleyin diyor linklere ki, bu kabul edilebilir değil. Binlerce yazıda kim bununla uğraşır?

  Eğer cidden sitelerin “forum.zoque.net dirsek teması kampanyası” gibi karşılıklı birbirlerine link vermesi istenmiyorsa sistem bunları otomatik olarak etkisiz hale getirmeli.

  “Hata telafili algoritma” dediğim bu.

  İnsan bedeni gerek işitme de, görmede tüm algılamasında bunu kullanır. Gözlerden biri bulanık görüyorsa diğerinin görüntüsünü iki gözden geliyormuş gibi öne getirir.

  Şimdi Güneşin Tam İçinde gibi Pagerank’ı 5′ten 4′e düşenler için bence büyük haksızlık. Çünkü birçok konuyu hazırlamamız biliyorum ki günlerimizi alıyor. Sağdan soldan alıp kopyalayarak yazmıyoruz ki.

  Üzerinde düşünülmüş, yıllarımı alan araştırmaları yayınladığım sitemin her gün bilinçli tekil ziyaretçisi artarken, pagerankının düşmesi buna karşılık “çöp blog” demekten çekinmeyeceğim blogların yükselmesini haklı bulmuyorum.

  “Adalet eşitlik değildir. Hak sahibinin hakkını teslim etmektir.”

  Eğer bu yapılmazsa tek yönlü hesaplamalar hep hatalı olur

 • Özgün içeriğe önem veriyor Google amca :) bundandır ki Youtube’ın içerikleri diğer siteler tarafından alındığı için Youtube’ın PR 3 ; ama düzelecektir bu 3 meselesi :)

 • Arkadaşlar ilginçdir benimki dmoz indexli bir site ve pr 2 den 0 a düştü. Google dizinde ise üç gösteriyor:D

 • Benimki de ikiye çıkmış aldığım linkler boşa gitti yaw tam para kazanacaz derken:D

 • Google bu son hamle ile kafa karıştırmak istiyor olabilir. Bloglarda link verirken güvenli sitelere link veriyoruz oysa forumlarda durum karışık sanırım google şöyle bir şey demek istiyor benim sevmediğim kişilerle konuşursanız dostluğu bozarım demek istiyor. Bu tavrı ile forum kültürüne bir darbe indirmek istediği kesin ama zoque ile mzffer.blogcu google gözünde aynı değer demek doğru olmaz çünkü aramalarda pagerank çok fazla önemli olduğunu düşünmüyorum.

 • Pagerank hakkında fazla yazı yazılınca google’da acaba ne yazmışlar diye bir arama yapayım dedim. Benim siteyi 29 sırada gördüm pagerank güncellemesi
  Bu kelimelerin yanına 2007,Ekim ,google gibi kelime ekleyince ilk sayfada çıkıyor. Benim dikkatimi çeken nokta şu oldu daha önce düzenli olarak kelime kontrolü yaptığımda benim site fazla ön sıralarda çıkmıyordu şimdi pagerank etkisini göstermiş oluyor. Bu sonuç google hala pageranki yüksek sitelere öncelik tanıyor anlamına gelir. Her zaman için söylerim pagerank çok önemli değildir. Pagerank google sıralamasını etkileyen bir sürü faktörden sadece birisi.

 • pr değerini veren gugıl alanda gugıl. :D bakalım ileriki günlerde neler deyişecek.

 • biradan pagerankıma bakacağım keşke, pagerankı öğrenebileceğimiz bir site adresi de verseydin iyi olurdu.

 • Google toolbar ile sitenizin pagerank değerine bakabilirsiniz ayrıca googla arama motoruna pagerank yazdığında karşına bir sürü site çıkmakta yok benim istediğim sitemin ne kadar populer olduğunu öğrenmek, sadece pagerank değil bütün servisleri kontrol etmek ve ayrıca o sitenin sahibi Türk olsun diyorsan işte sana sitebilgi.net adresini önerebilirim ve bütün sayfalarınızın tek tek değerine bakmak için sizi şuraya davet ediyorum

 • memurdostu.blogspot.com pagerankı sıfır. Daha yeni başladım buradan yazmaya ondandır.

  Daha önce memurdostu.blogcu.com adresine yazıyordum. Pagerankı üç idi. Bu siteyi epyidir güncellemiyorum ondan olsa gerek pagerankını ikiye indirmiş Google amca.

 • Şu pagerank işine bi türlü aklım ermiyor. Benimde sitem 2 den 0 a düşmüştü yani nedir bu Prsi en yüksek olan, google da en tepedemi olur? Bu sistem neye göre işler. Gerçekten kafa karıştırıcı.

 • Selam bu ağustos ayınında pr güncellemsi var ben geç backlink kastım acaba faydası olurmu yaklaşık 2 günde yani 2 şer saate toplam 4 saate 400 kastım faydası olurmu acaba pr 0 kaç olabilir :S :D

  • @emrah
   Faydası olmaz ama zararı olabilir :)
   Çok kasma yavaş yavaş yap bunu ama sürekli yap