Dinamik Link Değişimi Nasıl Yapılır?

Link değişimi hakkında hep kararsız kaldık, sırf pagerank değerini yükseltmek için link değişimine hep karşı çıktık istedik ki blogcuların amacı kendi aralarında bir iletişim olsun, yorumları daha da artırmak olsun. Blog sayıları zamanla artığından hepsiyle link değiştirmek imkansız zaten gereksiz bir şey. O halde beğendiğimiz blogları google ile papaz olmadan nasıl destekleyeceğiz, bu amaçla düşündük bizim imdadımıza google reader koştu şimdi google reader ile nasıl dinamik link değişimi yapacağımız anlatalım.

Eğer sizin de listede bloğunuzun olmasını istiyorsanız ilk başta blogohbeyle uyumlu (genelde teknoloji, bilim ağırlıklı) ve gerçekten kaliteli blog tutmanız ön şart. Ayrıca ilk başta link verip sonra hiç uyarı bile vermeden linkler silindiğinden genelde yorumlarıyla buraya ahenk katan hatta blogohbe üyesi olup bizzat gezdiğim siteleri dikkate alacağım.

Bu şartları sağlayan sitelerin bize link verdiklerini görür görmez ilgileneceğiz (göremezsek lütfen bize bildirin). Şunu hatırlatalım haftada 5 ten fazla girdi ekliyorsanız sizin için başka alternatifler düşünürüz bu önlemi listeyi işgal etmemek adına aldık.

Bize her türlü destek verenlere teşükürler etmeyi borç bildik lütfen kabul ediniz :)

Bu işe başlamanız için ilk başta google’ın tüm nimetlerinden yararlanmak için bir gmail hesabınız olmalı. Eğer hesabınız yoksa hemen buradan kayıt olunuz. Kayıt olduktan sonra google ana sayfasından bile ulaşacağınız hesabım bölümüne giriniz. Alt kısımda yeni bir şeyler dene linkinde Google’ın tüm nimetlerini görebilirsiniz şimdilik bize lazım olan sağ tarafta bulunan reader kısmı, zaten linke tıkladığınızda büyük bir buton var get.. diye başlar ona tıklamanız yeter. Artık bir google reader hesabınız oldu şimdi nasıl dinamik link oluşturacağımıza değinelim.

Eğer linkler İngilizceyse sağ üst tarafta setting linki var oradan dilini Türkçeye çevirebilirsiniz. Dilini Türkçe yaptıktan sonra deneme amaçlı bir tane blog rss adresini ekleyelim blogohbe rss adresi

http://feeds.feedburner.com/blogohbe

Daha sonra sol alt kısımda abonelikleri yönetin diye bir yer var linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki resim gibi bir yer çıkacak.

google reader abonelik

Resimde anlaşıldığı gibi klasör ekle linkine tıklıyoruz sonra karşımıza çıkan ekranda bir etiket giriyoruz örneğin blogohbe gibi artık işimiz bitmişti. Etiketler bölümüne giriniz büyük ihtimalle eklediğiniz etiket gözükmeyecektir o yüzden sayfayı yenileyiniz(f5 tuşuna basabilirsiniz) sonra ilk aşmaları takip ederek tekrar etiketler kısmına giriniz. Blogohbe(girdiğiniz etiket) önündeki kutucuğu işaretleyiniz ardından “paylaşımı değiştir”den geneli seçiniz işte bu aşamadan sonra dinamik linklere sahip oldunuz hemen kodu almak için sitenize bir klip ekleyin bölümüne girmeniz yeterlidir. Daha sonra blogları nasıl ekleyeceğim diye merak ediyorsanız yine ana sayfaya(google reader’a geri dön kısmı) dönüp solda abonelik ekle bölümünden beğendiğiniz bir blog sitesinin rss adresini giriniz ve fareyle yeni siteyi klasör şeklinde olan etiketinizin üzerine sürüklemeniz yeterlidir

google reader abonelik büyük resim

Google reader artık kullanılmadığı için link paylaşma Google+, Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesaplarında yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • meraba ben şanlıurfadan ibrahim eğer isretseniz sizinle link alış verişinde buluna biliriz bu hem sizin için iyi olacak hemde bizim için siteme baka bilirsiniz sanlı urfanın en büyk firma rehberi

 • Halihazırda google readerim varken deneyeyim ben de.

  Anlatım için tşkler.

 • Google Reader site tanıtımları için rss teknolojisi kullanan süper bir sistem. Paylaşım için Teşekkürler

 • selam link degisimi yapmak isitiyroum bır cok sıte var kendım seocuyum mailinizi beklıyorum

 • Teklifiniz için teşekürler ben link değişiminden blog sitelerini kastettim. Seo da mantık amaçsız çok ziyaretçi çekmesinden ziyade sitenin amacına uygun fazla ziyaretçi olmalıdır. Size tavsiyem link değişimi yaparak sitenizin kalitesini düşüreceğinize daha fazla kaliteli içerik ve tüm tarayıcılara uygun bir tasarım geliştirmenizdir.

 • Selam.Kardeş, siteye google reader klipini ekleyince haberlerin altında (eklentide) yer alan “Tümünü görüntüle” sözlerini kaldırmak mümkünmü acaba,mümkünse nasıl?
  Önceden Teşekkürler!

  • @fatih wordpress gibi sitelerde haberler bazen özet şeklinde sunuluyor bu durumda google reader haberin devamını linkini veriyor eğer özet şeklinde olmazsa o zaman yazmaz