3 Aşamada Zamanı Etkili Kullanma

Konuya başlamadan önce söylemeyi borc olarak bildiğim üzüntümü sizinle paylaşmak istiyorum. Tüm şehit ailelerine ve tüm milletimize baş sağlığı diliyorum. Bu sorun sadece siyasetçilerin ve ordunun değil hepimizin sorunudur ve en çok mağdur olan halk yani biz olduğumuz için elele verip bu soruna bir etkili çözüm getirmek için elimizden gelenini yapmalıyız. Gelecek Ramazan bayramının hayırlara vesile olması dileğiyle herkesin Ramazan bayramını kutlarım.

Bilimsel olarak tam tanımını yapmadığımız “zaman” üzerinde bir düşünelim. Neden saatlerce zamanımızı boş yere tüketiğimiz halde zamanım yok diyoruz? Zamanı durdurmak mümükün mü? Einstein’nın izafiyet teorisinde belirtiği gibi geçmişe yolculuk yapılılabilir mi? Bilimsel olarak kafamızı kurcalayan sorulardan bambaşka olan neden zamanım hep boşa gidiyor? ve keşke yapmasaydım bunları dediğimiz anlara ne demeli. Konumuzu fazla saptırmadan sorulara bir son verelim zaman tanımı hakkında yanlış bildiğimiz tanımlar ve zamanı etkli kullanma üzerinde bir tartışalım;

Boşa geçen zaman nedir biz bunu ne gibi durumlarda söyleriz;

Çoğu insan hep zamanının boşa geçtiğinden yakınır o yüden hep verimli işler yapmak için didinir durur, çalışır çalışır çalışır ve en sonunda bir hiç ile uğrışır. İyi de verimli olabilmek için çalışmak gerekmiyor mu?

Eğer biz zamanı etkin kullanmayı anlamadıysak çalışmamak en iyisidir. Etkili bir iş çıkarmak için zamanımızı iyice yönetmeliyiz hiçbir şekilde fire vermemeliyiz. Daha verimli çalışmak için zamanı durdurmayı bırakıp ve keşkelerden uzak bir hayat yaşamalıyız o yüzden herşeyi bir program içerisinde yapmalıyız.

İyi düşün ve hızlı karar ver

Zamana hakim olabilmek için en etkili yöntem onu listelere bölerek iyice ayrıştırmak kısacası iyi bir analiz şart! Hemen elimize bir kağıt alalım ve 24 dilimlik bir doğru çizelim ilk başta programımızı yapmadan önce son bir aydır harcadığımız zamanımızın bir genel ortalamasını alalım ve onu yazdığımız dilimlere geçirelim. Sonuç nedir şimdi bir düşünelim?

 1. Ya ne olacak evden işe, işten eve benim çizelgeden uyku, televizyon ve işi çıkardığımda hiçbir şey kalmadı…
 2. Çizelgeyi doldurdum, her türlü işe koşturuyorum o sorun, bu sorun aman Tanrım 24 dilimlik çizelge yetmedi…
 3. Ben hayatı dolu olu yaşarım nerede eğlence orada ben çizelgeyi çizemedim çünkü hergün farklı işler yapıyorum…
 4. Bu çizelge zaten bende vardı ve genel ay ile karşılaştırdığımda fazla bir fark yaşamadım genelde iş, spor, muhabet gibi her türlü aktivitelere katılırım…

Listede ki belirgin farkları gördünüz mü? Eğer cevabınız 4 ise siz iyi bir yöneticisiniz, eğer farklı bir cevap vermişseniz biraz daha düşünün bir şeyler ters gidiyordur.

Aşamalarla daha açıklayıcı bir çözüme gidelim;

01. Düşünme evresi

Yukarıda tanımlamaya çalıştığımız konu ne istediğmizi bulmaya yönelik düşüncelerdir. Kendmizi tanımalıyız ve hedefimiz bizim kadar değerli olsun. Kendimize yapacağımız en büyük iyilik zamanımızı boşa harcamamaktır.

02. Boşa geçen vaktimizi tespit etmeye yönelik çalışmalar

Galiba en önemli nokta burasıdır birçok yanlış anlaşılma ile vaktimizi boşa harcıyoruz.

 1. Eğitim amaçlı televizyon, film, reklam izlemek boş zaman değildir, kafamızı rahatlatmak (stres atmak) amaçlı film izlemek hiç değildir. Bir film izlediğimizde müthiş derece stres atabiliyoruz ama bir kaç Film izlediğimizde bu sefer ilk baştakinden daha fazla strese giriyoruz. O halde herşeyin fazlası zarar diyoruz.
 2. Sıkıntılı bir şekilde otobüs beklemek değerli vaktimizi öldürmek demektir. Sohbet ederek, kitap okuyarak ,müzik dinleme ya da bizi rahatlatan düşünceler kurarak beklemek kendimize verdiğimiz en büyük ödüldür.
 3. Bir işi yapmadan önce iyice düşünmeliyiz olası sorunları göz önüne getirip çözümler üzerine yoğunlaşmalıyız bu etkili çalışmanın ilk prensibidir. Bu konu hakkında ki batıl inanç ise endişe etmek yani çözüm özerinde değil de sorun üzerine yoğunlaşmaktır.
 4. Dostlarımıza zaman ayırmak onların sıkıntılarını paylaşmak, onların derdini dinlemek boşa geçen zaman değildir.
 5. Bir işimiz var mutlaka bitirmeliyiz ama fazla zamanımız yok o yüzden çok sıkılmamıza rağmen işi aralıksız yapıyorsak bir kez daha süşünelim bu gibi durumlarda dahi bir mola vermek boş zaman değildir çünkü onun bize getireceği çok fazladır. ÖSS sınavında iki defa 5 dakikalık mola vermek ne kadar zihin açtığını duymuşsunuzdur.

Sorunları istediğimiz kadar çoğaltabiliriz özetle uzun vadede bize getiri olan işleri yapmak üzerinde durmalıyız.

Bir evde bir yangın çıktığında ilk başta onu söndürmeliyiz sonrasında niye çıktığını araştıralım

03. Tespit ettiğimiz sorunları çözmek ve etkili çalışma programlarını geliştirmek

Tabi bu konu biraz uzun sürecektir blogohbe özellikle bilgisayar üzerinde boşa geçen zamanı azaltmak üzerine kuruldu. “Bu konu hakkında blog yazarları için güzel bir makale hazırlıyorum”

İşimizi bilmeliyiz özellikle fazla kullandığımız araçları en iyi performans sağlaması için ne gibi işlemler yapılması üzerine yoğunlaşalım. Mesele bir öğrenci iseniz sizin kullanıdğınız araçlar genelde eğitim, bilgisayar ve sosyal etkinliklerinizdir (gitar, saz…). Aslında işiniz ne olursa olsun bilgisayar şart bilgisayar ile ihtiyacımız olan araçlara ulaşıyoruz işte bu aramalar hızlı olmalıdır google arama motoru ile ne yapılır yazımızda arama ipuçlarını sunduk.

pdram.emu.edu.tr sitesinde öğrenciler için planlı çalışma hakkında kısa bir makale yazılmış okumanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • Muzaffer kardeş senin ve sitenin tüm ziyaretçilerinin Ramazan Bayramını kutlarım.

  Daha nice bayramlara ulaşabilmek umuduyla….

 • teşekürler senin de Ramazan bayramın kutlu olsun hep nice mutlu bayramlara

 • merhaba arkadaşlar zamanımızın çoğunu nasıl değerlendirecemizi bilmeyen arkadaşlarımız var maalesef.andreyandre***@hotmail.com adresim