Blog Yazma ve Düzenlemenin En Kolay Yolu ScribeFire

Niye blog yazıyoruz diye sorduğumda herkesin hazır bir cevabı vardır adeta yıllardır bu soruyu bekliyoruz gibi hemen açıklama yapmaya başlarız. Herkesin ortak noktası keyif verdiği için yazarız cevabıdır. Bunu daha da keyifli yapmak için bir kaç yolumuz daha var. Zaman bizim için elbet önemlidir ve kimse zamanının çoğunu blog yazarak uğraşmak istemez. Blog yazmaya verdiğimiz gereksiz zaman ilerleyen süreç içerisinde blog yazmaktan soğumaya kadar götürebilir. Bunu düşünenler hemen tedbir almaya başlamışlar. Blog yazmayı nasıl daha hızlı yazarız diye düşündüğümüz de yardımımıza koşan ScribeFire eklentisi koşuyor.

ScribeFire: Chrome, Firefox, Safari gibi popüler tarayıcılarda eklentisi mevcuttur. Hangi tarayıcı kullanıyorsanız. İlgili browser için eklentisini yükleyebilirsiniz.

Eklentiyi kurduktan hemen sonra durum çubuğunda onun simgesi çıkmaya başlar fareyle tıkladığımızda karşımıza bir yazı yazma editörü çıkıyor gerekli şifre ve kullanıcı ismini bir keze mahsus girdikten sonra yazı yazmaya başlıyoruz . Eklenti blogger, wordpress.. gibi hesabınıza yazı yazmayı sağladığı için tüm hesaplarınızı bir tek panelde yönetme şansını yakalıyorsunuz.

Yazı yazmayı kolaylaştırmak için eklenti tek başına yeter mi?

Resim yükleme, etiket ekleme, yazı yönetme gibi bir çok özelliği sayesinde bizlere güzel kolaylıklar sağlıyor.

Yazılarımızı Türkçe yazdığımızdan imla hatalarını kontrol etmek zor oluyor o yüzden ben Windows’un başlat menüsüne tuttur özelliğinden Microsoft worda hemen kısa yoldan erişiyorum olası hataları takip etmek bir dakikayı geçmez. Bazen bir şeyi anlatmak için açıklama yapmak yerine resim eklemek daha iyi oluyor. Masaüstü resmini çekmek için PrtScn ( Shift+PrtScn ) tuşuna basıyorum sonra kısa yol atadığım Paint’i açıyorum ve yapıştır(ctrl+V) ile hemen resim karşımda sonra gereken düzeltmeleri yapıp masaüstüne kaydediyorum. Paint kullanmamın amacı hızlı açılmasıdır bazen photoshop kullanmak zorunda kalabiliyorum.

Eklentiyi kurduktan sonra bir sorun yaşayabilir miyim?

Ne yazık ki buna hayır demek isterdim. Blogger hesabı için fazla sorun teşkil etmez olası sorunlar nedir peki

  • WordPresse bağlantı eklediğimizde bazen bağlantıyı farklı sayfada açmak istiyoruz eğer eklentiden yazarsanız target=”_blank” komutunu elle yazmamız gerekir.
  • WordPressin sayfanın devamını oku kodu olan <!–more–> komutunu elle yazmak gerekiyor
  • WordPress te kategorileri etiket olarak görüyor o yüzden etiket eklemek sorun olabilir. Yeni sürümünde bu sorun giderildi.
  • Yazı yazarken web standartlarına uymak açısından resim eklemek istediğimizde alt=”” tanım kodunu eklemiyor. Resim görüntülemede sorun yok sadece standartlara uymak açısından söylemek istedim.

Yukarıda belirttiğim gibi blogger hesabınız için hiç hata yok diyebilirim. Zaman içerisinde ki eklenti güncellemesinde daha başarılı kaynaklar da sunabileceğine inanıyorum.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Bu firefox eklentisi ile wordpress,blogger,Typepad.com, msn spaces… gibi hesabınızdaki bloglara hiç uğramadan yazı gönderebilirsiniz.

  • @Selin
    Belki çok şanslısın ben yorumları kontrol ederken siz yorum yazdınız ama her zaman hayat bu kadar kolay olmuyor blog yapmak hemen olacak iş değil biraz araştırma ve sabır gerektirir. Benim email adresim aynı zamanda msn adresim olur topluma bir blogcu daha kazandırmak beni sevindirir ilk başta bu soruyu kendinize sorun “Blogcu olmaya hazır mıyım?” diye. Eğer kendinizi hazır hissederseniz elimden geldiği kadar yardımcı olurum geresi sizin hayal gücünüze kalmış

  • kardeş gerekli isimi ve parolayı yaz diosunya orda oradaki şifreyi we ismi nerden bulucaz? ayrıca +rep