Blog Sitenize Önem Veriyor Musunuz?

Son günlerde benim blog sayfam yok diye övünen köşe yazarlarının aksine biz blog site faydaları üzerine daha da yoğunlaşalım. Blog okuma hakkında bir girdi düşündük fakat bir o kadar önemli konu daha var, yazma daha önceki yazımızda feci şekilde bloglara ihtiyaç var diye haykırdık. Artık hepimiz biliyoruz ki blog yazarları para için blog yazmıyor bu işten çok karlı ve az uğraş verici bir sürü iş var. Bu işi hakkıyla veren birçok blog örneği vermek mümkündür. Az önce bahsi geçen örnekte yazıdan blog sitesine çok önem verdiği anlaşılıyor fakat bizim istediğimiz bütün kaliteli diyeceğimiz blog yazarlarının bloglarına önem vermeleridir. Bütün gayemiz şu sorulara olumlu cevap bulabilmektir.

Bloğunuza ne kadar önem veriyorsunuz? Yazılarınızı düşünerek mi yapıyorsunuz ve yazılarının arkasında duruyor musunuz? Size faydalı olabiliyor mu?

Çoğu blog yazarı içimden gelerek aklıma gelenleri yazıyorum diyor. Aslında bakarsanız bunu zaten herkes yapıyor ama belli bir çizgide olması bir zorunluluk olarak görüyoruz. Blog bir hatıra defteri değildir bir yazıyı sadece kendim için yazıyorum diyen bence bir günlük tutsun daha iyi. Blog kavramı o kadar genelleşti ki onu ifade etmek zaman alıyor kısacası okuyucuya faydası olmayan bir yazıdan kesinlikle sakınmak gerekir.

Lafı çok gevelemeden  bloğum ilk başta bana sonra bütün okuyuculara faydalı olabilmeli,  bana özgün olmalı,  kendimi ifade ettiğim bir yer olmalı,  bilgilerimi  test ettiğim  bir yer olmalı ve  benzeri söyleyeceğiniz bir çok şeyiniz varsa buyrun blog yazmaya başlayın . Sizin o eşsiz düşünceniz neydi?

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • katılıyorum :) ben yeni sayılırım Elektronik il ilgilenen kişilere faydalı çalışmalarım oldugunu düşünüyorum her nekadar blog elektronik koksada :) az çok bilgim olan diger konularada yer vermeden duramadım :)

 • @gevv sizin siteye bakıldığında faydalı bir site olduğu gözle görülür cinsten. Umarım bütün bloglar hep böyle olur. Kısacası uzman olduğumuz alanda konuşsak ne güzel olurdu.

 • Ben bloğun bir çizgide olması karşısındayım. Aslen günlük tutmak çok istedim ama bir türlü beceremedim. Herseferinde ilk 10 sayfasından sonra canım sıkıldı.

  Ama internet günlüğümde öyle değil. O sırada aklıma birşey geliyor hemen yazıveriyorum. Ayrıca sitemde her insanın işine yarayacak bilgilerin bulunması bence daha iyi :)

  Sizce :) ?

 • Günlük benim bildiğim insanın hayatında yaşadığı olayları yorumlamsıdır. Aşk sevgi gibi duygularını anlatırken aynı zamanda yaşadığı acıları anlattığı tek varlık(ben günlüğümü bir dost olarak görüyorum) diyelim. Her telden yazılan bloglar öğle değildir. Bloglara baktığımızda internetten ya da başka bir yerde duyduğumuz heberleri yorumluyoruz. Burada güzel yorumlar yapanlar elbet başarılı oluyor. Bu durum ise habercilik anlayışıyla aynı görüyorum. #Erhan kardeşimizin bloğuna baktığımızda tabiki faydalı içerik olduğu göz önünde burada her telden yazılan blogları faydasız olarak küçümsemiyorum daha iyisi varken onu niye yapmıyoruz diyorum.

 • blog un faydalı bişey oldugunu düşünüyorum. her halükarda işe yarıcagından eminim :)

 • Ben blog yazmaya yeni yeni başladım.İlk başlarda spacesimi düzenlemek için bir siteye girdim.Orada wolkanca.com u gördüm oradada renkliblogu gördüm.Yazılarını okuduğumda çok hoşuma gitti.Bloglarla o zaman tanıştım.O günden sonra benimde bir blogum olsun bende bildiklerimi duyduklarımı paylaşayım dedim.blogcuda ve mynette blog açtım.Duyduklarımı ve yaşadıklarımı yazıyordum.İki ay önce kendi blogumu açtım ama tema konusunda sıkıntım var ,tema beğenemiyorum:D…

  Ne tür şeyler yazarım?
  =>İzlediğim videoları,okuduğum haberleri ve fıkraları,oynadığım oyunları,seyrettiğim filmleri ve merak ettiklerimi genelde yazarım blogta.

 • ve blog, okuyucalara sahip olabilmeli. bu hem blog yazarlarina, hem de aslinda hic tahmin edemeyecegimiz kadar derecede okurlara bagli. blog yazmak ne kadar bir aliskaliksa, blog okumak da o kadar oyle. blog ne kadar kaliteli olursa olsun, henuz ulkemizde blog mantigi okurlarin kafasinda yer etmis degil. belki de bunun gerceklesmesi icin, ulkedeki belli basli siteler blog sayfalarini da olusturup, okurlari blog okuma isine alistirmali.

 • Söylediklerine katılıyorum ama bu iş kişisel bloglarda bence biraz zor. Örneğin ben kendi bloğumda biraz daha geniş çerçevede yazıyorum çünkü aklımda bin tane düşünce oluyor ve yeni öğrenip paylaşmak istediğim programlar, algoritmalar, haberler oluyor. Yani bunları sınıflayıp ayrı bloglara taşıyamıyorum çünkü o zaman da o bloğu tam dolduramayabilirler.

  Ama bir taraftan şöyle de birşey yaptım. En çok yazmak istediğim ve bir arada toplanmasını istediğim bir konuda (MATLAB ile Görüntü İşleme) yazdığm yazıları ayrı bir blogda topladım. Bunu yaparken kullanıcıları düşündüm. Benim için hava hoş, istediğim yere yazarım. Ama sadece bu konuya ilgi duyan insanların konu ile alakasız şiirlerimi, düşüncelerimi okumak zorunda kalmasını da istemem. Tabi bunu kategorilere ayırıp sadece o yazılara abonelik seçeneği ile yapabilirdim ve insanlar o kategorideki yazıları takip ederlerdi ama açıkçası ben başka blogları okurken öyle yapmıyorum. Daha derli toplu, belli konuda zengin içerik veren bloglara daha çok ısınıyorum. Her daldan takılan bloglarda boğulmak istemiyorum.

  Umarım senin de dilediğin gibi Türkiye’de daha güzel bir blog kardeşliği ve zenginliği oluşur. Youtube’de, Facebook gruplarında alıştığımız o seviyesiz yorumlar, küfürler buralardaki kalitede silinip gider.

  Saygılar, sevgiler, keyifli bloglanmalar…