Blogcu Neden Gelir Elde Etmeli?

Siz bir blog oluşturmaya başladınız, ilk amacınız düşüncelerinizi paylaşmak olacaktır. Bir blogcuya Neden blog yazıyorsunuz? dediğinizde hemen size büyük bir liste çıkarır. Bloglardan maddi ve manevi çıkarlar sağlanır. Şüphesiz manevi çıkarlar o kadar fazla ki o yüzden her yerde blog bulmak mümkün oluyor. Şimdi bizim işimiz maddi çıkarlar sağlanması, aslında buna verdiğiniz emeğin hakkını alabilmek diyebiliriz. İlk başta maddi çıkar sağlamak için blog yazarı olma şartlarını okumalısınız. Sonra bloglara şöyle hızlı bir şekilde göz gezdirdiğimiz de çoğunda adesense, post reklâm, tekst reklam… gibi reklamlar bulunur ve bunlardan az da olsa bir gelir elde edilebiliyor. Amacınız hiç bir zaman bloglardan para kazanmak olmasın çünkü bu iş gerçekten çok zaman alıyor ve manevi kazançlarınız yoksa boş yere emek verirsiniz. Bir blogdan para kazanabilmek için neredeyse bir sene geçmesi gerekir bu da az bir süre değil. Şimdi bütün bunları bir kenara bırakalım neden bloglardan para kazanmak gerektiğini düşünelim.

Örnek vermek gerekirse siz teknoloji üzerine bir blog yazıyorsunuz. Bloğunuza girdi eklemeniz için bir bilgiye ihtiyacınız var ve gerçekten kaliteli bir şeyler çıkartmanız için de doğru bilgiye ihtiyacınız var. İnternet hakkında bilgi vereceksiniz sizin anlattığınızı uygulamanız gerekir. Aylık teknoloji dergilerini takip etmeniz gerekir. Bir programı anlatmadan önce denemeniz gerekir şimdi sanal işletim sistemi kullansak da zamanında çok format attım hatta bazen bilgisyar donanımlarımı bozduğum zamanlar oldu (bunu elbette öğrenme ve öğretme sevdası yüzünden yaptım) konular daha da genişletilebilir…

Sonuç ;

Bloğunuza girdi eklerken yazdıklarınızın doğru olması gerekir ve yazıları eklerken şüphesiz zaman harcıyorsunuz.

Araştırma yapmak için maddi giderleriniz oluyor-kitap almak, dergi almak, donanıma zarar vermek gibi…

İnternet ücreti, hosting masrafları gibi özel giderler oluyor.

İşte bu giderleri karşılamak için taş atıp yorulmayacağınız bir gelir söz konusu o da bloğunuzun popülaritesine göre reklam gelirleri elde etmek. Bloğunuzdan eğer para kazanıyorsanız sizin müşterileriniz okuyucularınızdır o yüzden onlara değer verin ve okuyucuları rahatsız edici reklamlardan sakının her zaman amacınız sizin yazıları okuyan kişilere bir fayda vermesi olsun. Reklam ne zaman yapılması gerektiğini daha önce yazdığımızdan bu konu hakkındaki düşüncelerinize geçebiliriz.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Bu konuda ne yapmalıyım hiç bilmiyorum bu yüzden size bir sorum olacak.
    *İyi bir blogcu blogunu ticari amaç için kullanmamalıydı,blogtan gelir elde etmeye çalışmak bununla çelişmez mi?

  • Blog dediğimiz bir web sitesidir ve istediğin şekilde kullanmakta özgürsündür. Her zaman bir şeyi anlatmak istedik para kazanmak, hit kazanmak için faydasız bir çok şeyi sunmaktan çekinmeliyiz. Ben etik bir şekilde gelir elde edenleri hep takdir ederim. Şunun da altını çizeyim blogtan gelir elde etmek illa reklam vermekle olmuyor başka yollar da denilebilir. Burada kim olursa olsun eğer sitesinin istatistikleri belli bir yere gelmişse bence en doğal haklarını kullanmaları gerekir yukarıda dediğimiz gibi emekleri karşılamasa da insanı sevindir

  • Evet haklısınız.
    “Şunun da altını çizeyim blogtan gelir elde etmek illa reklam vermekle olmuyor başka yollar da denilebilir” bu konuda rica etsem yardımcı olabilir misiniz?:)

  • Reklamda kastım adsense gibi firmalar aracılığıyla kazanmaktır ya da siteye link, banner koymaktır. Buna açıklık getirdikten sonra şöyle düşünebiliriz. Kaliteli özgün içeriğe sahip bir bloğun var ve bu blog çok kişi tarafından beğeniliyor sen de bloğunda beğendiğin konuları ve iş hayatındaki tecrubelerini anlatıyorsun. Diyelim ki bir doktorsunuz blog aracılığıyla seni tanıyanlar elbette sana gelecektir çünkü sen dürüstsün zaten sana gelen hastaya bir çok konuda yardımcı olmuşsundur başkasına gideceğine sana geliyor yani dolaylı yollardan yine gelirin arttı. Aynı şekilde örnekler çoğaltılabilir ne bileyim uzman olduğun bir konuda seminer verirsin, tanınırsın iş imkanların artar normal şekilde kaybolmuşluktan sıyrılıp herkesin tanıdığı bir insan oluverirsin.