Blog Yolculuğunda Başarıya Giden Yollar

Blog yazarı olmak istiyorsunuz ve doğal olarak “blog yazmaya nereden başlamalıyım?” diye sormaya başlıyorsunuz. Aslında bu soruyu birçok kişi sormuyor o yüzden etrafta çöp siteler dolmaya başladı, bir çöp sitenin başarıyı yakalama şansı ne kadar fazla! Başarılı bir blog tutmak istiyorsanız işinizi yani bloğunuzu ciddiye alınız kesinlikle başka yerlerden aldığınız bilgileri kopyalayıp yapıştırarak yazmaya kalkışmayınız yani sizin bir özelliğiniz olsun ve her zaman için orijinal yazılar yazmaya çalışınız. Eğer hala bir blog siteniz yoksa ücretsiz web sayfası nasıl edinir yazımızdan yararlanarak bir blog sitesi edinin.

Başarılı bir blogcu olmak için sizde olması gerekenleri sıralamaya başlayalım;

Bilgili olduğunuz bir konuda blog tutmaya başlayınız

Blogcu bir webmaster değildir o yüzden birçok kod bilginiz olması gerekmemektedir. Eğer sitenizin temasıyla ufak çapta oynama yapacaksanız ilerleyen zaman içerisinde html konusunda bir bilgiye sahip olacağınızdan emin olunuz. Blog yazarları doktor, memur, çiftçi, tamirci… Herkesimden olacağı için sizin bilgili olduğunuz konu üzerinde yazmaya özen gösteriniz. Karışık konulu haber verme amaçlı yazmaya kalkışmayınız kimsenin daha önce okuduğu bir haberi tekrar okuma gibi fazla zamanı yoktur. Sözün özü ziyaretçi bloğunuzdan yararlı bilgiler elde edebilmelidir.

Sabırlı olunuz

Bloğunuzu, internette girecek herkesin okuyacağını aklınıza getirerek size yapılan eleştirilere karşı sabırlı olmalısınız yorumlara kapalı bir blog tutmayı düşünüyorsanız bence bu işe hiç kalkışmayınız kimse emri baki bir sitede bulunmak istemez. Ziyaretçi söz hakkı arar eğer bunu ziyaretçilerinizden esirgerseniz darılırlar sonra :)

Düzenli olunuz
Blog yazarken düzenli aralıklarla yazmalısınız bu ayda, haftada veya günde bir(2,3…) defa şeklinde olsun. Çoğu ziyaretçiler rss üzerinden bloğunuzu takip etmektedir eğer siz birçok yazıyı birden yazarsanız ziyaretçileriniz zamanla bundan sıkılır ve artık sitenize uğramazlar.

Buraya kadar verilen bilgiler özgün ve kaliteli bir içerik sunmaya yönelikti. Kaliteli bir blog tutuyorsunuz ve sizin ziyaretçi sayınız az, ziyaretçi sayısını artırmak için neler yapılmalı tabi ki reklâmınızı yapmalı ve arama motorlarıyla barışık olmanızla sağlanır. Bloğunuzu açar açmaz fazla ziyaretçi çekeceğiniz ümidine kapılmayın bu konuda sabırlı olun ve zamanla sitenizin trafiği artacaktır.

Kendi reklamınızı yapmak için sosyal olunuz

Diğer blogcularla aranız iyi olmalı, siz ziyaretçi sayınızın ne kadar artmasını isterseniz onlar da o kadar isteyecektir. Burada bir konunun altını çizelim reklamınızı yapın derken öğlesine yorumlar yaparak backlink(kendi linkinizi vererek yorum yapmak) sağlamaya çalışmayınız kimse yalakaları sevmez o yüzden uzun vadede bu sizin aleyhinize dönüşecektir. Yaptığınız yorumlar yazıya bir katkıda bulunsun eğer aklınıza bir şey gelmiyorsa susmanız en iyisidir.

Bloğunuzu internette tanıtınız bu iş için facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerini kullanabilirsiniz. Ayrıca imleme sitelerinde beğendiğiniz yazılarınızı digg, reddit, oyyla gibi sitelere gönderebilirsiniz (burada fazla cimri davranmayınız o yüzden beğendiniz herhangi blogtaki bir sayfa olmalıdır. Örneğin bu yazı hoşunuza gitmişse paylaş linkine tıklayarak istediğiniz platformda paylaşabilirsiniz)

Arama motorlarıyla barışık olunuz ve çok iyi istatistik tutmalısınız

Ziyaretçilerinizin çoğu google, yahoo, hakkia gibi arama motorlarından gelmektedir. O yüzden SEO(Serch Engine Optimasion-arama motoru optimasyonu) hakkında bilgili olmanız ziyaretçi sayınızı artıracaktır. Sitenizi arama motorlarına kayıt ettiriniz ve arama motorlarından gelen ziyaretçilerinizin istatistiklerini iyi tutmalısınız. Bu konuda en iyi istatistik hizmeti veren  google analiytics‘dır. Ayrıca mybloglog sitesine üye olarak grafiksel olarak sitenize gelenleri görmek ve başka sitelerden sitenize giriş yapan ziyaretçileri takip etmek mümkündür.

Bloğunuz sizin aynanızdır sizinle doğmuş sizinle büyüyecektir. Eğer tek yazıyorsanız maalesef sizinle ölecektir. O yüzden internette geçen zamanınızı iyi değerlendiriniz ve sürekli bloğunuzu geliştirme yollarına giriniz. Rss ile internet dansı yazısının sonunda bir sırdan bahsetmiştik sizin başarıyı yakalama yolunda bir sırrınız olsun (vaktimiz olursa belki Wolkanca‘ nınkini açıklamaya çalışırız!) ve o yoldan hep ilerleyiniz.

Blog geliştirmek için aşağıda verdiğim sitelerin tavsiyelerine uyunuz çok önemli içeriklere yer verilmiştir.

İpucu => Eğer bloğunuzda reklam yerleştirirseniz ve reklamınız google adsense ise; motosiklet, mobilya, sağlık gibi pahada fazla olan ürünler hakkında yazı yazmanız gelir oranınızı yükseltecektir. Bu da sizin konuya odaklamınız için bir neden olabilir. Her zaman kendiniz olmanız ve başkalarına faydalı olmanız sizin lehinize olacaktır.

Bu yolculuğun başarılı olabilmesi için iyi bir başlangıç yeterlidir

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir