Blog Yazarı Olma Şartları ve Sorumlulukları

Blog siteleri çıktığından bu yana forum siteleri günden güne kan kaybetmeye başladı. Blog oluşturmak için hiçbir kod bilginiz olması gerekmez sadece güzel farklı düşüncelere sahip olmanız yeterlidir. Blog edinmeniz için google’a blog diye arama yapmanız yeterlidir.

Fark ettiniz mi karşınıza çıkan hemen bütün sitelerde bir dakikada bir blog sayfası oluşturabiliyorsunuz ve istediğiniz yazıları yazmakta özgürsünüz. Blogları bir gül gibi görürsek onların da dikenleri olduğunu unutmamalıyız o yüzden blog yazarken belli şartlara uyulması gerektiğine inanıyorum.

Blog ile özgürlük yan yana yürürken kural koymak saçma değil mi?

Özgürlük deyince biz onu nasıl algıladığımıza bağlı değişir hani ben özgürüm kimse bana karışmaz deyip çıplak sokaklarda gezebiliyor musunuz? Blog özgürlüğü kavramına bir açıklama getirirsek; Özgürlük kendinizi nasıl ifade edebiliyorsanız, içinizden ne gelirse o şekilde davranmanızdır yeter ki sizin gibi aynı durumdaki insanlara rahatsızlık vermeyiniz.

Bir blogcunun verebileceği rahatsızlıklar;

Siz bir yazı yazarken mutlaka birileri sizlerden etkileniyordur o yüzden din, dil, ırk… ayırımı gibi konulara girmemeniz gerekir bütün insanlar aynı sosyal haklara sahip olduğunu unutmamalıyız.

Sitenize yazacağınız boş beleş yazılar yüzünden arama motorlarından gelen ziyaretçileri kızdırma hakkınız yoktur. Biz bu tür bloglara çöplük bloglar diyoruz şunu da hatırlatmakta fayda var arama motorlarından gelen ziyaretçilerin bazıları sinirli olabiliyor o yüzden küfür yememek lazım :)

Kaynak belirtmeden başka sitelerden yazı yayımlamayın bu hırsızlık olur. Hırsızlık suç olduğu gibi bütün dinlere göre günahtır (iyi değildir)

Bir blogcunun sorumlulukları nedir?

Aslında bu sorumluluk göreceli bir durumdur. Şimdi siz bir blog yaptınız ve bunu geliştirmek için bütün işleri yaptınız yani emek harcadınız. Sizin blog kaliteli ve binlerce kişi takip etmeye başlıyor oysa siz bu işten sıkıldım deyip bloglamayı bırakıyorsunuz bu hiç hoş bir durum olmaz.

Blog yazarları tıpkı köşe yazarları gibi olmalı söyledikleri sözlerin arkasında durmalı ve kesinlikle bol kepçeden atmamalılardır, unutmayalım ki hiç bilmemek yanlış bilgiden daha yararlıdır. O yüzden biz hep uzmanı olduğunuz ya da ilgi duyduğunuz konularda blog yazmanızı tavsiye ediyorum.

Biliyorsunuz bloglarda özelikle wordpresste yorum yaparken (üye olunurken) e-mail gibi kişisel bilgiler kaydedilir bunun kesinlikle kötüye kullanılmaması, üçüncü şahıslara paylaşılmaması gerekir.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Güzel ve faydalı bir yazı olmuş.
    Bazı blogcular özgürlüğün dozajını kaçırabiliyor:) (Geçenlerde uğradığım bir blogta adam elaleme küfür yağdırmıştı) Bunun nedeni de bilgisizlik bence.
    Yeni blogcular hangi konuda yazacaklarına karar veremedikleri için her konudan yazıyorlar.Bunu yaparkende genelde çalıyorlar.İlk başlarda buna göz yumulabilir ama bunu devam ettirirse uyarmak gerekir diye düşünüyorum.

  • Uyarmak iyi bir davranış olur ama kural insanın içinde olmalı utancduvari sitesi çalıntı içerikleri şikayet etmek için açıldı bunun faydası şu olur çalıntı içerik yapan siteleri tanımış oluruz ve ona itibar edilmez.

  • Evet haklısınız insanın içinde olmalı.
    Dediğim gibi ilk başta uyarmak devam ederse şikayet etmek gerekir.