Bilgisayar Öğrenmeye Nereden Başlamalı?

Bilgisayar kullanmak bilgisayar bilmek değildir. Bilgisayar öğrenmek için neler yapılır? Bu yazıya başlamadan önce aklıma ilk bilgisayar dersi geldi hoca bize bilgisayarı açıp kapatmasını öğretmişti. Hemen power düğmesine basıp ondan sonra windows 98 açılınca …. başlat düğmesinde kapat komutu var bu komuta tıklayın sonra bilgisayar otomatik kapanır. Daha sonra Microsoft Office programını öğrendik, konu internete geldi İE gördük ve bir bilgisayar dahisi olduk. Bütün bunlara bakınca bu işte bir terslik görüyorum uzun bir süredir bilgisayarı hiç bilmeden bilgisayar kullanıyorduk.

Bilgisayar bilmeden bilgisayar kullanmak bize ne gibi zarar verebilir ki diyorsanız yanılıyorsunuz. Sokakta gezerken internet kafede görmüşsünüzdür “Windows kurulum 30 ytl” gibi işte bilgisayar bilmeden kullanmak bize ne kadar pahalıya patladığının somut bir örneği ve buna benzer bir çok örnek daha da sayabilirim. Aklınıza bir araba hayal ediniz arabayı kullanmaya başlamadan önce ilk trafik dersleri verilir sonrasında motor, ilk yardım dersi verilir en sonunda bunları geçince direksiyon dersi verilir. Vites ,debriyaj, vantilatör… bilmesek araba kullanabilir miyiz tabiî ki evet isimlerini bilmeden ezbere kullanırız ta ki radyatör suyunu kontrol etmediğimiz için araba hararet yaptığında ve onu da bilmediğimiz için araba yatak sarınca işte o zaman yeni bir şey öğreniriz radyatör suyunu kontrol etmeyi, bu bilgi bize en az 2,3 milyara mal olmuştur . Konuyu fazla uzatmadan bilgisayara geçelim.

Yeni bilgisayar alırken elimizden geldiği kadar kendi işimizi kendimiz yapalım yoksa dışarıdan yardım almak bir alışkanlık haline gelecektir. Kullanım kılavuzlarını okumayı alışkanlık haline getirelim bu sayede bir ön bilgiye sahip olursunuz. Bilgisayar donanımların (bilgisayar parçalarının) isimlerini öğrenmek bize çok fayda sağlayacaktır. Bilgisayarın kasasını hemen açın ve donanımını tanımaya başlayınız.

Bilgisayarı artık tanıdınız şimdi donanımlara hükmetmeye başlayalım. Onun için bir işletim sistemine ihtiyacımız var.

İşletim sistemi ne ola ki?

Bilgisayar donanımının doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır (programıdır). Hani bu ekranda gördüğümüz Windows var ya işte o bir işletim sistemidir aslında o olmadan bilgisayar kullanmak mümkün nasıl mı? Bilgisayara bir başka işletim sistemini yükleyerek tabi :) ben işletim sistemi olarak Linux kullanıyorum. İşletim sistemi hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. İşletim sistemleri hakkında gereken bilgiye sahip oldunuz şimdi bunları bilgisayarımıza kuralım . İşletim sistemi HDD (hard disk-sabit disk) ye kurulur. Eğer iki işletim sistemi kullanacaksanız ya da dosyalarınızı yedeklemek isterseniz HDD’niz üzerine iki tane bölüm oluşturmalısınız buna partition (bölümleme) diyoruz. Bölümleme hani bilgisayarımda gördüğünüz o C:\ , D:\ harfleri var ya işte onlara bölüm diyoruz ileride bilgisayara format atarsak bir tanesine dosyalarımızı koyarız silinmesin diye.

“Demek ki işletim sistemimi yüklemeden evvel iki bölüm oluşturmam lazım bunu işletim sistemi CD’mi takarken yapabilirim” diye duyar gibi oluyorum. Evet doğrudur bütün işletim sistemleri CD’lerinde kurulumdan önce HDD’yi bölümleme için seçenekler sağlarlar. Bu bilgisayar öğrenmek güzel bir şeymiş daha fazla öğrenmek istiyorum diyorsanız sizin için çok güzel bir kitap var onu okumanızı tavsiye ediyorum.

PC’nin Efendisi kitabı bilgisayar öğrenmeye başlamak için süper bir kaynak.

Artık işletim sistemimizi kurduk bütün donanımlara hükmetmek çok kolay işletim sisteminde ileride bir sorun çıkarsa ilk başta donanımı kontrol edeceğinizi biliyorsunuz, şimdi rahatlıkla bilgisayar kullanmak için program yüklemeye başlıyorsunuz. Eğer siz Linux seçtiyseniz bir çok program yüklü olarak gelir onun dezavantajı da Photoshop, Visual Studio gibi programların olmaması dolaylı yollardan kurabilirsiniz fakat fazla verimli olmayacaktır. Windows için daha önceki yazımda belirttiğim gibi kurulması gereken programlara göz atabilirsiniz.

Son söz

Bilgisayar demek o ekranda gördüğünüz Windows değildir.

Bilgisayar öğrenmeden donanım hakkında genel bir bilgiye sahip olunması gerekir. İşletim sistemi yükledikten sonra bize yardımcı olacak programları kurup öğrenmek bilgisayar kullanımıdır hepsini bilmek gerekmez önemli olan işimize yarayan programları kullanabilmektir. Programlara örnek olarak Office (bildiğiniz Word-Excel), Photoshop, Eta, Gimp, dreamweaver… gibi.

Bilgisayar öğrenmek için yararlı birkaç kaynak

Bilgisayardersanesi bir çok konuda bilgilendirme yapar.

bilgisayarlisesi windows kullananlar için iyi bir kaynak

Programlar hakkında arşiv fazla olduğu için kitap yurdu sitesinden kendinize göre bir kitap seçip öğrenmeye başlayabilirsiniz

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 • bunların dışında başka birşey unutulmadı mı??ben sadece nasıl öğrenilir değil bilgisayar üzerinde öğretmesini istiyorum.ben öğürenciyim sıfırdan başlam istiyorum fakat imkanı yok nasıl yapmalı

 • Sizin sorduğunuz soru hakkında bir yazı yazdım yarın yayımların :) ama şunu da söylemek isterim bilgisayar öğrenmek istersen biraz emek harcaman gerekir ve kesinlikle meraklı birisi olmalısın sonra şu adımları takip et;

  Bilgisayar nedir ne değildir tanıma süreci,
  Neyi öğrenmem gerekir-cevabı geleceğin meslekleri yazımda
  Nasıl öğreneceğim,
  Öğrenmek için imkanlarım nedir

 • öncelikle söyledikleriniz için teşekkür ederim bilgisayarı yeni aldım çok hevesliyim bilgisayar öğrenmek istiyorum sizin sitenizden çok yararlanabilirim iyi günler

 • yahu şu bılgısıyarın kısa yollarnı ögretsenıze cok merak edıyomm…..ayrıca söyledıgınız seyy bılgısıyarı kurarkenn yarayn seylerr söyle dah önemlıı bılgısıyar konularnı anlatsanızaa..ornegınn vurusten nasıl pc koruya bılırımm…bazen cok tehlıkelı olyorr cunku.. pram yukledıgım hlade genede fayda etmıyor bazen…şimdıden tşkrr

 • @Brad
  Bilgisayar öğrenme hevesini kırmamak için yazım hatalarını görmezden geliyorum. Söylediğiniz yazıların çoğunu zaten yazmışım özellikle istediğiniz bir konu varsa iletişim adresimden bana iletebilirsiniz. Sadece bilgisayar değil her ne konuda olursa olsun öğrenmek emek ve zaman ister her şeyi adım adım yapman gerekir. Yazının başında “cok merak edıyomm” diyorsun ya bana pek inandırıcı gelmedi.
  Mesela yukarıda arama kutusu var oradan istediğin bilgilere ulaşabilirdin ayrıca benim site gibi başka kaynaklar da var ve diyelim ki bunları yaptın özel olarak öğrenmek istediğin bir şey daha olursa o zaman benim iletişim adresimi kullanırdın

 • ben bilgisayar kullanmasını biliyorum ama daha da öğrenme istiyorum. bilgisayar aslıda biz öğrenciler için çok yararlı ama bazı kişiler bilgisayarı iyi kullanmıyor doğru değilmi?

 • @Yücel Bilgisayar en ayrıntısına kadar öğrenilmez. Şunu şöyle düşünebiliriz denizin hepsini bir bardağa koymak gibi. Blogohbe’nin amacı bilgisayarı tanımak ve öğrenme yani ihtiyacımız olanı öğrenmek. O yüzden kendimize şu soruları sormak gerekir ne için öğreneceğim sadece bir kullanıcı mı? Meslek edinmek için mi? meslek se hangi meslek? gibi.

  @Sultan Şimdi öyle bir soru sordunuz ki ne cavap vereyim kötüye kullanılan sadece bilgisayar mı bu dunyada? Bilgisayar da para, bıcak… gibi bir güctür sen istersen kötüye kullan istersen iyi bir şey için kullan o senin tercihindir. Bizim üzerinde durduğumuz tabiki bilgisayarın yararlı bir güc olduğunu göstermek Para‘dan sonra artık bilgisayar geliyor o yüzden bilinmesi gereken bir araçtır

 • ben bilgisayar ögrenmek istiyorum ama şuan evde kendi çabamla kurslara gitmeden ögrenmek istiyorum internetten egitim veren siteler var mı?bilginiz varsa bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz yada nerdn başlayayım bilg ögrenmeye yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 • @seda
  Kendi çabanla bilgisayar öğrenmeye karar vermen çok isabetli. İnternette herşeyi bulmak mümkündür direk eğitim veren bir site bulamazsın ama ortalıkta bir çok forum, blog ve benim gibi yardım etmeye hevesli bilgisayarcılar kaynıyor. Öğrenmenin ilk kaidesi kurcalamak sabırlı olmak ve sonuca odaklanmak. Başaracağına inandığın sürece ve o yolda mucadele edersen istediğin şeyi öğrenirsin tabi bununla birlikte öğrenmenin de biraz zamanı var. Şimdi şu sorunlara bir açıklık getirmek gerekir.
  Bilgisayar öğrenmeye tabiki evden başlamalısın.
  Öğrenmek istediğin tam olarak nedir?, bilgisayar üzeride hangi mesleği seçmeyi tercih ederdin?
  Amacın sadece kullanıcı olmak mı?… işte bu soruların cevabı senin öğrenme zamanını belirler. Yazılım uzmanı olmak zor iken grafik tasarımcısı olmak daha kolaydır bütün meslekleri öğrenmek olasıdışıdır.
  Kafanı fazla karıştırmadan senin ihtiyacın olan nedir? Bilgisayardan beklentin nedir onları tespit et o zaman sana en uygun mesleği söyleyebilirim.

 • merhaba ben özgür. 6 senedir bilgisayarım var ve bilgisayarı cok iyi öğrenemedigime inaniyorum. Kendi kendinede bilgisayar öğrenmek kolay degildir tabiki… Ben birçok merak ettiğim şeyi internette veya baska biryerde aramaya üşenirim. Ama artık bende sıkılmaya başladım bu durumdan. Aslında yaşım biraz ufak oldugu icin sanıyorum bu durum. Onun için sizin web sitenizi ziyaret etmeye karar verdim ve çok memnun oldum. Benim sormak istediğim soru şu”mozilla firefow ile internet explorer 7 arasında nasıl bir fark var” yani demek istedigim su i.Explorer 7 mi daha iyi yoksa firefox mu ? Beni bu konuda aydınlatırsanız cok sevinirim. Hepinize iyi sohbetler

 • hangisi daha iyiden ziyade hangisi daha kullanışlı dersen ben kesinlikle Firefox derim uzun süredir firefox kullanıcısıyım. İkisi arasında teknik farklar dışında firefox birçok eklenti ekleyebiliyorsun yani kendine göre özelleştirebiliyorsun. Windows Update ve bazı siteler İE de düzgün çalışır onlar dışında bütün internet işlemleri için firefoxu tercih ederim.

 • ben yazdıklarınız doğru olabilir ama ben daha kısa zamanda yeni bir bilgisayar üreticeğim
  ve bunu bütün dünyaya sunacağım o zaman bütün dünya nasıl bilgisayar yapıldığını sizden değil benden öğrenecek hadi görüşürüz KİB?

 • masa üstü bilgisayarımın modemını kablosuz olarak diz üstü bilgisayarımda nasıl kullanabılırım??
  masa üstü bilgisayarımın modemi kabloludur.

 • maalesef sizin modem kablolu olduğundan bağlayamazsınız kablosuzlar ucuz olduğundan en iyisi bir tane kablosuz modem almanız bu şekilde iki bilgisayarınıza da bağlamış olursunuz

 • ya ben yeniyim daha hiç bişi bilmiyorum nereden başlıyca inan yardımcı ol kafa çok karışıyo mozilaymış ie miş fire foxmuş valla hiç anlamıyorum sadece nereden başlıycam

 • bende yazılarınızı cok begendım ben yurtdısında ögrencıyım öss ünıversite derken yeknolojiyi bıraz kacırdım bana nerden baslıycamı söylersenızz cok sevınırım

 • ben bu sene bilgisayar mühendisi bolümüne başlıyacağim ama bilgisayar hakkında çok az bilgim var.nasıl hazırlanmalıyım

 • @müge sistem bilgisini öğrenmen lazım ilk başta bir bilgisayarın olmalı ve ayarlarını biraz kurcala format atmak, kullanıcı eklemek… gibi basit şeyleri öğren.
  Programlama mantığını , algoritmaları öğren
  Bir tane de programlama dili bilmen gerekir en kolayı bana C# geldiği için sana şidettle tavsiye ediyorum. Tabi bütün bunları bir anda öğrenemezsin o yüzden biraz sabırlı ol ve söylediklerimi sırasıyla öğrenmeye çalış

 • @melek interneti ele geçirme zamanı makalemi okursanız sorduğunuz sorunun cevabını bulabilirsiniz. Teknolojiyi iyie takip edebilmek için google reader gibi bir RSS okuyu edin ve durmadan teknoloji hakkında makale yazan siteleri oku öğrendiğin bilgileri eğer uygularsan daha kolay öğrenirsin. Sen de bir blog edinirsen öğrendiklerini paylaşma imkanın olur eğer boş zamanın varsa tavsiye ederim

 • teşekkür ederim tavsiyeler için ama programlama dilleri ve algoritmayı nasıl tek başima öğreneyim ögrenebilebilirmiyim

 • @Elif
  Google arama motorundaki yazıları silmen için arama motoru kutusunda hepsini sil var oradan rahatlıkla silebilirsiniz. Anladığım kadarıyla tamamenden kastın google anasayfadaki bilgileri kastediyorsun. Karşına çıkan bilgiler formlarda girdiğin bilgilerdir bazen sakıncalı kelimeler yazdığımız için doğal olarak silme gereği duyuyoruz. Bunun için google arama kutusu geçmişini silme yolları makalesi senin işini çok iyi görecektir.

  @Müge
  Kitap almanı şidettle tavsiye ederim ve tabiki kurcalayarak öğrenebilirsin ama kursa gidersen daha hızlı öğrenirsin. İyi bir temel edinmeden kursa gitmeyi hç tavsiye etmem

 • hangi kitapları tavsıye edersiniz başlayanlar için ben msn facebook ta birşeyler ypyorum ancak yani yararlı
  bir bilgim yok

 • Kitap konusunda bir isim veremem ben genelde en ucuzu ve okunaklı neyse onu alırım ama kitaptan kitaba fark eder, kitabı bir öğretmen olarak düşün. Tabi kitap almak için ne öğrenmen gerektiği üzerinde iyice düşün o yüzden kafan karışmaması için prgramlama mantığını anlatan ve algoritmalar hakkında yazılan bir kitabı alıp incelemende fayda var .

 • 60 yaşımdan sonra bilgisayar edindim.İlk okul mezunu emekli taksiciyim.Bilgiye açım,ancak yaşımdan dolayı öğrenmede zorlanıyorum.Yardım ederseniz mutlu olurum.teşekkür ederim.

 • Öğrenmenin yaşı yok derler öğrenme azmiyle burada olduğunuza göre daha çok şey öğrenebilirsiniz. Unutmayin artık birçok iş internet aracılığıyla sağlanmaktadır ve siz belki ilk başta zorlanabilirsiniz ama en sonunda öğrenebilirsiniz. İşe forum sitelerini takip ederek millet ne yapıyor ve siz neler yapabilirsiniz düşüncesiyle başlayabilirsiniz

 • arkadaşlar bilgisayar kullanmak o kadarda zooor değil aslında şahsen ben çook güzel biliyorum bilgisayar kullanmayı ee bunda bana yardımcı olan ilk etmen akıl bütün gölyazılılara selam iletiyorum saygılar