Bildiğimiz Yanlış Doğrular Yüzünden Doğa Dengesi Bozuluyor

Bu günlerde medyada en çok duyduğumuz konu şüphesiz kuraklıktır hatta bu durumdan yararlanıp reklam yapanlar dahi var beko buharlı makine, bosh, arçelik, damla sulama gibi …

Bizi kuraklık, doğa felaketlerine iten sebepler nelerdir. Aslında cevabı çok basit ve uygulaması bir o kadar zordur. Bütün bu felaketin sebepleri insanın doğasına göre hareket etmemesiydi. Bizi kuraklığa, doğa facialarına iten şeyler doğru bildiğimiz yanlışlardır. Bu evren üzerinde bütün canlılar var oluşlarına göre hareket ederler. Bir hayvanda kolay kolay değişme gerçekleşmez. Değişimden kastım monoton bir hayat yaşamak değildir insanoğlu değerleri değişmezdir siz bunu değiştirmeye kalkıştığınızda doğanın dengesini bozarsınız. Bu değerleri anlayabilmek için bir kaç savı inceleyelim.

  • Hayvanların bir birine vahşice davranıdığına hep tanık olmuşuzdur bu son derece doğaldır. Bir kurbağanın sineği yemesi doğaldır aksini yapması doğayı alt üst etmesi demektir.
  • Bir timsahın doğada bulduğu bir insana saldırmaması yanlış bir durumdur.
  • İnsanın hijyenlik amaçlı evinde böcek ilaçalarını kullanması etik bir hareket iken doğada bulduğu bir böceği öldürmesi faciaların oluşmasına sebebiyet vermektedir.
  • Çoğu kez babalar çocuklarının iyiliği için onları dövdüğünü duymuşuzdur ama aynı baba sokakta aynı haksızlığı yapan güçlü birine karşı öfkesini tutup kavga etmiyor. Güçlü olan güçsüzü dövmesi her ne sebep olursa olsun etik bir davaranış değildir. Eğer baba bu görüşüne inansaydı o yanlışı gören herkese aynı cezayı vercekti. O halde güçlü olan güçsüzü döver savı bizim için yanlıştır.
  • Güçlü olan güçsüzü döver savı doğrudur bakınız niçin. Kurbağa bir sinekten güçsüzdür ve onu yiyerek doğada artmasını engeller bu şekilde daha temiz bir ortam sağlamış oluyor. Yılan ise kurbağayı yer o da kurbağaların artması sonucu sineklerin neslini tükenmesini sağladı. Sinekler olmasaydı ölü canlıların leşleri bir çok salgın hastalığa yol açacaktı ve bunun gibi sinkeklerin daha bir çok faydası var.
  • Bir hanımın çalışmasından dolayı annelik görevini yerine getirmemesi facilara yol açar bakınız neden. Eğitim ailede başlar ve çocuğun ilk öğretmeni annesidir eğer anne eğitim görevini yapmasa ya da başka birine verirse bu durumda onun çocuğu gelişirken bir çok insani duygudan yoksun yetişecek ve toplumsal sorunlar artacaktır. Korkaklığıyla bildiğimiz bir tavuk, anne olduğunda ne kadar güçlü olduğunu fark etmişsinizdir.

Dikkat ederseniz doğada dengeyi sağlamak için bir çok konuya değindik. Bazen vahşi bir durum etik olurken biz insanlar için bir faciaya yol açtığını gördük. Herşeyi kendi gözümüzle bakmamalıyız evrensel düşünceler doğrudur diğerlerin hepsi yanlış, bir parfüm bize göre güzel kokarken bir hayvana göre çok kötü kokabilir. İnsan ben merkezli değildir o yüzden kendi çıkarımız için yaptığımız şeyler yanlıştır kendi doğamızı iyice anlayalım ve şimdi tekrar düşüneleim kuraklığın sebebi nedir ve nasıl çözeceğiz.

Yararlanılan kaynaklar

Küçük Şeyler Prof.Dr. Üstün Dökmen’in kitabından esintiler.

Bu konu hakkında faydalı linkler

Doğanın dengesi için ağaçlar

Doğa için savaşanlar:  Tema vakfı

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir