Bana En Yakın Kitap

İlk mim’im geldi. İlk başta sevgili bilgisiz.org (Berke Akcan)’a teşekür ederim. İşin tesadüf yanı şuana kadar en çok beni sevindirecek bir mim oldu, niye mi? Kitap okumayı çok severim. Kural çok basit en yakınımızdaki kitabın 187. sayfasının ilk cümlesini siz değerli okuyucularımla paylaşacağım. Bilgisayarımın yanında koskocaman bir kitaplık bulunduğundan ve okumaya başladığım kitap genelde kitaplığın üstünde olduğundan ona uzanmam çok kolay oldu. Buraya kadar her şey iyi gitti kitabı aldığımda baktım ki 187 sayfa yoktu ben de kendimce bir çözüm buldum. Yeni bittirdiğim kitabın ismi Var olmanın dayanılmaz hafifiliği nadiren okuduğum aşk kitaplarından en iyisi akıcılığı ile büyüsüne kapılacağınız bir kitap yazarı Milan Kundera bazen tarif edemediğimiz duyguları çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Ne yazık ki anlattığım kitabı okudum ve yanımdaki kitap o değildi o yüzden 187. sayfasını göstermek olmaz diye düşündüm yola devam ediyorum. Okumak için masaya koyduğum kitabımn ismi G.H. Hardy ‘nin Bir matematikçinin Savunması kitabıdır. Kitabı daha okumaya başlamadığım için arka kapağından yola çıkarak şöyle anlatıyorum;

Matematiği sadece bir araç olarak görenlere karşı gerçek matematiği yani yaratıcılığı alçak gönüllülükle sunmaya çalışıyor. Kitap 187 sayfadan az olduğundan küşük bir formülle (187-1)/2=93 diyerek 93. sayfanın ilk cümlesini yazıyorum.

Gauss’un sözlerinin biraz üstünkörü ve yanlış yorumladığından eminim. Eğer sayılar teorisi , fizyoloji ve hatta kimyada olduğu gibi, pratik uygulaması olan veya çok saygın sayılan bir amaç için kullanılabilseydi , eminim ki ne Gauss ne de başka bir matematikçi bu uygulamalara üzülecek veya onları kınayacak kadar akılsızlık ederdi.

Bilime merak duyan herkesin okumasını tavsiye ederim.

Ne okuduklarını merak ettiğim bir kaç arkadaş: ferhatsunar, sanalduvar, burcudoğan

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Muzaffer takip ve tavsiyen için teşekkür ederim. Kendini güzel iafede ediyorsun, çalışmarında başarılar dilerim, kolay gelsin! sanalduvar