Arama Motorları Arasında Crit Atınız

Bir önceki yazımızda etkin bir arama yapabilmek için yapılması gereken hazırlıkları sunduk. Her zaman için geçerli olan bir şey var aradığımız bilgiyi bir kez kullanmayacağımız o yüzden elimizdeki bilginin değerini bilmeliyiz. Burada Google’a gitmeden önce aşılması gereken yollardan gideceğiz.
Kullanışlı arama motorlarını del.icio.us/mzffer/search sitesinde bulabilirsiniz

İnternette hoşunuza giden tüm linkleri kaydedin;

İnternet Explorer’da sık kullananlar bölümünü kullanan iyi bilirler istediğimiz bir linki hemen kaydedebiliyoruz. Favorilerimiz bizim için kaydetmekten öteye geçmeli link sayımız ne kadar fazla olsa bile istediğimiz hemen bulmalıyız ve istediğimiz yerde ulaşabilmeliyiz. Bu ihtiyacımız için imleme siteleri işimizi görecektir hatta isterseniz favori linklerinizi paylaşabiliyorsunuz AddThis sitesinde tüm imleme sitelerini görebilirsiniz. En kullanışlı olan ve bir çok eklentisiyle meşhur olan Reddit sitesidir. Linkleri kaydederken dikkat etmeniz gereken tek şey etiketleri isabetli yazmak olacaktır.

Teknolojik bir ürünün fiyatını mı aradınız?

Bir ürünü almadan önce hemen ilk işimiz google’da ürün fiyatını aramak oluyor. Google ile zaman kaybetmeden sizi teknofiyat.com tanıştırayım bu site sizin için tüm internet marketlerini gezip size fiyat sıralamasını sunuyor. Yok siz hala google kullanacağım diyorsanız en azında arama içerisinde bildiğiniz bir marketin ismini yazınız usb disk hepsiburada gibi bir arama işinizi hızlı bir şekilde görecektir.

Resim mi aradınız?

Bu iş için google images ve popüler arama motorları kullanabileceğiniz gibi kendini bu işlere adamış sitelerde arama yamanız daha hızlı bir şekilde aradığınızı bulabilirsiniz.

iconfinder.net -özellikle tema meraklıları ve tasarımcıların işini görecektir.

flickr, fotokritik, deviantart gibi bildiğiniz resim sitelerinde arama yapabilirsiniz.

picsearch.com – sadece resim arama motorudur.

Bir konu hakkında bilgi mi aradınız?

Özellikle tek kelimelik bilgiler için en iyi sonuç ansiklopedidir. Bu iş için biçilmiş kaftan Wikipedia’dir. Az önce imleme diye bir kelime kullandım bunu merak edenler hemen ansiklopediye sorabilir. Bazen aradığını cevap biraz eğlenceli olmasını isteyebilirsiniz nedir.net, ekşi sözlük sitelerini denemenizi tavsiye ederiz.

Video,mp3 gibi dosyalarını aramak

Daha önce google arama motoru ile neler yapılabilir yazımızda google kullanarak aradığınız dosyaya ulaşabilirsiniz. İsterseniz limwire gibi dosya paylaşım programlarını kullanabilirsiniz.

Haber takip edebilmek ya da bir haberi aramak

Artık rss ile haber takip edebilmek çok kolay yakın tarihteki haberler için arama yapmanıza bile gerek yok.

bundlehaber.com sitesinden birçok haber kaynağına ulaşabilirsiniz. Bazı durumlarda aradığınız haber ya da bilgi RSS kaynaklarında bulunmayabilir. Siteleri çok fazla güncellediğinden dolayı google kullanabilirsiniz haber aramalarında elimiz kolumuz bağlı kalıyor mesela Nelson Mandela’ya Uluslararası Atatürk Barış Ödülü’nü kim ne zaman vermiş bu tarz bir arama yapabilmek için nelson mandela 1918..2000 örneği işimizi görebilir. Cevap hemen ilk sıralarda özellikle wikipedia da çıkıyor her zaman böyle şanslı değiliz fazla ünlü olmayan birini aramak çok uzun sürebiliyor. Aslında geçmiş tarih için Ask.com bu iş için biçilmiş kaftandır ne yazık ki bu sitede fazla Türkçe site bulamıyoruz. Bunların yetmediği durumlarda yahoo, hakkia vb. arama motorlarını da kullanmamız gerekir.

pagebull.com

sitesi ön izleme yapabileceğiniz bir arama imkanı sunuyor. Görsel olarak bir bilgiye ulaşmak daha hızlıdır o yüzden ön izlemeli aramalar iyidir ama arama motorları yavaş olduğundan şuan için fazla ilgi görmüyor bunun yerine resimli arama çok daha yaygın buna en iyi örnek google images olacaktır.

kartoo.com

Aradığınız kelimeyle ilgili olan siteleri gösteriyor. Blog yazarları için eğlenceli bir arama motoru. Arama motorları karşılaştırma testinde hangi arama motorların ne gibi durumlarda ön sıralarda olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • arkadaşım keşke örneklerle biraz daha açıklama yapsaydın fakat yine de ellerine sağlık teşekkürler Allah klavyene zeval vermesin

  • teşekürler zaman buldukça örneklere de yer vermeye çalışıyorum bu yazıda fazla link olunca karışıklık olsun istemedim. Açıklama kısmına gelince yeni yazılarda çok dikkatli olacağım bundan böyle