A’dan Z’ye Codec Ve Çözümü

Daha önceki yazımızda codec aramamanız için gom playeri tanıtmıştık. Video çalar olarak gom palyer ve mplayer kullandığım için şuana kadar codec sorunu yaşamadım. Bu ikisi video çalarımız muhteşem özelliklere sahip özellikle gom playerin ses ve görüntü ayarları harika ayrıca codeklerin çoğunu otomatik yükler. Kodek sorunuyla uğraşan birçok kişi var uzun bir araştırmadan sonra sorun sadece video çalarlarla halledilmiyor. Sorunu halletmeye başlamadan önce kimler codek arar buna bir değinelim.

Daha önceki yazımızda codec nedir diye başladık çok uzun bir yazı ve karmaşa dolu. Peki, bu bilgiye ihtiyacımız var mıydı? Aslında bu soruya şöyle bir cevap verebiliriz bizim amacımız elimizdeki video veya ses dosyasını çalmak ise hiç gerek yok kısa bir ön bilgi yeterlidir. Eğer Windows media player kullanıyorsanız codek sorunu muhakkak sizin başınızdan geçmiştir ve internete çözümler aramaya başlamışsınızdır özellikle flv player çalmak için arama yapanlar az değil. Bu sorunu iyice düşündüm yukarıda verdiğim programları kullanıp da hâlla sorunlarla uğraşanlar var sonra forumları iyice araştırdıktan sonra ya ticari iş olarak yapanlar oluyor ya da bilgisayarında film arşivi yapanlar oluyor. Ben de 80 GB hardisk var bir de iki işletim sistemi yükleyince film indirmeye mi yeter hafıza. Artık birçok film DVD den izleniliyor bunun tek sebebi var kalite yüksek hafıza yüksek kalite bunları bilgisayara arşivlemeye çalıştığımızda müthiş derece de kaliteli bir sıkıştırmaya ihtiyaç duyuyoruz en iyi sıkıştırma divx olarak biliniyor. İşte bunları çalabilmek için bizim codec sorunlarımız başlıyor. Sorunları nasıl mı halledeceğiz;

01. Yukarıda codec nedir linki ilginizi çektiyse büyük ihtimalle ciddi bir şekilde bu işle uğraşıyorsunuz o yüzden sizin ihtiyacınız olan codecleri tek tek indirmek daha mantıklı olur. Ses, video dosyasının uzantısını görebilmek için bilgisayarınızda herhangi bir klasör açıkken Araçlar menüsünden klasör seçenekleri/görünüm yolunu izleyerek Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğini kaldırınız ardından tüm dosyaların uzantıları gözükür. Uzantıyı bilmek bizim ses, video dosyamızın türünü bilmemize yardımcı olur dosya türünü bildiğimize göre codeğimizi rahat bir şekilde indirebiliriz. Tüm codeclere codec-download sitesinden ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken durum hepsini yüklemek değil sadece ihtiyacınızı karşılayacak olanları indirmeniz gerekir böylece sisteminizi boşe yormamış olursunuz.

02. İlla Windows media player kullanacağım diyorsanız yukarıda verdiğim sitede medya playerin tüm codeclerini indirebilirsiniz linklere tıklarken indirme linkleri google reklamların hemen altında çıkıyor.

03. Siz fazla teknik bilgi öğrenmek istemiyorsunuz hemen yukarıda verdiğim video çalarlardan birisini yüklediniz bazılarınız inat edip ikinci kişi oldu sonra sizin film tutkunuz başladı derken, bu da ne! Elinizde bir video var ve çalamıyorsunuz sizin onları çalmanız için iki tane program sunsak sanırım işinizi görür.

DivX programını yüklemeniz sizin işinizi çok iyi görür. DivX çok iyi bir ses çözücüsüdür ayrıca güzel bir player ile sizleri karşılarken bir yandan da o dev arşivinizi sıkıştırmak için convert desteği veriyor. Convert kısaca dosya türünü değiştirmek diyebiliriz. Bir dezavantajı var DivX ücretli bir program 1 aylık demosunu indirebilirsiniz beğenirseniz satın alabilirsiniz yok krek, serial ile uğraşacağım derseniz bir şekilde ücretsiz kullanabilirsiniz.

K-Lite Codec Pack – programı çok büyük avantaj sağlıyor belki sıkıştırma özelliği sağlamasa da DivX ya da diğer birçok oynatıcıya göre çok büyük bir performans sağlıyor, ayrıca ücretsiz olması da cabası. Aklınıza hemen ücretsizdir iyi değildir gelmesin yazılım (program) sektörü öğle bir şey ki birçok ücretsiz program ücretli olanlara göre çok çok daha iyi oluyor. K-Lite yüklerken ses, video oynatıcısı olarak mediya player classic beraberinde gelir.

03. Eğer hala bir çözüm bulamadıysanız büyük bir ihtimalle siz lisanslı bir video izlemeye çalışıyorsunuz bazı ücretli programlar var sadece onları kullanarak ses veya video oynatabiliyorsunuz.

Hazır konu kodekten başlamışken ses oynatıcınızda performans arıyorsanız ve görsellik benim hiç umurumda değil derseniz size foobar 2000‘ni tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • muzaffer bey 3 gp videoları gom playerd ebir türlü açamadım . şimdi mplayer indiriyorum. yada 3gp videoları dönüştürücü önerebileceğiniz bir proğram varmı .. sygılar.

  • Benimkinde çalıyor gom player normalde codecleri otomatik yükler bir ara şu eklentiyi yüklemiştim internette bulamadığım için kendim yükledim.